PwC: Hodnota fúzí a akvizic v Řecku loni vzrostla o 16 procent

Díky zlepšení investičního klimatu se loni v Řecku více dařilo fúzím a akvizicím. Hodnota 85 fúzí a akvizic tam vzrostla o 16 procent na 4,3 miliardy eur, z toho pět největších obchodů tvořilo 39 procent celkové částky. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila konzultační společnost PricewaterhouseCoopers (PwC).
Pro srovnání - hodnota 20 největších fúzí a akvizic v Evropě loni dosáhla 235 miliard eur. Farmaceutický sektor na tom měl podíl 45 procent, uvedla PwC.
Hospodářské ukazatele v Řecku se podle PwC zlepšují, ale úroveň investic není zatím dostatečná k tomu, aby zajistila silný růst. Snížení firemní daně z 28 na 24 procent a snížení daně z dividend o polovinu na pět procent, které vstoupí v platnost letos, ale podle PwC zájem o investice podpoří.
Vláda odhaduje, že řecká ekonomika letos vykáže růst o 2,8 procenta. Příjmy z privatizace loni mírně vzrostly a dosáhly 1,2 miliardy eur, hlavně díky prodloužení koncese na provoz mezinárodního letiště v Aténách o 20 let. Řecko vlastní v letišti 55procentní podíl a 30 procent chce prodat. Na užší seznam už vybralo deset investičních skupin jako potenciální kupce, konečná dohoda se čeká letos. Další privatizací, která se má letos uskutečnit, je prodej 65procentního podílu v největší řecké plynárenské skupině DEPA.
"Fúze a akvizice, které už byly dohodnuté a budou dokončené letos, mohou dosáhnout 3,3 miliardy eur. Doplní je dalších 1,6 miliard eur z privatizace," uvedla PwC.
Loňský rok také znamenal obrat na řeckém trhu s podnikovými dluhopisy, kdy se firmy díky snížení úrokových sazeb v Evropě snažily zvýšit kapitál. Celkem 12 případů prodeje firemních dluhopisů vyneslo 4,96 miliardy eur, což byl téměř osminásobek proti roku 2018. Výnosy dluhopisů, takzvané kupony, se pohybovaly v rozmezí 0,87 až 4,25 procenta, poznamenala agentura Reuters.
Zdroj: ČTK