Dluhopisy a akcie: Nová doba mění zaběhlé pořádky, na důchod se v dluhopisech nezajistíte

Jisté, stálé a bezpečné - tato tři slova penzijní zajištění v současnosti rozhodně necharakterizují. Výnosy "bezpečných" dluhopisů a instrumentů peněžního trhu jsou téměř na nule a akciové trhy jako na houpačce.
Odborníci tvrdí, že "zlaté pravidlo", tedy volit do portfolia optimální mix aktiv podle věku investora, už neplatí. Krize tradiční investování obrátila naruby. Například Američané těsně před penzí, jejichž úspory ztratily kvůli krizi v letech 2007 a 2008 velkou část hodnoty, jsou nuceni volit agresivnější (a rizikovější) strategii, která jim dopomůže rychle získat část úspor zpět. S "bezpečnými" dluhopisy a jejich zanedbatelnými výnosy, které často ani nepokryjí inflaci, by se s penězi v budoucnu mohli rovnou rozloučit.
Portfoliomanažeři se shodují, že je situace v oblasti investic na důchod stejně nepříznivá jako během dlouhodobého medvědího trhu v 60. a 70. letech. Penzistů díky prodlužující délce života přibývá a kupní sílu jejich úspor drtí inflace.
Kup a drž 60 % akcií a 40 % dluhopisů – funguje to ještě?
Investoři stojí před těžkou volbou. Mají chtít vyšší očekávaný výnos za cenu většího rizika, nebo po zkušenostech z minulých let raději držet své portfolio v bezpečí? Divoké skoky akciových trhů mnoho drobných investorů od akcií odrazují. Podle Investment Company Institute odteklo z amerických akciových fondů od konce roku 2008 260 miliard USD, zatímco 800miliardový příliv zažily fondy dluhopisové.
Na druhou stranu k tomu, aby investoři pokryli kolosální ztráty, které utrpěli během krize, nemají jinou volbu než jít zpět do akcií, protože centrální banky drží úrokové sazby na rekordních minimech, což se promítá do ubohých výnosů dluhopisů.
Řešení? Kvalitní dividendové akcie
V prostředí vysoké volatility a obav spojených s evropskou dluhovou krizí a případným tvrdým přistáním vysoce exportně závislé čínské ekonomiky jsou dobrou volbou akcie silných nadnárodních firem, které vyplácejí dividendy.
I v případě paniky na trzích a následného propadu cen totiž dividenda zajistí stabilní výnos (někdy představuje až 40 % celkového výnosu). Dividendové akcie navíc vykazují nižší volatilitu a mají tendenci v dobách slabších ekonomických dat překonávat ostatní akcie jak na býčím, tak medvědím trhu.
V současnosti společnosti díky velkým rezervám hotovosti dividendy rekordně navyšují. Dividendový výnos kolem 3 až 4 % není výjimkou - jen si to porovnejte se žalostnými výnosy z 10letých amerických státních dluhopisů. Ve chvíli, kdy nemáte času nazbyt, a nemůžete tedy čekat na kapitálový výnos, je dividenda hlavním kritériem pro výběr akcií. Vyhledávejte zejména společnosti s velkým množstvím volného cash flow.
Zajištěné produkty a větší diverzifikace
Averze k riziku zvyšuje u investorů zájem o takzvané zajištěné produkty. Ty garantují návrat vloženého kapitálu plus potenciální zhodnocení investic, když se budou podmínky na trzích vyvíjet příznivě. Typický klient fondu dnes drží 30 až 50 % v krátkodobě likvidních aktivech. Zdrojem sekundární likvidity může být také portfolio světových měn.
Investoři se z krize poučili, že je velmi riskantní držet v portfoliu například jen akcie. Hledají diverzifikaci napříč různými třídami aktiv. Vhodnou volbou mohou být nemovitostní fondy (REITs).
V USA se očekává, že by se nemovitostní trh mohl odrazit ode dna, rodiny se od doby krize rozrostly, a jakmile se zlepší situace na trhu práce, budou si hledat lepší bydlení. Potenciál je velký - analytici tomuto sektoru předpovídají 4-6% roční růst.
Nemusí jít jen o domy a byty, vhodná doba může být i na nákup zemědělských pozemků, které se v uplynulých letech zhodnocovaly v průměru o 8 % ročně. Někteří uznávaní investoři je považují dokonce za lepší zajištění pro případ krize než vzácné kovy jako zlato nebo stříbro.
Zdroj: CNBC