Jak vyladit své portfolio na nové tržní podmínky – 1. díl (diverzifikace a žádný strach)

Ve 21. století lze jen těžko spoléhat na to, že nám vhodné rozdělení peněz mezi akcie, dluhopisy a hotovost zajistí zajímavé zisky. Může se zdát, že evropská dluhová krize či arabské jaro výrazně omezily prostor k investování. Vnímaví investoři a jejich poradci však vědí, že lze výhodně investovat za každé situace. Globální ekonomika nabízí nepřeberné množství příležitostí. Nechte si tedy poradit, jak své portfolio adekvátně upravit.
Nestahujte se a udržujte rovnováhu
Investování na globálním trhu samozřejmě přináší určitá rizika a překvapení. V souvislosti s krizí v Evropě trhy reagují na politické výroky lídrů jednotlivých zemí i centrálních bank. Akciové a měnové trhy i kvůli tomu procházejí sérií vzestupů a pádů.
Jak v takovém prostředí načasovat investici? Thomas Dale, investiční ředitel společnosti Security Ballew, radí držet se strategie dollar-cost averaging. Ta funguje i v českých podmínkách. Spočívá v pravidelném investování stejné částky bez ohledu na aktuální stav trhu, čímž si investor zajistí zprůměrování nákladů na danou investici. "Nestahujte se do ochranné ulity," říká. "Mým úkolem je zajistit rozumnou míru rizika i v obdobích extrémů."
Dodává, že je tato strategie výhodná zejména pro lidi, kteří investují dlouhodobě, v horizontu 20 a více let. V podobném duchu se také snažte vyvážit své portfolio tak, aby vklady přibližně odpovídaly vašim cílovým hodnotám. V Evropě i USA se v době finanční krize vedlo dobře pevně úročeným instrumentům a chytří investoři toho dokázali využít.
Diverzifikujte, diverzifikujte
"Proč bychom měli investovat do zahraničních aktiv, když to vypadá, že výnos z amerických aktiv bude stejný?" Tuto větu slýchá Jason Romano, partner ve firmě Moss Adams Wealth Advisors, od svých klientů velice často.
Odpověď je zřejmá a vychází z podstaty globální ekonomiky: "Byla by chyba to neudělat." Diverzifikace ve své nejjednodušší podobě znamená rozdělení peněz mezi různé druhy aktiv – akcie, dluhopisy, komodity a nemovitosti. Poradci nabádají, aby investoři vlastnili akcie americké, akcie z dalších rozvinutých zemí i z rozvíjejících se ekonomik. Co se týká dluhopisů, je vhodné zařadit do svého portfolia státní dluhopisy (například pokladniční poukázky), podnikové dluhopisy, případně i dluhopisy horší kvality se zajímavým výnosem.
Nekupujte pouze jednu nebo dvě komodity, nakupte celý koš (například zlato, ropu, pšenici). Nerozmýšlejte se mezi komerčními a rezidenčními nemovitostmi, zkuste obojí. A ani tím nemusíte končit. Zvažte jednotlivé akcie, podílové fondy, burzovně obchodované fondy (ETF) a další investiční nástroje.
Další díl miniseriálu o investování v současných tržních podmínkách najdete na Investičním webu již ve středu 3. října v poledne.
Zdroj: CNBC