Evropské akcie v pondělí zpevnily, částečně zkorigovaly páteční propad
Akcie v západní Evropě zahájily týden růstem, čímž částečně korigovaly páteční pokles vyvolaný novou vlnou nejistoty kvůli šíření další varianty koronaviru. Na londýnské burze výrazně posílily cenné papíry telekomunikační firmy BT Group po zprávách o jejím možném převzetí.
Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,69 % na 467,24 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,94 % na 7 109,95 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,16 % na 15 280,86 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,54 % na 6 776,26 bodu.
Varianta koronaviru pojmenovaná omikron se už rozšířila do několika zemí a jejich vlády většinou znovu přistupují k omezení leteckého spojení s JAR, odkud vir pochází. Nová varianta viru je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nebezpečná v tom, že má bezprecedentní počet mutací.
V Británii výrazně zpevnily akcie telekomunikační společnosti BT Group (+6,10 %), o kterou má podle médií zájem indický konglomerát Reliance. V indexu STOXX Europe 600 se ale dařilo také cenným papírům Wizz Air Holdings (+5,47 %) nebo Nordic Semiconductor (+5,74 %).
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Ekonomická nálada v Evropské unii se v listopadu zhoršila, její index klesl o 1,1 bodu na 116,5 bodu. V pondělí to oznámila Evropská komise (EK). V České republice se index ekonomické nálady snížil na 91,6 bodu z říjnové hodnoty 92,3 bodu.
- Problémy se zásobováním v německém zpracovatelském sektoru v listopadu nabraly na intenzitě. Vyplývá to z výsledků průzkumu mnichovského ekonomického institutu Ifo. Na potíže při nákupu surovin a polotovarů si stěžovalo 74,4 % oslovených podniků, což je o čtyři procentní body více než v říjnu.
- Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v listopadu zrychlil na 6 %, a dostal se tak na maximum od roku 1992. Na základě předběžných údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie to v pondělí oznámil spolkový statistický úřad. Podle domácí metodiky výpočtu pak inflace vystoupila na 5,2 %. Ceny v poslední době tlačí vzhůru zejména dražší energie a také problémy v dodavatelských řetězcích. Statistický úřad ale zmiňuje i nízkou cenovou hladinu v roce 2020.
- Používání covidových certifikátů a postup v očkování proti covidu-19 přispěly k tom, že turistika se v Evropské unii zotavila v třetím čtvrtletí rychleji než v jiných částech světa. Ve své zprávě to uvádí Světová turistická organizace (UNWTO).
- Evropská unie chce do globální infrastruktury a dalších projektů mobilizovat investice za 300 miliard eur. Plánem Globální brány (Global Gateway) hodlá konkurovat čínskému projektu nové Hedvábné stezky, který někteří evropští politici hodnotí kriticky. Informoval o tom v pondělí list Financial Times s odvoláním na návrhy Evropské komise. Při shánění peněz se bude Brusel spoléhat i na soukromý sektor, veřejné investice a členské státy.
- Soud v Rusku znovu pokutoval americkou internetovou společnost Google. Podle agentury Reuters jí nařídil zaplatit tři miliony rublů (přes 910 000 Kč), protože nesmazala obsah považovaný v zemi za nelegální. Moskva i Google jsou v dlouhodobém sporu.
Výsledková sezóna
- Ruský plynárenský gigant Gazprom vytvořil v uplynulém čtvrtletí rekordní čistý zisk a na rekord vystoupily i tržby. Přispěl k tomu zejména růst cen plynu. V třetím čtvrtletí zisk činil 581,8 miliardy rublů (176,5 miliardy Kč), zatímco před rokem byla firma ve ztrátě. Akcie Gazpromu na moskevské burze v reakci přidávaly zhruba tři procenta.
- Ruská vlajková letecká společnost Aeroflot v třetím čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 11,6 miliardy rublů (3,5 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 21,1 miliardy rublů před rokem. Firma v pondělí uvedla, že těží z toho, jak se letecká doprava zotavuje z útlumu způsobeného pandemií covidu-19. Čtvrtletní čistý zisk vykázal Aeroflot poprvé od roku 2019.
Zdroj: CNBC, ČTK