Otec superrychlého obchodování varuje: Musíme zpomalit!

O burzách plných počítačů snil už od mládí, sny se mu ale splnily až po desetiletích čekání. Vysokorychlostní obchodování se dokonce rozšířilo natolik, že se začíná vymykat kontrole a vzdaluje se od původního záměru usnadnit a zlevnit obchodní transakce. Tři příběhy ze života Thomase Peterffyho, praotce dnešních HFT traderů, mluví za vše.
Dětství v Maďarské lidové republice
Když Peterffy v padesátých letech vyrůstal v Maďarsku, koupil si jednou od svého kamaráda balíček pomerančových žvýkaček dovezených z Rakouska. Otevřel ho a jednotlivé plátky rozdělil na menší, jež pak se ziskem prodal nadšeným spolužákům ve škole. Ředitel školy, který si ho později zavolal "na kobereček", takové nadšení pro Peterffyho obchody nesdílel. "Kde je tvé socialistické smýšlení?" zeptal se ho.
Není divu, že už jako mladý emigroval Peterffy do Spojených států.
Prototyp iPadu ze 70. let
V 70. letech se Peterffy uchytil ve společnosti, která se pokoušela využít počítače k vydělávání peněz na Wall Street (tehdy to znělo jako sci-fi). Objevil způsob, jak by bylo možné počítače využít ke kalkulaci, kdy jsou finanční instrumenty známé jako opce na trhu podhodnocené, a kdy naopak nadhodnocené.
Nicméně vyvstal zásadní problém. Psal se rok 1977 a lidé nemohli využívat počítače k nákupu nebo prodeji opcí. Byli zvyklí obchodovat na burzovních parketech, mávat rukama a křičet z plných plic, když chtěli uzavřít obchod. Peterffyho napadlo, že si bude na burzu brát pořadače s vytištěnými daty z počítače jako pomůcku při obchodování. Bohužel se tento způsob vyhledávání výhodných obchodů ukázal jako pomalý a neefektivní.
Spolu s ostatními inženýry sestavili první přenosný počítač – prototyp dnešních tabletů – který si bylo možné vzít s sebou na burzu. "Tablet" sice fungoval, ale jednou se stalo, že začal přímo na burzovním parketu hořet.
Jak obejít pravidla burzy NASDAQ?
Peterffy si musel na elektronické obchodování zatím nechat zajít chuť. Až rok 1987 znamenal revoluci na trzích. S první elektronickou burzou NASDAQ mohli tradeři konečně začít uzavírat obchody pomocí klávesnice počítačů na burze. Jenomže Peterffy nechtěl příkazy "vyťukávat" do burzovních počítačů. Proto se spolu se svým týmem naboural do systému NASDAQ a připojil přímo k terminálu svůj vlastní počítač, který obchodoval automaticky na základě algoritmů.
Jakmile na to přišel manažer NASDAQu, obvinil Peterffyho z porušování burzovních pravidel. Všechny příkazy přece měly být zadávány pomocí klávesnice. Peterffyho týmu dal jeden týden na nápravu. A inženýři našli řešení. Vyrobili robota s gumovými prsty, který podle algoritmů psal příkazy na klávesnici, čímž splňoval pravidla NASDAQ. Během rušných obchodních dnů psal robot dokonce tak rychle, že to znělo jako kulomet.
V devadesátých letech, více než dekádu poté, co Peterffy začal snít o počítačovém obchodování, burzy konečně umožnily obchodníkům napojit své počítače přímo na trhy.
Co říká na HFT obchodování Peterffy dnes?
Dnes je Peterffy jedním z velkých hráčů. Společnost, kterou založil - Interactive Brokers -, uzavře za každý den nepředstavitelné množství elektronických obchodů. Forbes odhaduje jeho jmění na 5 miliard USD.
Peterffy tvrdí, že automatizace byla pro svět přínosná. Učinila nákupy a prodeje akcií mnohem levnějšími. Další honba za rychlostí podle něho ale nikam nevede. "Soutěžíme v milisekundách - nemá to absolutně žádnou sociální hodnotu."
Upřednostnil by přísnější regulaci, pravidla, která by obchodování trochu zpomalila. Nicméně uznává, že lidé jsou vynalézaví a stejně jako on vždy naleznou cestu k obejití pravidel. "Bezpochyby se vždycky najde někdo, kdo bude ochoten strávit čas výrobou robota píšícího na klávesnici," usmívá se Peterffy.
Zdroj: NPR.org