Zlaté bankovní časy jsou pryč: Finanční systém a jeho "vylomeniny"

Současné problémy finančního sytému jsou důsledkem předcházejícího obrovského růstu zadlužení bank, domácností a států. Celkové zisky světových finančních společností díky tomu vzrostly od roku 1990 do roku 2007 14krát.
Vývoj zisků finančního sektoru ukazuje první graf.
Především od roku 2003 došlo k prudkému růstu zisků, tedy ve chvíli, kdy se začala nafukovat bublina v cenách nemovitostí. Došlo k tomu v důsledku uvolněné politiky amerického Fedu, který napumpoval do ekonomiky peníze, aby zabránil důsledkům krachu internetové bubliny a teroristických útoků z 11. září 2001.
Společně s růstem zadlužení a zisků samozřejmě rostly i odměny pracovníků ve finančním sektoru.
Spolu s růstem odměn ve finančním sektoru však rostla i nerovnost v bohatství mezi občany. Je jasné, že v důsledku prudkého růstu zisků a odměn bank bohatli především jejich majitelé a ředitelé, tedy "Wall Street". To se však nedá říci o obyčejných lidech, kteří si vzali hypotéku, tedy "Main Street".
Rozdíly mezi nejchudšími a nejbohatšími se zvýšily, současné hnutí Occupy Wall Street je toho důsledkem.
Co bude dál, neví nikdo. Jisté je jen jedno – zlaté časy finančního sektoru skončily. Dobře už bylo. Současné snahy domácností a států o oddlužení, stejně jako růst regulace a odpisy špatných úvěrů, tlačí zisky bank dolů. O snižování zadlužení samotných bank ani nemluvě. Zjednodušeně řečeno, když měly banky finanční páku 1:30 (vlastní kapitál ku cizímu kapitálu), zisky násobily třiceti. Teď, když mají finanční páku jen 1:10, jsou zisky mnohem nižší.
Kouzlo finančního sektoru pominulo. Bude se teď nová bublina, nová mánie, která slibuje nekonečný růst cen. Bude to zlato? Kdo ví.
Zdroj: Morgan Stanley
Aktuality
