Lekce pro Buffetta – 1. díl

Warren Buffett, Zázrak z Omahy - vzor pro mnoho investorů. Jiní jej ovšem kritizují, a to nejen kvůli vazbám na viníky finanční krize (vzpomeňme na jeho podporu Goldman Sachs). V poslední době totiž porušil nejedno své dlouholeté pravidlo. Nebojme se proto slavnému investorovi udělit pár lekcí, on nám to zase vrátí, žádné strachy.
Obrana Goldman Sachs v každém případě mezi veřejností poněkud pošramotila pověst slavného gurua. Navíc Buffett investoval do akcií ratingové agentury Moody's, o jejíž vině na vzniku krize okolo nekvalitních hypoték a navázaných investičních produktů si štěbetají vrabci na manhattanských střechách.
I Buffett chybuje. Podle jeho pravidel investují miliony lidí a píší se o nich stovky knih a článků. Přesto v zápalu boje, nebo možná s chladnou hlavou, na některá svá "evangelia" pozapomněl.
1. pravidlo: Investujte do toho, co znáte!
Pokud nerozumíte tomu, na čem firma vydělává, nekupujte její akcie. Na co tedy Buffett myslel, když sám potvrdil, že příliš nerozuměl dění v Moody's během vzniku nemovitostní bubliny?
Buffettova Berkshire Hathaway drží v této agentuře velký podíl. Když byl v červnu Buffett tázán komisí, která vyšetřuje vznik finanční krize, na to, zda byl spokojen s řízením rizika a činností managementu agentury, uvedl, že příliš nerozuměl tomu, jak jsou vytvářeny a hodnoceny investiční produkty kryté nekvalitními hypotékami. Dokonce ani nevěděl, kde má agentura sídlo.
Porušil tím jedno ze svých základních pravidel. Stálo ho to navíc zhruba 120 milionů dolarů – tolik by totiž ušetřil, kdyby prodal akcie agentury po 60 dolarech v roce 2007 a nedržel je v době, kdy realitní bublina praskla a strhla dolů celý trh.
Sám Buffett situaci před komisí zlehčoval tím, že drží velký podíl v Procter & Gamble, a přece nemusí vědět, jak vyrábějí prací prášky. Stačilo mu chápat zásadní postavení agentury Moody's na trhu, pokud jde o oceňování dluhů a jejich kvality.
Jenomže tomu, co takový prací prášek umí, rozumí prakticky každý, zázrak-nezázrak. Oceňování vysoce rizikových produktů, kterým nerozuměla ani řada portfoliomanažerů, to je trochu jiná káva. Sorry, Warrene!
2. pravidlo: Buďte šetrní a kupujte šetrné firmy!
Buffettova osobní skromnost je legendární. Často také kritizoval vysoké bonusy. Šetrnost firmy signalizuje nižší náklady a rizika. Proč tedy Buffett tolik věří Goldman Sachs?!
Šéf Goldmanů Lloyd Blankfein sice loni dostal pouze 863 tisíc dolarů plus 9 milionů v akciích, ovšem za předchozí dva roky si přišel na zhruba 95 milionů! Banka přitom od amerických daňových poplatníků dostala velice štědrou podpůrnou injekci.
Nejvyšší manažerské bonusy za uplynulou dekádu
Buffett jistě udělal dobře, když v roce 2008 nacpal do Goldman Sachs 5 miliard dolarů. Proč však pokračuje v podpoře této banky, když její reputace letí strmě dolů? Veřejná obhajoba banky, která podle mnohých rozhazuje v době, kdy zbytek země šetří, je hodně špatné PR.
Dalším příkladem firmy, do které Buffett investuje, a přitom odporuje jeho touze po šetrnosti, je Američan Express. Její šéf Kenneth Chenault si za 3 roky přišel na 80 milionů dolarů, což je více než 3násobek průměru šéfů firem v indexu S&P 500. Například ředitel MasterCardu Robert Selander ve stejném období obdržel poloviční částku.
Těžko říci, proč Buffett v případě těchto firem trvá na svém. AmEx od roku 2006, kdy přišel na burzu MasterCard, ztrácí ročně 6 procent, zatímco MasterCard posiluje o 63 procent. Na takovou matematiku nemusíte být génius. Buffett však přesto trvá na svém.
Zdroj: MSN.com