US MARKETZavírá za: 4 h 1 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Samotná změna myšlení ke zbohatnutí nevede

Jaký je rozdíl mezi bohatými a chudými? Zeptejte se někoho bohatého a řekne vám, že je to v nastavení mysli. To je tvrzení, které s určitými obměnami asi slyšel každý. Mnozí skutečně věří, že z nich změna myšlení udělá boháče. Mají smůlu.

Pouhou změnou myšlení nejspíše mnohého nedosáhneme. Někteří tomu věří, někteří na tom vydělávají, ale nakonec na tom vydělají bohatí, zatímco ti chudší zaplatí za hezkou přednášku a drahou knihu. Marketing funguje a cílí na vnímavé a zoufalé lidi. Barry Ritholtz, šéf společnosti Ritholtz Wealth Management, to okomentoval slovy, že "behaviorální finance se staly zbraní".

Za první takovou zbraň může být považována kniha Napoleona Hilla z roku 1937 Think and Grow Rich. V tomto případě by se ještě dalo hovořit o tom, že se autor snažil morálně pozvednout obyvatelstvo tížené ekonomickou depresí. Američané se sice z krize nedostali díky této knize (i když se jí prodalo přes 20 milionů výtisků), cykly v ekonomice fungují a po krizi přišlo zotavení, ale jako pokus o připomínku toho, že se lidé mohou dostat z tíživé situace, zafungovat mohla.

Všechny podobné knihy ze současnosti společně s různými zázračnými kameny, krystaly nebo horoskopy tvoří skupinu nástrojů, jejichž hodnota nikdy nebyla prokázána. Jde o jakési placebo. "Přináší moderní věk skutečně takové intelektuální vyčerpání, že potřebujeme nové, extra silné placebo? Možná, že kdybychom si uměli představit svět bez představivosti, problém by se vyřešil," míní Ritholtz.

Jednu věc nesdělí svému publiku nikdo z autorů podobných knih a přednášek. Milionáři neztrácejí čas tím, že by přemítali o penězích. Soustředí se na to, aby byli chytřejší a kvalifikovanější a reagovali na tržní síly tvůrčím a inteligentním způsobem. Warren Buffett si jistě neopakuje své výroky, z nichž se pro mnohé investory stala přikázání.

Abychom byli féroví, ne všechny rady, jak se stát milionářem, jsou vyložená hloupost. Když vám někdo řekne, že byste se měli soustředit na své cíle, nežít si nad poměry, investovat své peníze do sebe a nepřestat se vzdělávat, má to smysl. Jde ale o výjimky.

"Ano, můžete se stát milionáři, když se vám podaří vytvořit produkt nebo službu, po nichž bude velká poptávka. Samotné myšlení z vás boháče neudělá," uzavírá Ritholtz. Tak na to příště, až vám někdo bude vnucovat své myšlenky, myslete.

Zdroj: Bloomberg

BohatstvíPsychologie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika