US MARKETOtevírá za: 7 h 18 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META-2,35 %
TSLA-1,40 %
AAPL-0,41 %

7 důvodů, proč z vás nikdy nebudou milionáři

Každý může být milionářem. U většiny lidí ale platí, že musejí změnit myšlení a přístup k penězům a vyvarovat se několika základních chyb, které mohou stát v cestě k dosažení většího bohatství. Které to jsou?

Každý jsme v jiné výchozí situaci. Kdo ale opakuje níže popsané chyby, bude to mít s dosahováním šesti a více nul na bankovním kontě složitější než ostatní.

1. Příliš velký důraz na úspory

Bohatí lidé dokáží ocenit důležitost úspor, ale zároveň si uvědomují, že klíčem k dosažení bohatství je soustředění se na vydělávání peněz. "Lidé se tolik soustředí na různé slevy a snižování nákladů, že jim unikají velké příležitosti. I v dobách krize bohatí lidé odmítají myslet na šetření a napírají energii tam, kde je jí nejvíce potřeba - na velké peníze," píše Steve Siebold v knize How Rich People Think.

Neznamená to, že bychom měli ignorovat spoření a odkládání peněz. Když ale chceme dosáhnout sedmimístné částky na účtu, musíme se přestat starat o to, jak nepřijít o peníze, a zaměřit se na to, jak peníze vydělat, doplňuje Siebold.

2. Absence cílů

"Nejčastějším důvodem, proč většina lidí nedosáhne svých cílů, je to, že nevědí, co chtějí," píše T. Harv Eker ve své knize Secrets of the Millionaire Mind. Chcete-li budovat bohatství, musíte si stanovit jasný plán s pevnými lhůtami a nesmíte se bát myslet ve velkém. Bohatí lidé nastavují svá očekávaní velice vysoko a jsou připraveni na jakoukoli výzvu. "Nikdo nikdy nedosáhl velkého bohatství bez obrovských očekávání," doplňuje Steve Siebold.

3. Používání slov jako "chci" a "přeji si"

Myšlení a zvyky mohou znamenat rozdíl mezi životem v bohatství a životem obyčejným. Stejný vliv může mít i volba slov. Podle Jen Sincerové, autorky knihy You Are a Badass at Making Money, musí kromě změny myšlení dojít i ke změně slovníku. Slova jako "chci" a "potřebuji" jsou totéž, jako kdybychom říkali "chybí mi to", a výraz "přeji si" znamená to samé jako "nemám to pod kontrolou". Namísto toho je prý potřeba používat slova jako "mám", "vytvářím" a "vybírám si".

4. Strach z investování

Investování je jedním z nejjednodušších a nejúčinnějších způsobů, jak budovat bohatství. Čím dříve začnete, tím jednodušší bude dosáhnout požadovaného bohatství. "Milionáři v průměru investují 20 % svých ročních příjmů. Jejich bohatství se neměří na to, kolik vydělali, ale kolik ušetřili a investovali," píše finanční poradce Ramit Sethi ve své knize I Will Teach You to Be Rich.

Dobrou zprávou pro všechny potenciální investory a milionáře je to, že investování je dnes jednodušší než kdy dříve. Problém je akorát v tom, že když chce někdo investovat, měl by o tom něco vědět, případně si nechat poradit od zkušenějších.

5. Pouze jeden zdroj příjmů

Přijít k bohatství sice lze i s jedním zdrojem příjmů, ale je to složitější a pravděpodobně i zdlouhavější. "Bohatí se nespoléhají pouze na jeden zdroj příjmů," píše Thomas C. Corley ve své studii o milionářích Change Your Habits, Change Your Life. "Magickým číslem je trojka. 65 % milionářů, které jsem sledoval, mělo nejméně 3 druhy příjmů dříve, než dosáhlo na svůj první milion."

6. Neochota opustit komfortní zónu

Průměrný člověk je pohodlný, bohatí lidé jsou naopak motivováni nejistotou. "Fyzická, psychická a emoční pohoda je primárním cílem střední třídy," píše Steve Siebold. "Nejlepší myslitelé se brzy naučí, že stát se milionářem není snadné a že potřeba pohodlí může být zničující. Naučí se cítit pohodlně, i když pracují ve stavu neustálé nejistoty."

7. Bohatství je pouze pro pár šťastlivců

Pokud si myslíte, že bohatství je mimo vaše možnosti, pravděpodobně nikdy nevyděláte miliony. Lidé s průměrnými příjmy zůstanou v průměru, protože jej očekávají. "Lidé si myslí, že jim bohatství není určeno, a ptají se sami sebe, proč by se vlastně měli stát milionáři. V kapitalismu ale máte právo být bohatí, pokud jste ochotní vytvářet hodnotu pro druhé," míní Siebold. Proč ne zrovna vy, no ne?!

Zdroj: CNBC

BohatstvíChyby v investováníInvestováníPonaučení pro investoryPravidla a doporučení pro investování
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika