US MARKETZavírá za: 4 h 52 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Money management: V obchodování nikdy neriskujte všechno!

Stejně jako v životě, také na měnovém trhu je primární snahou přežít. V obchodování znamená přežít pokud možno nezlikvidovat celý účet. V každém obchodě je mnohem lepší přiznat si hned na začátku svou chybu a trh opustit s malou ztrátou, než čekat na "velký obchod" nezajištěný stop-lossem, který pomalu, ale jistě ukrojí podstatnou část účtu, ne-li účet celý.

Velikost rizika na jeden obchod

Pravidlo money managementu v tomto případě říká, jak velkou část svého účtu jsme ochotni riskovat na jeden obchod. Zpravidla je dobré nepřekročit riziko v jednom obchodě o velikosti 5 % celkového účtu. Někteří obchodníci dokonce pracují s hranicí 3, 2 nebo 1 %. Na druhou stranu existují obchodníci, kteří mají hranici 10 %.

Poslední skupina jsou hazardéři, kteří používají hranici několika desítek procent, nebo dokonce vůbec žádnou hranici (v takovém případě je samozřejmě šance na dlouhodobý úspěch mizivá).

Uvědomme si, co pravidlo 5 % vlastně znamená. Pokud má nyní náš účet velikost 100 % a budeme vždy volit maximální riziko v obchodě 5 % z této počáteční sumy, znamená to, že máme teoreticky na samém začátku obchodování minimálně 20 "pokusů". Pokud bychom riskovali pouze 2 % z počáteční hodnoty účtu, minimální počet pokusů se zvyšuje na 50. Dáváme si tak 50krát šanci zachytit zajímavý pohyb na trhu a vydělat.

Samozřejmě, velká část těchto obchodů skončí ztrátou, ale i přes mnoho těchto ztrát si necháváme velký prostor pro nové příležitosti, které přijdou. Jen si představme, jak zbytečně smutný je příběh obchodníka, kterému říkáme střelec – nedává si vůbec žádný stop-loss, riskuje 100 % účtu v jednom obchodě, a dobrovolně se tak obírá o další šanci, která by mohla být právě tím výrazně ziskovým obchodem.

Nástin takové situace ukazuje obrázek trhu EURUSD. Obrázek nepotřebuje podrobný komentář.

Maximální propad na obchodním účtu

Na počátku obchodování se často může stát, že prvních několik obchodů skončí ztrátou. Absolutní hodnota účtu tak poklesne. Důležité je, že nikdy přesně nevíme, kolik případných ztrát může přijít v řadě za sebou (tzv. DrawDown), a tak i z tohoto důvodu je nutné vlastnit dostatečný kapitál vzhledem k velikosti obchodů, které chceme realizovat, a přitom riskovat jenom malou část kapitálu.

Velikost DrawDownu je opět individuální záležitostí, která by měla vyplynout z vlastních zkušeností a testů. Obvykle se smíříme s maximální řadou ztrátových obchodů za sebou v podobě 30 až 50 %. Hlubší propady jsou potenciálně velmi nebezpečné a obecně nevypovídají o příliš dobré vyváženosti obchodního přístupu.

Pokračování článku najdete na serveru Investujeme.cz

InvestováníObchodováníStop-lossTrading
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa