Oslabování jüanu ve světle fundamentů na prahu roku 2016

Čínský jüan vůči dolaru v prosinci oslaboval, přičemž zažil nejdelší nepřetržitý pokles minimálně od roku 1994, kdy Čína zřídila devizový trh. Čínskou měnu poslala níže čínská centrální banka v očekávání a reakci na rozhodnutí americké centrální banky, která v polovině měsíce poprvé od června 2006 zvýšila sazby a ukončila sedmileté období nulových úroků.
Vývoj kurzu čínské měny v posledních měsících se výrazně liší od toho, na byl svět v uplynulých letech zvyklý. Do července 2005 byl jüan zafixován k dolaru při kurzu 8,27 USD/CNY. Od té doby poměrně stabilně posiloval a letos v červenci dosáhl úrovně 6,2 USD/CNY. Po zprávách o zpomalování hospodářského růstu (letos v Číně okolo 7 %, pro příští rok většina velkých investičních domů odhaduje růst okolo 6 %) pak peněžní jednotka říše středu oslabila vůči dolaru asi o 4,5 %.
Oslabování je pozvolné. Čínská lidová banka má v sejfech dostatek střeliva na to, aby se dokázala útokům na domácí měnu účinně bránit. Čínské měnové rezervy dosahují 3,2 bilionu USD (18 % ročního výstupu americké ekonomiky). Pozitivní pro vývoj kurzu je i bilance běžného účtu s přebytkem 2 %.
Největší výzvou čínské ekonomiky zůstávají vysoký objem dluhu v ekonomice, který dosahuje úrovně vyspělých zemí, a strukturální trhliny. S nimi se čínské autority budou chtít vypořádat, aniž by si země sáhla do recese. To by totiž vedlo k nespokojenosti, která by v krajním případě mohla dát vzniknout touze po změně vlády.