US MARKETOtevírá za: 56 h 40 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Chytré hlavy radí: Investujte do indexu!

Indexové nebo pasivní investování má své opodstatnění pro drtivou většinu investorů, zejména těch, kteří s investováním nemají velké zkušenosti, případně nemají dostatek času na to, aby se zabývali výběrem jednotlivých investičních nástrojů. A potvrdí jim to i ti nejúspěšnější investoři, byť sami často sázejí jinak.

Souboj mezi zastánci aktivního přístupu a pasivního indexového investování existuje již poměrně dlouho a obě strany mají věcné argumenty, proč je zrovna jejich přístup lepší. Obě strategie mají výhody i rizika. Všeobecně lze ovšem říci, že nezkušení investoři udělají lépe, když si vyberou nějaký fond kopírující index, protože je to jednodušší a z dlouhodobého hlediska také statisticky úspěšnější přístup.

"Nemám nic proti investorům, kteří nakupují a drží několik velkých a úspěšných dividendových společností, ale proč se obtěžovat a dělat si starosti? Vyberte si index a ušetříte čas na něco, co vás baví a dělá vám radost," píše Christopher Perruna na svém blogu. Zároveň doporučuje většinu (90 %) prostředků investovat do indexu, respektive indexového fondu, a zbytek si nechat na možné spekulace, pokud o to má investor zájem.

Podobný názor má i známý finanční teoretik a autor knih o investování William Bernstein. "Samo o sobě je problém, když na sebe investor musí brát riziko trhu. Jen hlupák toto riziko zvýší tím, že své úspory vystaví špatné diverzifikaci. Vyhněte se problémům, kupte si dobře vedený indexový fond a vlastněte celý trh."

Je pravda, že možná 99 % investorů není schopno vybrat si vhodné, respektive "ty správné" akcie ve vhodnou dobu. A ještě horší je, že i z toho jednoho zbývajícího procenta, které tvoří investiční profesionálové a manažeři fondů, drtivá většina také nedokáže v dlouhodobém horizontu překonávat index. Dokazuje to pravděpodobně nejznámější žijící investor Warren Buffett. Ten se v roce 2007 vsadil s několika portfoliomanažery, že v desetiletém horizontu porazí jím vybraný indexový fond sledující index S&P 500 jejich aktivně spravované fondy (po odečtení poplatků). Letos v únoru byl průběžný výsledek 65 % vůči 21 % ve prospěch Buffettem zvoleného fondu.

Sám Zázrak z Omahy říká, že pravidelným investováním do indexového fondu může investor neznalý poměrů na trhu poměrně jednoduše překonávat většinu investičních profesionálů. "Je to vlastně paradoxní, že když dumb money (doslova hloupé peníze, výraz označující drobné investory) pozná hranice svých možností, přestává být dumb. Indexové fondy, které mají velice nízké náklady, jsou z principu investor friendly. Jsou nejlepší volbou pro většinu těch, kteří chtějí vlastnit akcie," míní Buffett.

Další příklad pak uvádí John Bogle, zakladatel Vanguard Group, která spravuje úspěšné nízkonákladové indexové fondy, které se vyznačují rekordně nízkými poplatky za správu (kolem 0,1 % ročně). "Cesta k bohatství u lidí v tomto byznysu vede přes přesvědčování klientů, aby jen tak nezaháleli, ale aby něco dělali. Ale cesta k bohatství klientů samotných vede přesně opačným směrem, měli by tedy zahálet a nic nedělat. Protože to je jediný způsob, jak se vyhnout hře poražených, kteří se snaží překonat výkon trhu," říká legenda světa investic.

Platí tedy staré známé "méně znamená více". V důsledku se to odrazí nejen na výkonnosti, ale také na tom, kolik z výkonu ukousnou poplatky. Rozdíl mezi 0,1% ročními náklady a 1% ročními náklady za dvacet let při investici 100 000 dolarů je jasně patrný. Čím delší investiční horizont, tím je rozdíl větší. A to jsou pouze poplatky.

Charlie Munger, pravá ruka Warrena Buffetta a sám uznávaný investor a filantrop, v tom má také jasno. "Způsob, jakým dnes funguje správa peněz, nutí lidi dělat něco, co nechtějí, a mít rádi něco, co se jim nelíbí. Je to směšný byznys, protože na úrovni čistých výnosů celé odvětví správy investic nedává svým klientům prakticky žádnou hodnotu navíc. Podílové fondy účtují investorům 2 % ročně za správu a zprostředkovatelé jim každý rok doporučí změnu fondu, což je stojí dalších 3 až 5 procentních bodů výnosu. Chudák klient dostává od profesionálů produkt, který je o ničem. Nechutné."

Jak velký rozdíl v poplatcích může být ve dvacetiletém horizontu u nízkonákladových indexových fondů a běžných akciových fondů?

Na závěr se hodí slova další legendy hodnotového investování Benjamina Grahama: "Skutečné peníze se v investování nevydělávají neustálými nákupy a prodeji, ale vlastněním a držením akcií."

Zdroj: Chrisperruna.com

ETFChyby v investováníPodílové fondyPonaučení pro investoryPravidla a doporučení pro investování
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika