US MARKETOtevírá za: 5 h 43 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Investujte stejně, jako jíte

Na každé potravině dnes najdete štítek s energetickou hodnotou a doporučenými denními dávkámi jednotlivých živin. Nebylo by přínosné, kdyby se takto zprůhlednilo i investování? Každý investor by porozuměl tomu, jak velká rizika s aktivy ve svém portfoliu podstupuje, a mohl by si podle svého rizikového apetitu upravit jeho složení, podobně jako si sestavuje svůj jídelníček.

Rostoucí snahy ministerstev zdravotnictví na celém světě zakázat příliš sladké potraviny poukazují na to, jak vysokou hodnotu mají v současnosti nutriční informace publikované na etiketách potravin. Uhlídat svůj jídelníček, když musíte držet dietu, je díky moderním možnostem sledování kalorií jednodušší než dříve. Energetickou hodnotu jakékoli potraviny zjistíte snadno v databázích na internetu nebo pomocí mobilních aplikací.

Tabulka rizikových hodnot vašeho portfolia

Bohužel zatím nic podobného nebylo objeveno v oblasti investic. Finanční poradce nebo speciální počítačový program na měření rizika dokáže na základě predikčních technik poměrně přesně určit rizikový profil investora. Využívá k tomu zejména informace o věku nebo délce investičního horizontu. Jakmile je investiční cíl identifikován, je čas na výběr investičních produktů, v nichž však zpravidla nemáte možnost sestavit si portfolio podle míry dílčích rizik. Matnou představu máte jen o celkovém riziku.

Například běžný investor do akcií musí "překousnout" volatilitu, která sice dříve bývala jen kolem 8 % (v polovině 90. let), ale v současnosti se během krize vyšplhala nad 25 % (červen 2012). Ačkoli se některé investiční společnosti snaží cílovat riziko – například fondy target-date nebo hedgeové fondy se specifickými volatilními pásmy –, jen málokteré z nich nabízejí zákazníkům přesný průběžný risk management.

Bez toho, aby znal rizika svých investic, je pro investora téměř nemožné spravovat své úspory způsobem odpovídajícím jeho cílům.

Rozvoj investičních produktů na základě měřitelného rizika by znamenal průlom v dějinách investování. Dnes se musíme spokojit s nepřehledným dělením produktů podle velmi zjednodušených pravidel. Bylo by férovější, kdyby fondy nabízely klientům produkty ne podle investiční strategie, nýbrž na základě očekávaného výnosu, kterého se portfoliomanažeři při dané míře rizika snaží dosáhnout.

Riziko desetkrát jinak

Riziko desetkrát jinak

Díky tomu, že by byla posuzována i směrodatná odchylka měřící riziko prostřednictvím volatility celkových výnosů (na rozdíl od historické volatility, jež je určována čistě tržními podmínkami), investoři by mohli vnímat i ostatní rizika, která portfoliomanažeři s jejich penězi podstupují. Dozvěděli by se, jaká je alokace celkového rizikového "rozpočtu" nebo výše finanční páky (investice na úvěr)? Všechny informace o rizicích by měly být stejně snadno dostupné jako obsah cukru na kávě Starbucks.

Když si můžeme na etiketě od sušenky přečíst, kolik obsahuje procent z doporučeného denního příjmu sacharidů, proč by si investor neměl stejně jednoduše v popisu svého investičního produktu zjistit, jakou míru rizika podstupuje v jednotlivých instrumentech ve vztahu k doporučenému celkovému riziku pro svůj investiční profil?

Risk management = základ investování

Cílování určité míry rizika by bylo ponecháno na schopnostech portfoliomanažerů, stejně jako si necháte optimální ozdravnou dietu naordinovat od lékaře nebo nutriční poradkyně. Mohlo by být využito různých tříd aktiv, řízení krajního rizika, moderních způsobů tvorby portfolia, jakými jsou například riziková parita, minimální volatilita, maximální diverzifikace nebo využití páky a short pozic.

Potfoliomanažer by hlídal korelace mezi třídami aktiv v portfoliu a vytvářel optimální mix aktiv, který by přizpůsoboval aktuálním podmínkám na trhu. Jeho hlavním cílem by bylo snažit se zajistit nejvyšší možný výnos pro cílovou rizikovou kategorii. Hodnoceny by fondy byly podle stupně plnění rizikových cílů.

Už Benjamin Graham hlásal, že základem investování je řízení rizik, ne výnosů. Starším investorům těsně před penzí, tedy s kratším investičním horizontem, by měla být vysoce riziková řešení zcela zapovězena.

Zlatá investiční pravidla od legendy investování

Zlatá investiční pravidla od legendy investování

Zdroj: Institutional Investor

InvestováníRizika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa