US MARKETOtevírá za: 13 h 26 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

9 pravidel, na která by investoři nikdy neměli zapomenout

Investování není legrace (i když to tak někdy může vypadat). Uvědomíte si to, když začínáte a stojí proti vám ostřílení profíci, kteří umějí vydělat na každé vaší chybě. Aby vás trh nepřeválcoval, nesmíte na něj vstoupit jako úplní "zelenáči". Než začnete investovat, osvojte si devítku pravidel hry.

1. Devět z deseti finančníků nesleduje vaše, ale svoje zájmy

Wall Street je magnetem na nejchytřejší studenty z nejlepších univerzit, ale jen málokteří jdou do finančního sektoru, protože chtějí pomoci alokovat kapitál efektivně, jak je to učili na přednáškách. Chtějí zbohatnout. Jejich cílem je najít lidi, kteří budou ochotni utrácet za vysoké poplatky u nesmyslných produktů, které jen málokdy výkonností překonají indexové fondy.

2. Nesnažte se věštit budoucnost

Pro začátek jen několik příkladů z historie:

  • "Řecko je silné."

  • "Rusko zbankrotovalo."

  • "Ropa za 13 USD za barel."

  • "AOL dominuje internetu."

  • "Ekonomové očekávají, že americká vláda splatí dluh do roku 2009."

  • "Akcie Applu? To je vtip?"

  • "Fortune označil Enron za jednu z nejobdivuhodnějších amerických společností."

Také nadcházející dekáda zajisté přinese nečekané změny. Nesnažte se je uhodnout, raději se naučte s nimi vypořádat.

3. Spoření je důležitější než investování

Málokdo z nás spoří na důchod takovou měrou, aby mu to zajistilo důstojné stáří. Lidé se stresují s tím, zda správně investují, neustále hledají způsoby, jak zvětšit výnosy. Raději se snažte více ušetřit. Pro mladé investory to platí dvojnásob!

Strach z inflace a spoření: Jak to jde dohromady u nás a v okolních zemích?

Strach z inflace a spoření: Jak to jde dohromady u nás a v okolních zemích?

4. Ignorujte krátkodobý šum

Zpravodajství 24 hodin denně sledují lidé, kteří dále než za oněch 24 hodin nedohlédnou. Zatímco nikdo nezmiňuje důležitý fakt, že Spojeným státům postupně roste energetická produkce, článek o tom, jak Dow Jones spadl o 100 bodů, patří k nejčtenějším zprávám.

Buď zprávy zcela ignorujte, nebo je berte jako "berličku", která vám postupně napomáhá porozumět světu, ale nikdy vás sama o sobě nepřiměje k akci.

5. Emoční inteligence je důležitější než samé jedničky ve škole

Jsou dva investoři. Jeden je vědec z NASA a pamatuje si hodnotu pí s přesností na padesát desetinných míst. Využívá páky a obchoduje několikrát týdně, protože věří, že svým intelektem přechytračí trh díky přesnému časování. Druhý je "nekňuba", který se nedostal na žádnou vysokou školu, šetří a investuje každý měsíc pomocí nízkonákladových indexových fondů, ať se děje, co che. Nesnaží se porazit trh, chce být jeho věrným společníkem. Kdo v dlouhodobém horizontu inkasuje vyšší výnosy? "Bé je správně!"

Jak říká Warren Buffett: "Při investování nezáleží na tom, zda máte IQ 160, nebo jen 130. Úspěšní investoři jsou ti, kteří znají svá omezení, zůstanou nad věcí a investují disciplinovaně."

6. Bavte se o svých penězích

Investování není jednoduché, musíte při něm bojovat s emocemi. Může vás přivést k zuřivosti, připravit o nervy, nahánět vám hrůzu, vyvolávat vzrušení nebo zmatek. Většiny rozhodnutí, při nichž podlehnete emocím, později litujete. Než uděláte velký krok s vašimi penězi, někomu se svěřte. Příteli, poradci nebo kolegovi – člověku, kterému důvěřujete. Každá rada je cenná, a pokud s ní nebudete souhlasit, jednoduše ji budete ignorovat.

Trading: 10 pravidel, díky nimž vám nebude stop-loss zlým pánem

Trading: 10 pravidel, díky nimž vám nebude stop-loss zlým pánem

7. Za většinu finančních problémů mohou dluhy

I lidé s vysokými příjmy mohou zbankrotovat a po zbytek života být odsouzeni k nařízeným splátkám. Jiní, mnohem chudší lidé, dokáží s tím, co mají, pohodlně vyjít. Nesnažte se žít si nad poměry, nemusí to dobře dopadnout. Buďte realisty a zvažte, jaký životní standard si můžete dovolit. Osobní příjem a bohatství nekorelují vždy tak, jak by se na první pohled zdálo.

8. Zapomeňte na minulou výkonnost

Ať jde o akcie, nebo fondy, jeden z nejhorších (a nejčastějších) způsobů, jak se investoři snaží posoudit investiční potenciál, představuje zpětný pohled na historické výnosy. Skutečnost, že cena akcie poslední roky rostla, neříká nic o tom, kam bude směřovat v dalších letech.

Naopak, u investic, kterým se nadprůměrně daří dnes, hrozí větší riziko, že jsou jejich ceny nafouknuté. Nakupujte tedy jen akcie firem, jejichž byznysu rozumíte a u nichž vidíte konkurenční výhodu. Při nákupu a prodeji se řiďte valuacemi.

9. Dokonalá investice neexistuje

Zlato, často považované za záruku jistoty, spadlo od 80. let do začátku nového tisíciletí o 70 %. Americké státní dluhopisy ztratily 40 % inflačně očištěné hodnoty od konce druhé světové války do začátku 80. let. Akcie, investice, kterou v roce 2000 doporučoval snad každý, přišly do března 2009 o 40 % hodnoty. A nemovitosti? Krize nekvalitních hypoték v USA potvrdila, že nic neroste do nebes.

Investování je riskantní. Valuace se mění, manažeři chybují, politici dělají špatná rozhodnutí, sektory procházejí strukturálními změnami, a proto vždy všechno nefunguje tak, jak si nalinkujeme. Klíčem jsou diverzifikace, trpělivost, otevřená mysl a schopnost postavit se davu a ignorovat mánie.

Takhle se vybírá správná akciová investice

Takhle se vybírá správná akciová investice

Zdroj: fool.com

InvestováníPravidla a doporučení pro investování
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika