US MARKETOtevírá za: 2 h 34 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

EPH a PPF Investments koupily doly a uhelné elektrárny Vattenfallu v Německu

Konsorcium tvořené Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH) a společností PPF Investments koupilo německé hnědouhelné doly a uhelné elektrárny, které prodávala švédská společnost Vattenfall. Informoval o tom v pondělí mluvčí EPH Daniel Častvaj. Cenu neuvedl. Akvizice podléhá schválení ze strany švédské vlády a další obvyklé regulaci. Uzavření transakce se očekává ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Častvaj podotkl, že aktiva Vattenfallu představují druhé největší hnědouhelné doly a elektrárny v Německu. "Patří mezi ně povrchová těžba v dolech Jänschwalde, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde, stejně jako elektrárny Jänschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg a jeden blok elektrárny Lippendorf. Společnost zaměstnává přibližně 7 500 lidí," uvedl Častvaj. Předmětem oznámené akvizice naopak nejsou německé vodní elektrárny patřící Vattenfallu.

Kupci a Vattenfall dále oznámili, že se dohodli na kapitálové struktuře společnosti. "Společnost eviduje závazky a rezervy, zejména ve vztahu k rekultivaci a na vyřazování jednotlivých zařízení z provozu ve výši asi dvě miliardy eur. Proti těmto závazkům získává konsorcium významná aktiva v hodnotě 3,4 miliardy eur. Dále se předpokládá, že na účtech společnosti zůstane přibližně 1,7 miliardy eur v hotovosti," sdělil Častvaj. Dodal, že s ohledem na současné obtížné ekonomické podmínky se konsorcium zavázalo, že se v nadcházejících letech vzdá možných dividend.

Německý ekonomický list Handelsblatt v březnu s odvoláním na nejmenované zdroje uvedl, že pro Vattenfall je čím dál těžší zamýšlený prodej realizovat. Nikdo ze zájemců prý totiž nebyl ochoten zaplatit cenu, která by pro Vattenfall byla přijatelná. Společnost dříve odhadovala, že prodej by jí mohl přinést až 3,5 miliardy eur. Už prosincový odhad agentury Reuters byl ale o miliardu eur nižší.

Minulý týden agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje uvedla, že EPH souhlasil, že za aktiva zaplatí kladnou cenu, i když uhelné elektrárny jsou při současných cenách elektrické energie ztrátové a do budoucna je možné, že budou vyřazeny z provozu. Jiní zájemci údajně od Vattenfallu požadovali peníze, jimiž by pokryli budoucí náklady na zavírání provozů.

"Na základě zkušeností, získaných v rámci naší dlouholeté přítomnosti ve středoněmeckém hnědouhelném revíru, jsme přesvědčeni, že EPH je i za současných náročných tržních podmínek připraven na převzetí odpovědnosti související s vlastnictvím hnědouhelných aktiv společnosti Vattenfall v Německu," uvedl v pondělí člen představenstva EPH Jan Špringl. EPH v současnosti již v Německu vlastní těžební společnost Mibrag a firmu HSR, jež provozuje hnědouhelnou elektrárnu Buschhaus a povrchový důl Schöningen. Častvaj v pondělí uvedl, že Mibrag a současná aktiva Vattenfallu budou provozovány odděleně.

EPH vznikl v roce 2009. Ovládají ho finančníci Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, kteří společně drží více než dvě třetiny akcií. Zbytek akcií vlastní skupina J&T. Ve firmě PPF Investments má menšinový podíl nejbohatší Čech Petr Kellner. PPF Investments ale operuje zcela nezávisle na finanční skupině PPF, ve které má Kellner majoritu. Ten přes ni ale investuje do nových projektů. EPH zahrnuje více než 40 podniků v České republice, na Slovensku, v Polsku, Německu, Británii a v Itálii. Podniká v oblasti těžby uhlí, výroby elektřiny a tepla či dodávek tepla, jakož i tranzitu zemního plynu.

Původně se o německá aktiva Vattenfallu zajímaly vedle EPH ve spolupráci s PPF Investments rovněž ČEZ, Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal a německá energetická skupina Steag ve spolupráci s australským investičním fondem Macquarie.

Minulý týden EPH oznámil záměr upsat na pražské a londýnské burze akcie své dceřinky EP Infrastructure. Celý proces primárního úpisu by měl být dokončen v letošním druhém čtvrtletí, záležet ještě bude na tržních podmínkách. I po IPO si chce EPH v infrastrukturní části zachovat majoritní podíl. Server Ihned.cz uvedl, že na burzu by mělo jít zhruba 15 % akcií EPIF. Prvním obchodním dnem má být pro akcie EPIF podle Ihned.cz 13. květen.

Zdroj: ČTK

ElektřinaEnergetikaEPHFúze a akviziceKomodityNěmeckoTěžbaUhlí
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika