Investování: Buďte rádi, že jste prodělali!

Trh jde proti vám a vy nevíte, co dělat. Zpanikaříte a zavíráte ukvapeně pozici. Nebo naopak mávnete rukou nad tím, že pozice aktuálně nevydělává a necháte jí bez stop-lossu spadnout o další kus. Teprve pak vám dojde trpělivost a pozici zavíráte s ještě větší ztrátou než v prvním případě. V obou případech jste prodělali peníze, to je určitě špatná zpráva, ale ta dobrá je, že jste právě dostali lekci, ze které se můžete poučit.
To však udělá jen část investorů - těch, kteří to s vyděláváním peněz na trzích myslí opravdu vážně. A těch je (ke škodě ostatních) výrazná menšina.
Bez strategie na trh nelez
Většina investorů vstupuje do trhu s nejasnou nebo žádnou strategií. Dokud jde trh s jejich pozicí (v drtivé většině dlouhou), tak je všechno v pořádku. Jakmile se ovšem trh obrátí do protisměru, začnou se dít věci, resp. spíš se neděje nic – věci se dějí jen v myslích "postižených". Jasná strategie by přitom měla být základem investování.
Na základě zkušeností z brokerského byznysu víme, že klienti nejsou připraveni vůbec na nic. Když vydělávají, tak se zpravidla s uspokojením dívají, jak jim portfolio roste a rádi se tím chlubí.
Když hodnota portfolia klesá, jsou dlouho v klidu. Jakmile ztráta přesáhne jimi akceptovatelnou mez (každý ji má trochu někde jinde), jejich reakce mohou být různé.
Emoce pryč! V investování jsou jen na obtíž
Jak investoři například reagují na ztrátu?
Za všechno může broker – měl mi poradit.
Nebudu se na své portfolio vůbec dívat – udělám to, až na Nově budou říkat, že trhy posilují.
Všechno je hrozně levné, za tyhle ceny musím přikoupit (přestože trh nevykazuje žádné známky obratu).
Půjčím si na margin a přechytračím trh.
Další možnosti si doplňte sami.
To všechno jsou samozřejmě příklady špatných úvah. Pokud peníze skutečně proděláte, jediný správný postup je klást si dotazy tohoto typu: Proč se to stalo? Dalo se tomu zabránit? Jak tomu příště předejít?