Spojitost mezi spotřebou kuřecího masa a dovozem ropy do USA aneb (Zdánlivá) korelace není kauzalita

Před pár dny jsme psali o grafu, na základě kterého by investoři mohli nabýt dojmu, že vývoj cen amerických akcií lze předpovídat na základě vývoje ceny dřeva. Pojďme se teď na tento a podobné vztahy podívat trochu podrobněji.
Na úvod pár příkladů. Existuje téměř 67% korelace mezi počtem utonutí v bazénech ve Spojených státech a počtem nových filmů, ve kterých hraje Nicolas Cage. Také je více než 99% korelace mezi počtem rozvodů ve státě Maine a spotřebou margarínu. Nebo je v USA více než 99% korelace mezi výdaji na výzkum, vědu a vesmírné aktivity a počtem sebevražd.
Je evidentní, že v těchto případech jde o zdánlivou korelaci (vzájemný vztah mezi dvěma procesy nebo veličinami, v tomto případě jde pouze o obdobný vývoj daných veličin), nikoli kauzalitu (vztah mezi příčinou a jejím následkem). A je to i důkaz toho, že tato zdánlivá korelace neimplikuje kauzalitu.
Jinak řečeno, pokud dva jevy často následují po sobě nebo pokud dvě proměnné spolu korelují, nelze z toho automaticky vyvozovat, že jedna je příčinou a druhá následkem.
Známým příkladem neuvědomění si rozdílu mezi korelací a kauzalitou je tvrzení, že hormonální terapie menopauzy snižuje pravděpodobnost infarktu a dalších srdečních poruch. Tento závěr prezentovaný řadou studií se ukázal být nesprávný, když bylo při zpětné analýze dat upozorněno na to, že hormonální terapii menopauzy vyhledávají ve většině případů bohatší ženy, které celkově žijí zdravěji, a tedy že do hry vstupuje dodatečný faktor. Z kauzality je tak najednou pouhá korelace.
Takže pozor na to, až vám někdo zase bude tvrdit třeba to, že vývoj dovozu ropy do USA lze predikovat na základě očekávaného vývoje spotřeby kuřecího masa.
Zdroj: tylervigen.com