Tato jednoduchá strategie stojí za fenomenálními úspěchy Googlu

Google, respektive zastřešující holding Alphabet je při tržní kapitalizaci okolo 850 miliard USD třetí největší veřejně obchodovanou společností světa. Co stojí za mimořádnými úspěchy společnosti, která je pro velkou část světa synonymem internetového vyhledávání?
"Nezalekneme se žádného rizika. Nadále se budeme věnovat i nejistým projektům s vysokým výnosovým potenciálem, a to navzdory hrozbě, že investice do projektů tohoto typu budou negativně ovlivňovat průběžné výsledky hospodaření. Velice dobře si uvědomujeme, že právě takovéto projekty jsou klíčové pro dlouhodobé úspěchy. Nebudeme se zdráhat investovat ani do projektů, u nichž bude jen 10% šance na zisk miliardy dolarů," napsal Larry Page, jeden ze zakladatelů firmy, v roce 2004 před IPO Googlu v dopisu budoucím akcionářům společnosti.
V tomtéž roce Google koupil firmu Keyhole, vývojáře virtuálního glóbusu Earth Viewer, dnes známého jako Google Earth. Jak se o pár let později investoři dozvěděli, zaplatil za ni asi 35 milionů dolarů. To nebylo na tehdejší poměry a s ohledem na velikost Googlu málo peněz.
Žádné malé cíle
Když se Page po akvizici Keyhole poprvé sešel s novými zaměstnanci, marketingový šéf podniku Bill Kilday se svého nadřízeného zeptal, zda preferuje deset milionů uživatelů, nebo deset milionů dolarů. Page tehdy bez přemýšlení odpověděl, že by se neměl držet u země. Možná ho i tehdy napadlo slovo googol (číslo 10100), které dalo dříve název celé společnosti.
Jak se ukazuje, investice do nových projektů se Googlu (dnes Alphabetu) vyplácejí. Společnost už dávno není jen provozovatelem internetového vyhledávače. Od roku 2004 Google koupil více než 200 firem, mezi nimi YouTube, Motorolu, NestLabs, DoubleClick nebo Waze.
Úspěchy Googlu ilustrují i hospodářská čísla, na prvním místě výnosy. Když firma před 15 lety vstupovala na burzu, byly její čtvrtletní výnosy necelých 400 milionů dolarů, v prvním letošním kvartálu už to bylo přes 31 miliard dolarů.
A co více, zdá se, že růst tržeb Googlu, respektive Alphabetu ještě zdaleka není u konce.
Zdroj: The Irrelevant Investor