US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-0,08 %
KB-0,29 %
Erste-0,25 %

EY: Světový trh fúzí a akvizic by se měl vyvíjet příznivě

Světový trh fúzí a akvizic by se měl i v nejbližších měsících vyvíjet příznivě. Během příštích 12 měsíců plánuje nějakou transakci celosvětově polovina společností a 40 % českých firem. Vyplývá to z pravidelného průzkumu poradenské firmy EY, jehož se zúčastnilo přes 1 700 generálních ředitelů a manažerů z 45 zemí světa. Na českém trhu fúzí a akvizic se přitom očekává vyšší podíl nevyžádaných nebo nepřátelských nabídek.

Redakce IW
Redakce IW
22. 6. 2016 | 10:53
Fúze a akvizice

Celosvětově téměř třetina dotázaných manažerů očekává, že se během následujících 12 měsíců zvýší počet nevyžádaných nabídek, na českém trhu je to dokonce 45 %. Celosvětově se podle průzkumu podniky výrazně zaměřují na neorganický růst, firmy totiž hledají partnery pro strategické spojenectví. Celosvětově je to 40 % firem, v ČR zatím jen 15 %.

"Firmy musí čelit mnoha výzvám týkajícím se digitalizace, kybernetické bezpečnosti, geopolitické nestability a dalších vlivů. Změny v ekonomice jsou tak rychlé a tlak na ceny tak velký, že organický růst sám o sobě často není schopen zajistit vyšší výnosy. Podniky proto stále častěji nakupují jiné firmy a jdou do nových spojenectví," uvedl vedoucí partner transakčního poradenství společnosti EY ve střední a jihovýchodní Evropě Vladislav Severa.

Dotázaní manažeři se domnívají, že hodnota podniků je stabilní, kvalitních transakčních příležitostí je dostatek a pravděpodobnost úspěšného dokončení transakce je vysoká. Téměř 90 % českých firem, které v horizontu jednoho roku nějakou transakci plánují, tak dokonce uvažuje o více než jedné transakci. Více než třetina oslovených manažerů si pak myslí, že počet transakcí zvažovaných jejich společností se během následujících 12 měsíců zvýší.

Největší zájem o akvizice je na globální úrovni podle průzkumu v těžebním sektoru a v odvětví spotřebního zboží včetně maloobchodu. Českým fúzím a akvizicím dominuje průmyslová výroba.

Čeští investoři kromě tuzemského trhu nejčastěji plánují akvizice ve Velké Británii, sousedním Německu, Nizozemí, ale také v Indii. K nejatraktivnějším destinacím v celosvětovém měřítku pak patří Spojené státy, Velká Británie, Indie, Čína a Německo.

Zdroj: ČTK

Fúze a akviziceSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně