Jak se starat o peníze? Toto je pět jednoduchých rad a doporučení do začátku
Peníze by nikdy neměly být cílem, ale prostředkem k jeho dosažení. Jejich správa je ale i tak (nebo možná právě proto) velice odpovědnou činností. Jak se o úspory starat a rozmnožovat je?
1. Utrácejte méně, než vyděláváte
Mají-li jít vlády svým občanům příkladem, vedou si - alespoň co se hospodaření s penězi týče - mimořádně špatně. Jejich výdaje jsou v naprosté většině případů vyšší než příjmy, žijí tedy na dluh a utrácejí za věci, které nejsou nezbytné. Rozhazování, kterého se dopouštějí politici, rozhodně není něco normálního. Nakládání s penězi by mělo mít jasná pravidla - výdaje mimo jiné nesmí být vyšší než příjmy a půjčka by měla být vždy až posledním řešením.
2. Půjčujte si jen na to, co dává smysl
Když už je řeč o půjčkách, platí, že zbytné výdaje by nikdy neměly být financovány dluhem. Nová televize, sportovní vybavení, dovolená nebo dárky, to vše jsou věci, které si můžete dovolit, až si na ně našetříte. Jednou z mála "rozumných půjček" je ta na bydlení. Ačkoli někteří ekonomové a analytici tvrdí, že ani bydlení ve vlastním není takové terno, jak se obvykle tvrdí.
3. Riziko a výnos jsou neoddělitelné
Riziko můžeme definovat jako míru pravděpodobnosti, s jakou lze dosáhnout očekávaných výnosů. Platí přitom, že čím vyšší jsou potenciální výnosy, tím větší je i riziko. Bezrizikové vládní dluhopisy investorům nevynášejí prakticky nic, akcie představují pomyslný zlatý střed. Ti, kdo hledají nadprůměrné výnosy, musejí sáhnout po méně standardních investicích, musí ale počítat s tím, že rozhodně nejde o sázku na jistotu.
4. Buďte si vědomi hranic svých znalostí
Svět investic se v posledních letech rozrostl o řadu atraktivních novinek. Je ale potřeba vědět, že ne vše se hodí pro každého. Lidé by nikdy neměli peníze vkládat do věcí, kterým nerozumí. To platí v investování jak z hlediska tříd aktiv, tak sektorů nebo regionů. Zacházejte s úsporami tak, aby to pro vás nebylo stresující, a nenechte se zlákat věcmi, kterým nerozumíte, jen proto, že si je jiní nemohou vynachválit.
5. Investujte do sebe
Pokud trváte na tom, že se o své úspory budete starat sami, neváhejte investovat čas a peníze do (sebe)vzdělávání v této oblasti. Nemusíte se hned hlásit ke studiu ekonomického oboru na vysoké škole, stačí, když si přečtete pár knih nebo se zúčastníte kvalitní konference na téma peněz a investic. Výdaje v této oblasti se vám rychle vrátí.
Zdroj: Ritholtz.com