Technická analýza – 8. díl: Mezery (gapy)

O mezerách jsme se již v rámci seriálu o technické analýze zmínili v souvislosti se svíčkovými formacemi, protože některé z nich takzvané gapy obsahují. Gap vznikne v momentu, kdy nová svíčka otevře na jiné úrovni, než jaká byla zavírací cena předchozí svíčky.
V současnosti, kdy většina trhů funguje elektronicky, se s gapy už tak často nesetkáváme. Na měnovém trhu Forex se gapy tvoří prakticky pouze v neděli večer, kdy trh otevírá a kdy se zahajovacé cena může lišit od páteční zavírací ceny. Elektronicky obchodované komodity mají během 24hodinového cyklu krátké pauzy, které mohou způsobit vytvoření gapů, ale ty jsou většinou malé.
Nejvíce se lze s gapy setkat u akcií, protože ty se stále obchodují v pevně stanovených obchodních hodinách a v případě významných fundamentálních zpráv mohou další den otevřít na výrazně jiné ceně než předchozí závěrečné.
Gap může vzniknout buď směrem vzhůru (otevírací cena je výše než zavírací cena předchozí svíčky), nebo dolů (otevírací cena je níže než zavírací cena předchozí svíčky.
Gap naznačuje přetlak nakupujících či prodávajících. Trh "přeskočí" některé cenové hladiny a začne obchodovat na vyšších, respektive nižších hodnotách. Jelikož dojde k "přeskočení" určitých cenových úrovní, zvyšuje se pravděpodobnost, že se trh bude chtít vrátit a prozkoumat, zda na těchto "přeskočených" cenových úrovních existují obchodníci, kteří mají zájem za tyto ceny obchodovat. Existují systémy a profesionální obchodníci, kteří obchodují takzvané "zaplňování" gapů.
V praxi rozlišujeme 4 hlavní druhy gapů podle toho, kde a v jaké fázi trendu se vytvoří:
1. Common gap Česky by se dal pojmenovat jako častá mezera. Tento typ gapu se objevuje nejčastěji, a to v netrendových trzích. U těchto gapů je vysoká pravděpodobnost, že bude docházet k jejich zaplnění.
2. Breakaway gap Česky bychom ho mohli pojmenovat jako úniková mezera. Tento typ gapu vzniká, když se trh po určitou dobu obchoduje v cenovém rozpětí, na jeho hraně se vytvoří gap a trh "unikne" z cenového rozpětí vzhůru (či níže). Pokud dojde k falešnému proražení z obchodního rozpětí, bude gap relativně brzy zaplněn. Pokud ovšem trh gap nezaplní, můžeme ho považovat za dobrou oblast podpory či rezistence.
3. Continuation gap Česky bychom ho pojmenovali jako pokračovací mezera. Tento gap vznikne v rozvinutém trendu a po jeho vzniku lze očekávat pokračování trendu. Tento typ gapu nevzniká za tak velkého objemu obchodů jako Breakaway gap.
4. Exhaustion gap Česky bychom ho mohli označit jako gap z vyčerpání. Tento typ gapu je ponejvíce doprovázen nejmenším objemem obchodů. Vzniká ke konci trendů a poukazuje na vyčerpanost trendu. Tento typ gapu je většinou brzy vyplněn.
Gapy jsou velmi dobrým konceptem pro krátkodobé obchodování. Pokud máte delší trend a zpozorujete vytvoření gapu, hledejte nějakou svíčkovou formaci, která by mohla napovědět, že gap bude s velkou pravděpodobností vyplněn a že je velká pravděpodobnost obratu trendu.
Seriál o technické analýze pro vás připravuje Česká národní asociace technické analýzy (ČNATA). Pořádá praktické workshopy, setkání obchodníků a semináře. Přijďte se bezplatně podívat na jedno z jejích členských pracovních setkání.
Zdroj: ČNATA
Aktuality
