US MARKETOtevírá za: 0 h 44 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

T jako Trump: Politická bublina, nebo signál populistických zítřků? (Investiční abeceda na rok 2016)

Donald Trump se americkým prezidentem nestane. Pokud by Američané překvapili, trhem by to (na rozdíl od zvolení kohokoli jiného) pěkně zahýbalo a nejspíše další čtyři roky celkem cvičilo. Myslí si to účastníci našeho průzkumu, s jehož závěry vás seznamujeme v průběhu prosince. Oslovení experti okomentovali šestadvacet abecedně seřazených pojmů, jež by investoři měli mít v době rebalancování portfolií na paměti. V souvislosti s neřízenou střelou jménem Trump zmiňují vyšeptalost současné politické garnitury, která není schopna reagovat na problémy současnosti, o budoucnosti ani nemluvě.

Michal Brožka (Raiffeisenbank)

Pokud republikáni opravdu pošlou tohoto útočníka na první signální do voleb, bude to velice smutné a pro samotnou stranu škodlivé. Ač jde o republikána a byznysmena, nemyslím si, že by něco takového bylo finančním trhem vřele přivítáno. Na druhou stranu, Trump bývá přirovnáván k bublině. Voliči, stejně jako finanční trhy, se často chovají šíleně.

Milan Vaníček (J&T Banka)

Trump není "můj" kandidát na amerického prezidenta. Naopak se domnívám, že může zvýšit šance například Hillary Clintonové. Jeho přístup se mi zdá více než kontroverzní, spíše je to show, což snad voliči neocení při volbě hlavy státu.

Jakub Skryja (Verdi Capital)

Neočekáváme, že Donald Trump v prezidentských volbách v USA zvítězí. I kdyby zvítězil v republikánských primárkách, je málo pravděpodobné, že zvítězí i v celonárodním klání s demokratickým kandidátem nebo kandidátkou. Jeho politika je silně polarizující. Když si voliči mají vybrat mezi dvěma kandidáty, přičemž jeden preferuje ostrou krajní rétoriku a druhý je spíše neutrální, ve finále obyčejně zvítězí neutrální kandidát. Je to umírněná většina voličstva, která rozhoduje o výsledcích voleb. Jako taktická chyba se mohou ukázat ostrá vystoupení proti hispánské minoritě, která tvoří téměř pětinu americké populace. Rozhodující může být situace ve třech takzvaných swing státech s podílem Hispánců nad 25 % (Florida, Arizona a Nové Mexiko). Ty jsou domovem pro 30 % delegátů celkově přidělených swing státům. Výhra jakéhokoli jiného kandidáta než Trumpa by neměla výrazně pohnout trhy, jeho případné vítězství by naopak znamenalo čtyři roky nejistoty a volatility.

David Brzek (Fio banka)

Frustrace voličů z neproduktivních politiků staré školy roste všude ve světě a podpora Donalda Trumpa je jedním z výsledků tohoto proudu v USA. Trump jako osobnost, jeho peníze a kontroverzní názory nepochybně podstatně ovlivní prezidentskou volbu, ale zaběhnutý systém se nezmění. Zatím. Trump se prezidentem nestane, ale typově podobný politik by v příštích volbách uspět již mohl.

Petr Žabža (Patria Finance)

Jako člověk je mi Trump nesympatický a neumím si ho představit jako prezidenta USA. Umím si nicméně představit, že části voličů může jeho přímočarost a neomalenost lichotit. Barack Obama je vnímán jako slabý, George Bush mladší byl popleta a Bill Clinton měl dost problémů sám se sebou. Amerika potřebuje silného prezidenta, Donald Trump se jím ale nejspíše nestane.


Trump není žádný sympaťák, nebo ne pro každého, marketing ale dělat umí. Nebojí se například konfrontace s jedním z aktuálně nejpopulárnějších moderátorů večerních televizních show.

AnketaPolitikaSpojené státy americké (USA)VolbyVýhled na rok 2016
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika