US MARKETOtevírá za: 16 h 8 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Do zlatých ETF v prvním pololetí přitekl rekordní objem peněz, celková poptávka po kovu ale klesla

Poptávka po zlatě v letošním prvním pololetí klesla meziročně o 6 % na 2 076 tun. Burzovně obchodované fondy investující do zlata zaznamenaly rekordní příliv prostředků, prudce se však propadla poptávka po zlatých špercích a výrazně slabší byl i zájem o slitky a mince. Vyplývá to ze zprávy Světové rady pro zlato (WGC). V samotném druhém čtvrtletí se poptávka po kovu meziročně snížila o 11 % na 1 015,7 tuny.

Příliv prostředků do zlatých ETF byl podle Světové rady pro zlato v prvním pololetí rekordní, když dosáhl 734 tun. Zájem investorů tak překonal i rekordní rok 2009, kdy za celých 12 měsíců do zlatých ETF přitekly prostředky v ekvivalentu 646 tun kovu. Celkový objem prostředků v ETF investujících do zlata tak narostl na 3 621 tun.

Poptávka po zlatých slitcích a mincích meziročně naopak spadla o 17 % na 396,7 tuny, což je 11leté minimum. Propad zaznamenala poptávka v Asii, na Západě naopak investoři fyzické zlato dokupovali více, podle WGC především kvůli obavám spojeným s pandemií covidu-19.

Bezprecedentní propad zaznamenala v pololetí poptávka po zlatých špercích, meziročně se propadla o 46 % na 572 tun. Spotřebitele od nákupu šperků odrazovaly jak rostoucí ceny zlata, tak opatření omezující volný pohyb v řadě zemí. Podobné důvody vedly i k 13% propadu poptávky po zlatě v technologickém sektoru.

Centrální banky pokračovaly v nákupech kovu, ale nižším tempem. V loňském prvním pololetí byla poptávka centrálních bank rekordní, letos spadla o 39 % na 233 tun. Kov nakupovala také Česká národní banka. V květnu držela ČNB 252 tisíc trojských uncí zlata, na konci června ale už 291 tisíc, nakoupila tak zhruba 1,2 tuny kovu.

Pandemie nemoci covid-19 negativně ovlivnila produkci zlata, těžba kovu se snížila v prvním pololetí o 6 % na 2 192 tun. Restriktivní opatření vlád omezila jak těžbu, tak recyklaci kovu.

Cena zlata se na začátku roku pohybovala kolem 1 520 USD za trojskou unci, nyní je na historickém maximu těsně pod 2 000 USD. První pololetí kov zakončil na 1 780 USD za trojskou unci. Na nové rekordní maximum se dostala také cena kovu v eurech, britských librách nebo indických rupiích a čínských jüanech.

Světová rada pro zlato věří, že i druhé pololetí bude pro žlutý kov příznivé, a to bez ohledu na míru a tvar oživení ekonomiky (písmena V, U, W). WGC je přesvědčená, že investoři budou kov vyhledávat nejen kvůli predikcím možného dalšího růstu ceny, ale i pro jeho pověst bezpečného přístavu v dobách nejistoty.

Proč zlato trhá rekordy v době, kdy posilují akcie?

Proč zlato trhá rekordy v době, kdy posilují akcie?

Jak poznat, že je zlato extrémně drahé?

Jak poznat, že je zlato extrémně drahé?

Proč investovat do zlata? Hlavně kvůli diverzifikaci

Proč investovat do zlata? Hlavně kvůli diverzifikaci

Zdroj: World Gold Council

Bezpečné investiceETFInvestiční a pamětní mince a medaileInvestiční alternativyKomodityVzácné kovyZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa