Životní cyklus rozvíjejících se trhů podle Marca Fabera

Nedávný pokles českého akciového trhu mě přiměl, abych zapátral v literatuře a pohledal něco o našem trhu. Objevil jsem kapitolu "životní cyklus nově vznikajících trhů" od známého investora Marca Fabera, Švýcara, který žije dlouhá léta v Asii. Mimo jiné se zabývá studiem akciových trhů ve světě a studiem ekonomické historie. Jedna z kapitol jeho knihy Zítřejší zlato je zajímavá i pro českého investora – věnuje se totiž ekonomickým cyklům tzv. emerging markets, mezi něž stále patří i český trh.
Životní cyklus mladých trhů Faber dělí na 7 fází.
Fáze nula – po krachu
Události: Dlouhotrvající ekonomická stagnace nebo zpomalování ekonomiky v reálných hodnotách; reálný příjem na hlavu stagnuje nebo klesá; vysoká nezaměstnanost; nízké kapitálové výdaje; politická a sociální nestabilita; firemní zisky klesají; žádné zahraniční investice.
Příznaky: Zákaz vycházení; malý nebo žádný turistický ruch; obsazenost hotelů 30 %, žádné nové hotely ve výstavbě, krachy hotelů; velmi nízký objem obchodovaných akcií na burze, obvykle pokles o 90 % od předcházejícího vrcholu; akciový trh stagnuje nebo klesá několik let; v reálných hodnotách zůstává domácí akciový trh velmi podhodnocený; média jsou velmi negativní; podmínky pro získání úvěru jsou velmi tvrdé; žádný zahraniční broker neotvírá pobočku; investoři prohlašují, že ztratili na tomto trhu peníze a že nemíní opět investovat.
Fáze nula je patrná obvykle v sektorech nebo ekonomikách, které zažily boom následovaný propadem. Čím déle fáze nula trvá, tím nižší jsou ceny.
Fáze jedna – jiskra
Události: Sociální, politické a ekonomické podmínky se zlepšují; nová ekonomická politika (změna zákonů, daní, podmínky pro zahraniční investice atd.; objevení nových nalezišť surovin nebo použití nových technologií; první přímé zahraniční investice; zlepšení ekonomiky, růst ziskovosti firem; budování velkých infrastrukturních celků (komunikace, energetika); privatizace.
Příznaky: Růst tržeb a bohatství; spotřeba, kapitálové výdaje, firemní zisky a ceny akcií začínají růst; růst turismu; pokles nezaměstnanosti; první odvážní zahraniční investoři zakládají společné podniky nebo přímé investice; obsazenost hotelů dosáhne 70 %; zrušen zákaz vycházení; významná změna v náladě trhu a investorské důvěře.
Fáze dvě – oživení
Události: Nezaměstnanost klesá a mzdy rostou; kapitálové výdaje na rozšíření kapacit prudce rostou; velký příliv zahraničních fondů na kapitálový trh vyžene cenu akcií nahoru; úvěrová expanze vede k prudkému růstu cen reálných a finančních aktiv; nemovitosti několikanásobně podraží; nové emise akcií a dluhopisů dosáhnou vrcholu; zahraniční brokeři a ostatní finanční instituce otevírají nové pobočky; fúze a akvizice se rozběhnou; růst inflace a úrokových sazeb.
Příznaky: Hotely jsou plné zahraničních obchodníků a fond manažerů, výstavba nových hotelů; titulky v zahraničních médiích jsou vysoce pozitivní; je založeno mnoho domácích fondů, příliv zahraničních portfoliových fondů se zvyšuje; zahraniční brokeři vydávají mnoho pozitivních analýz dané země; čím více pozitivních zpráv, tím více zahraničních investic, a tím více nových fondů; často se země stává oblíbeným turistickým místem.
Fáze tři – boom
Události: Přeinvestování vede k nadbytku kapacit v některých sektorech ekonomiky; infrastrukturní problémy, úzká hrdla a nadměrná úvěrová expanze vedou spolu s rostoucími mzdami a cenami nemovitostí k inflaci; inflační tlaky, ale spotřební ceny nerostou; firemní zisky v některých odvětvích ekonomiky začínají zpomalovat růst, případně začínají klesat; obvykle (ne vždy) se objeví šoky, například prudký růst úrokových sazeb, velký podvod nebo krach brokera, případně jiná neočekávaná událost v zahraničí; ceny akcií začínají klesat; insideři a firmy začínají prodávat a realizují zisky, veřejnost "zhlouplá" pozitivními titulky a pozitivními prohlášeními firemních představitelů nakupuje.
Příznaky: Investiční mánie jedné generace, poté obrovský propad. Nejsnáze rozeznatelná fáze cyklu, spekulace se úplně vymkne z rukou; fáze vytvořila vysoké zisky ve velmi krátké době, následována je velkým propadem; často akcie zkolabují kvůli zahraničním prodejům; úroveň zadlužení exploduje; mnoho bytových projektů a nových hotelů a kancelářských projektů je právě dokončeno; noční kluby jsou plné spekulantů a brokerů, kteří vydělali peníze na akciovém nebo realitním trhu; často se otevře nové letiště; jsou plánována a stavěna nová města nebo průmyslové zóny; známí obchodníci nebo akcioví či realitní spekulanti se stávají lidovými hrdiny; akcie a reality se stávají tématem k diskuzím, investiční dav nachází mnoho argumentů, proč trh "nemůže jít dolů", jeho neznalost a nemístná důvěra je podporována některými akademiky, kteří vydávají přehnaně optimistické studie; při obchodování s akciemi je velmi aktivní retail a spekulační aktivity, často za vypůjčené peníze; objem obchodů dosahuje několikanásobku v porovnání s fází jedna; ženy v domácnosti začnou být aktivní na akciovém trhu a mnoho lidí opustí svoji práci, aby se mohlo soustředit na svoji "hru" s akciemi; šéfové firem pokračují v akvizicích, které jsou financovány půjčkami; úspěšní obchodníci a spekulanti začínají investovat v zámoří, nebo diverzifikují do jiných oborů, obvykle do těch, kterým nerozumějí, proto platí příliš vysokou cenu (umění, nemovitosti, akcie, golfové kurzy); příliv zahraničních peněz dosáhne velmi vysoké úrovně, boom je prezentován vysokým počtem zahraničních brokerů, kteří otevřeli v této fázi své pobočky v této zemi.
Fáze čtyři – pokles a pochybnosti
Události: Růst zadlužení zpomalí (neplatí, pokud oficiální představitelé podporují další monetární expanzi); firemní zisky klesnou; přebytek kapacit vede k problémům některých odvětví, ale ekonomice jako celku se daří dobře a zpomalení je vnímáno jako přechodné; po prvotním rychlém pádu se akciový trh oživí - přichází zahraniční investoři, kteří pomeškali růst ve fázi jedna a dvě, úroková míra začíná klesat; několik "vábniček" udržuje pozornost investorů; většina akcií nedosáhne svých maxim; několik málo titulů může dosáhnout nových maxim a vyhnat index k novému maximu.
Příznaky: Některé finanční tlaky jsou evidentní. Spekulanti, kteří vysoce používali pákového efektu, jsou nuceni vyprodat pozice, banky přitvrzují podmínky pro některá odvětví, ztrátové půjčky začínají růst; ceny bytových jednotek dosáhly hodnoty, která převyšuje finanční možnosti místních obyvatel, jsou propagovány v zahraničí; nájmy kancelářských prostor začínají stagnovat nebo klesat; příliv turistů klesá pod očekávaná množství, nabídky slev v hotelech; brokeři pokračují ve vydávání nejoptimističtějších analýz, s argumenty, že pokles cen akcií představuje životní šanci k nákupu; sociální a politické podmínky se zhorší (stávky, politické krize, kriminalita).
Fáze pět – realizace
Události: Úvěry se stanou nedostupnými, bankroty firem; ekonomické, ale ještě více sociální a politické podmínky se velmi zhorší; spotřeba výrazně zpomalí nebo klesne; zisky firem zkolabují; akcie vstoupí do dlouhého a několikanásobného downtrendu, zahraniční investoři odcházejí; nemovitosti prudce zlevní; jeden nebo několik "velkých hráčů" zbankrotuje; firmy jsou nuceny vydávat další akcie (nedosáhnou na nové úvěry), což srazí cenu akcií ještě více.
Příznaky: Prázdné kancelářské budovy, vysoká neobsazenost hotelů; přerušení a nedokončení budovaných staveb se stávají běžnými; růst nezaměstnanosti; rozpočtové přebytky, které jsou často vytvořeny ve fázi dvě, se změní na deficity; brokeři propouštějí zaměstnance nebo zavírají pobočky; země zjišťuje, že to, co ve fázi dvě a tři prodávala s prémií, prodává se slevou; země už není oblíbenou turistickou destinací, často se stává nebezpečnou.
Fáze šest – kapitulace a pád na dno
Události: Investoři se zbavují akcií, objem často poklesne o 90 % oproti vrcholu; kapitálové výdaje prudce klesnou; úroková míra dále klesá a dosahuje minima; zahraniční investoři ztratili chuť k novým investicím a dále prodávají; měna oslabuje.
Příznaky: Titulky médií se obrátí do negativa; zahraniční média popisují zemi velmi negativně; aktiva v podílových fondech poklesnou až o 90 % v důsledku dlouhodobého odlivu peněz; lety, hotely a noční kluby jsou prázdné; taxikáři, hostesky i prodavači se baví o tom, kolik kdo ztratil na akciích (nebo jeho příbuzný).
Ve které fázi je český akciový trh a česká ekonomika? Na tuto otázku si musíme každý odpovědět sám, abychom mohli odpověď zohlednit ve svém investičním rozhodování.