US MARKETOtevírá za: 10 h 24 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Škola tradera: Druhy analýz

Vzdělávání v oblasti financí a investic je stále důležitější. Přicházejí na to i Češi, kteří i v souvislosti s plánovanou důchodovou reformou budou muset dlouhodobě myslet na zadní kolečka, podobně jako Američané. V aktuálním dílu se podívejme na základní typy analýz, které pomáhají při investičním rozhodování.

Cílem tradingu je získat při obchodu co největší pravděpodobnost úspěchu. Abychom mohli reálně zhodnotit dané klady a zápory obchodu, je nutné si alespoň částečně uvědomit okolnosti a příčiny pohybu ceny. Jako tradery nás totiž nezajímá pouze to, zda cena půjde nahoru či dolů, ale také jak moc půjde nahoru nebo jaká je naše hranice přijatelné ztráty na obchod.

Je naivní se domnívat, že jsme schopni vstřebat 100 % možných informací o daném instrumentu (měnovém páru, komoditě, nebo třeba i akcii), ale není od věci se snažit získat maximum informací. Je tedy zřejmé, že si nikdy nemůžeme být jisti velikosti pohybu ceny. Třeba právě ta jedna informace, již jsme nebyli schopni zahrnout do plánu, bude mít zásadní dopad na vývoj ceny (ostatní obchodníci ji vyhodnotí jinak).

Kdybych měl trochu odbočit, uvedl bych následek této neschopnosti. Právě proto, že nejsme schopni brát v úvahu všechny informace, a zároveň chceme eliminovat riziko, je potřeba diverzifikace. Nesázet vše na jednu kartu, rozdělit své portfolio mezi více instrumentů. Upřesním pro trading - nedávat na jediný obchod polovinu svého účtu jen proto, že se "domníváme". Nesázíme sportku, spekulujeme.

Základem všeho v tradingu je analýza, kdy se snažíme pochopit vlivy působící na cenu. Zde je skryta ona práce tradera, jež třeba na první pohled nemusí být vidět. Samotné podávání příkazů je již "jen" věcí přesnosti, trpělivosti a realizace obchodního plánu.

V podstatě existují tři základní druhy analýzy:

  • fundamentální analýza

  • psychologická analýza

  • technická analýza

Fundamentální analýza (FA)

Fundamentální analýzou se snažíme nalézt ekonomické, politické a sociální faktory, které ovlivňují nabídku a poptávku po daném statku. V případě měnového trhu nás zajímá ekonomika jednotlivých zemí - pokud se ekonomice daří dobře, její měnový kurz by měl růst, protože lepší kondice ekonomiky znamená větší důvěryhodnost – roste poptávka po její měně.

Například pokud se zvýší poptávka po českém zboží, do země následně přiteče více peněz. To znamená, že ČR se bude stávat důvěryhodnější zemí a koruna bude získávat na hodnotě. Velmi zjednodušeně to je základem fundamentální analýzy.

Sledujeme především oficiální statistiky dané země o HDP, inflaci, nezaměstnanosti nebo například o stavu zásob různých komodit. Nyní je však hlavní si uvědomit, že měnový kurz se pohybuje se zdravím dané ekonomiky.

Psychologická analýza

Někdo by ji mohl vynechat, jelikož je vlastně obsažena v ostatních dvou. Ovšem považuji za vhodné ji zmínit, aby si čtenář uvědomil, že s cenou především hýbe myšlení lidí. Očekávání, důvěra, emoce – to je psychologická analýza. Začněme každý u sebe, nejsme si jisti? A teď zkuste odhadnout, jak se budou chovat miliony jiných obchodníků.

Například když libovolná země vydá statistiky o stavu zásob ropy, kdo hodnotí, zda je toto číslo dostatečně velké, kdo z nás je schopen si vůbec představit takovéto sumy? Tvrdí snad někdo, kolik by mělo být přesně zásob? Ano? Jedná se o důvěryhodný zdroj? Chce autor vydáním této zprávy něco získat? Proto má na trhy dopad hlavně očekávání na tyto zprávy. Není výjimkou, že když reálné výsledky dopadnou jen "malilinko" hůře (jinak) než očekávaná data, jsme svědky ohromného pohybu ceny.

Technická analýza (TA)

Axiomem technické analýzy je, že lidské bytosti se za určitých podmínek chovají podle poznatelných a daných vzorců. Jinak řečeno, cena má v sobě obsaženy všechny informace trhu, proto z minulého a přítomného chování můžeme odhadovat, kam bude směřovat cena v budoucnosti.

Sledováním grafů můžeme nalést trendy a různé cenové formace, jež nám mohou nabídnout dobrou příležitost vstupu na trh. Technická analýza je tedy pouze nástrojem, který zvyšuje pravděpodobnost úspěchu. Technická analýza = grafy.

Hlavním cílem technické analýzy je nalezení trendu.

Který typ analýzy je nejlepší? Dozvíte se v pokračování článku na serveru Klubinvestorů.com

InvestováníPsychologieTechnická analýza
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika