Taktická alokace aktiv: Mějte přehled, nenaleťte manažerům fondů a plaťte jen za úspěch

Každý obchodník, který se nechce zařadit mezi hazardní hráče, musí mít funkční obchodní strategii, dodržovat risk management (kontrola rizika s jasně definovanou hranicí rizika na každý obchod, tedy stop-loss) a být psychicky odolný. Je ovšem potřeba vědět, že při současné volatilitě a panice na trzích přestává mnoho strategií fungovat a je nutné obchodování přizpůsobit aktuálnímu dění.
Proto je vhodné uvažovat o jiném způsobu tvorby portfolia, o tzv. taktické alokaci aktiv. V manažerské praxi je taktické plánování samozřejmostí, ve vztahu k aktivnímu obchodování (tradingu) na kapitálových trzích ovšem již ne.
Celá řada investičních společností a fondů v posledním období vykazuje ztrátu. Manažeři to zdůvodňují krizí, globální nestabilitou, strachem či vysokou volatilitou. Krize se však neobjevila ze dne na den, navíc velkým ponaučením pro všechny portfoliomanažery a obchodníky mohl být rok 2008, kdy udeřila světová finanční krize, která smetla akciové trhy, přední světové banky a cenu ropy.
Navzdory této zkušenosti řada manažerů dále alokuje svěřená aktiva úplně nesmyslně. Důvod je prostý. Tito portfoliomanažeři (zaměstnanci fondů nebo investičních společností) žijí z poplatků investorů, takže pro ně není výkonnost dostatečně motivujícím prostředkem. Je zde velký prostor pro morální hazard. Portfoliomanažer, který vykazuje ztráty vyšší než 10% měsíčně z celkové hodnoty obchodovaných aktiv (mnohdy obchodující bez stop-lossu) je podle mě hazardér.
Diverzifikace a aktivní správa investic
Naopak pro money manažery, kteří jsou odměňování až na základě kladné výkonnosti, je obchodování diverzifikovaného portfolia a přísné dodržování risk managementu prioritou. Z toho důvodu money manažeři aktivně spravují portfolia, přizpůsobují strategie a money management aktuální situaci na trzích – takticky alokují svěřená aktiva napříč širokým spektrem investičních nástrojů. Přesněji řečeno, neustále se snaží zlepšit celkový výnos na jednotku rizika v portfoliu.
Managed futures: 7 důvodů pro aktivní správu kapitálu
Navíc mohou profitovat i z poklesu cen podkladových aktiv. Své pozice drží v řádu dní, týdnů, v ojedinělých případech několik měsíců. Díky tomuto aktivnímu přístupu se nabízí možnost daleko vyššího zhodnocení aktiv než u pasivního způsobu investování do akcií či dluhopisů.
Ne všichni money manažeři vykazují zisky, samozřejmě. Zásadní rozhodnutí, komu a v jakém poměru alokovat kapitál, je na portfoliomanažerovi investiční společnosti nebo fondu. Ten na základě stanovených parametrů alokuje kapitál jednotlivým money manažerům. Tím je dosaženo mnohaúrovňové diverzifikace.
V takovém případě je menší pravděpodobnost, že s takto takto alokovanými aktivy investiční společnost nebo fond odepíše zisky za několik měsíců nebo let. Naopak, jejich equity křivka může konzistentně růst i přes inkasované ztráty, a to v jakémkoli ekonomickém sentimentu.
Doporučení:
Pokud se rozhodnete investovat prostřednictvím investičních společností nebo fondů, podrobně se seznamte s jejich poplatkovou strukturou, investičním horizontem, alokací a výkonností portfolia.
7 důvodů, proč z nás mozek dělá horší investory