US MARKETOtevírá za: 14 h 47 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Investování: Stále platí, že všechna vejce do jednoho košíku nepatří

Lidová moudrost našich předků nabízí člověku modernímu často nečekaně aktuální rady. V případě investování to platí rozhodně. Pokud člověk není fanatickým příznivcem hazardních her a svoji denní dávku adrenalinu hledá jinde než ve finančním světě, měl by v zacházení se svým majetkem vždy dbát opatrnosti a znát jedno klíčové slovo - diverzifikace.

Termín "diverzifikace" znamená velmi prostou věc - rozložení rizika. Největší, a možná i nejčastější chybou finančního světa neznalých lidí - a bohužel někdy i "profesionálních" finančních poradců - je naprosté nerespektování tohoto základního pravidla. Zatímco běžný člověk se v roli neznalého, nezkušeného a až naivně důvěřivého klienta obrátí na domněle profesionálního rádce v oboru financí, může na druhé straně jednacího stolu narazit na prostou ziskuchtivost.

Když "odborníci" neradí

Pro příklad z praxe si představte takového realitního makléře. Ten vám nikdy neporadí, ať si nemovitosti koupíte jen za část svých prostředků a další část raději investujete do zahraničních cenných papírů. Na rozložení vašeho rizika a vaší ochraně před prudkými zvraty a nečekanými životními situacemi totiž nemá žádný osobní zájem. Naopak, jeho osobním zájmem je vám vždy prodat co nejvíce nemovitostí. Proto, jsou-li ceny nemovitosti zrovna dole nízké jako nyní, uslyšíte vždy povzbudivé "nakupujte, dnes je to levné jako nikdy", a rostou-li ceny nemovitosti, pak vždy uslyšíte horečné "je to výborná investice, jen za poslední půlrok hodnota stoupla o několik tisíc korun".

Ano, obojí může být pravdou, avšak také nemusí. Esencí moderního života je neustálá změna a vložíte-li všechny své prostředky do trhu s nemovitostmi, vystavíte se velkému riziku. Vývoj cen se může prudce změnit a ze dne na den se dočtete o "prasknutí bubliny na trhu". Hodnota investic takto neprozřetelného člověka může ze dne na den klesnout i na polovinu. A běda tomu nešťastníkovi, jež by náhle potřeboval své peníze zpět. Slušný prodej nemovitosti na propadajícím se trhu může trvat klidně půl roku.

Investice a hotovost

Mnohé z toho ovšem platí i pro ostatní dvě klasické složky portfolia - investice a hotovost.Akcie, ať už zvolíte jakékoli rozložení mezi státy a odvětvími ekonomiky, jsou také velmi riskantní záležitostí, růst bubliny na jejich trhu často přehlédnou i ti nejváženější profesionálové.

Právě na akciích přitom lze efekt diverzifikace nejlépe početně demonstrovat. Již v roce 1977 američtí odbornici Elton a Gruber s pomocí empirických dat prokázali, že průměrná roční odchylka hodnoty portfolia je nepřímo úměrná počtu akcií v portfoliu. Jinak řečeno, čím více akcií člověk vlastní, tím menší jsou výchylky jejich celkové (tedy souhrnné) hodnoty. Tato studie přišla mimo jiné s poznatkem, že jedna akcie znamená průměrnou meziroční odchylku hodnoty větší než 49 %, ovšem součet 10 akcií v portfoliu přináší pouze odchylku o velikosti necelých 24 %, součet 30 akcií již jen necelých 21 %.

Podobná úskalí najdeme u všech forem majetku. Například změny na trhu dluhopisů jsou v poslední době ještě markantnější - některé dnes nejvíce připomínají de facto vysoce rizikové akcie (Španělsko, Itálie, Řecko), zatímco výnos jiných připomíná spíše držení peněz v hotovosti (Německo, USA).

Pokračování článku najdete na serveru Investujeme.cz

Investorské desatero do každého burzovního počasí

Investorské desatero do každého burzovního počasí

Diverzifikace investicInvestování
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika