R jako růst: Přeceňovaný a zbožštěný. Požehná trhům? (Investiční abeceda na rok 2016)

Růst je alfou a omegou ekonomiky, jak ji známe a uctíváme. I v roce 2016 mu jen stěží utečeme, jakkoli je pozornost na něj upřená někdy na škodu. Myslí si to i někteří účastníci našeho průzkumu, s jehož závěry vás seznamujeme v průběhu prosince. Oslovení experti okomentovali šestadvacet abecedně seřazených pojmů, jež by investoři měli mít na prahu nového roku na paměti. Hospodářský růst podle nich potěší, růst úrokových sazeb v USA nicméně znamená otazník, který jakýkoli optimismus brzdí.
Michal Křikava (Fio banka)
Slovo růst bylo v letošním roce v investiční komunitě asi nejčastěji skloňováno v kontextu očekávaného zvýšení úrokových sazeb v USA. Míra pozornosti, která byla a je tématu věnována, je pochopitelná – cena peněz představuje v investičním světě nejdůležitější veličinu. V následujícím roce téma růstu úrokových sazeb v USA nepozbude aktuálnosti. Otázka jen nebude znít zda, ale o kolik se úroky zvýší. Předpokládám pozvolný nárůst úrokových sazeb, který by měly americké akciové trhy ustát na pozadí dobré kondice amerického hospodářství bez výraznějších otřesů.
Petr Žabža (Patria Finance)
Růst je nezbytný, ale přeceňovaný. Fascinace kvartálními údaji o růstu hrubého domácího produktu je nepochopitelná, zejména pokud člověk ví, jak se tento indikátor počítá a jakou má relevanci pro každodenní život.
Daniela Milučká (Raiffeisenbank)
Turbulentní vývoj na komoditních trzích v létě 2015, obavy ze zpomalování druhé největší ekonomiky světa i geopolitické faktory otřásly výhledy růstu světového HDP na rok 2016. Mezinárodní měnový fond a OECD snížily své odhady růstu globální ekonomiky někam ke 3 %. Americká ekonomika by si měla udržet solidní tempo růstu kolem 3 %, ta čínská bude dále zpomalovat (k 6,5 %) a ekonomika eurozóny pravděpodobně poroste nejbližší dva roky tempem těsně pod hranicí 2 %.
Petr Gapko (GE Money Bank)
Ve srovnání s českými výsledky za rok 2015 sice bude růst na jednu stranu o něco pomalejší, na druhou stranu ovšem bude udržitelný. Podporu bude domácí ekonomika nadále nacházet ve zpracovatelském průmyslu. Dobrá nálada bude přicházet od domácností, které se těší ze své lepší finanční situace a situace na trhu práce.
Jakub Skryja (Verdi Capital)
Světové trhy budou ostře sledovat růst ve třech oblastech – ve Spojených státech, západní Evropě a Číně. Situace v USA v období zvyšování sazeb je nejhůře předvídatelná. Hlavními problémy největší světové ekonomiky jsou zpomalování růstu produktivity, klesající podíl ekonomicky aktivní populace a nárůst počtu velkých společností bez kreditu investičního stupně. V Evropy podle nás ani mohutnější kvantitativní uvolňování nenastartuje rychlejší růst. Kontinent čelí materiálně závažnějším strukturálním problémům než USA, v západní Evropě tedy očekáváme růst reálného HDP kolem nuly. V Číně je rozsah problémů stále nejasný, očekáváme mírné zpomalení tempa růstu na 6-6,5 % ročně.
Miroslav Novák (AKCENTA CZ)
Přísloví "žádný strom neroste do nebe" v případě ekonomického růstu neplatí. Zůstává alfou i omegou hospodářské a měnové politiky. To je důvod, proč autority v každé zemi vynakládají tolik úsilí, aby podpořily ekonomický růst, a neváhají k tomu použít prostředky, jako jsou nákup státních dluhopisů či devizové intervence. Prognózy MMF pro příští rok se pohybují nad 3 %, není ale od věci připomenout, že fond v posledních letech pravidelně snižuje odhady růstu globální ekonomiky.
Miroslav Frayer (Komerční banka)
V příštím roce očekáváme globální růst o 3,1 %, což by znamenalo mírnou akceleraci po letošních očekávaných 2,8 %. Tahounem by měly být především rozvíjející se země, u kterých odhadujeme vzestup o 4,5 %, což je téměř dvojnásobný růst oproti rozvinutým zemím, kde předpokládáme posílení na úrovni 2,3 %.
Aktuality
