EY: Počet fúzí a akvizic loni v ČR klesl o 13 procent na 282

V ČR se v roce 2019 na trhu fúzí a akvizic uzavřelo 282 transakcí, což bylo o 13 % méně než v rekordním roce 2018. Trhu dominují transakce při prodeji nemovitostí a v technologickém sektoru. Ve středu o tom informovala poradenská firma EY, jejíž M&A Barometr analyzuje stav a trendy českého trhu fúzí a akvizic.
"Očekávání pokračující vysoké transakční aktivity v loňském roce se potvrdilo. I přes meziroční mírný pokles hodnotíme dění velmi kladně. Klíčovým faktorem podporujícím vysokou aktivitu na českém trhu fúzí a akvizic loni byla pokračující pozitivní makroekonomická situace," uvedl ředitel oddělení fúzí a akvizic společnosti EY v ČR Štěpán Flieger. To se vše podle něj změnilo s příchodem globální pandemie covidu-19, která od března prakticky zastavila světovou ekonomiku. Dopad na trh fúzí a akvizic alespoň na nejbližší období bude zásadní, dodal.
Od roku 2016 lze sledovat opět rostoucí trend v přílivu investorů ze zahraničí, co se týče počtu jednotlivých transakcí. V roce 2019 poměr akvizic realizovaných zahraničními investory vůči celkovému počtu transakcí dosáhl vůbec nejvyšší hodnoty, a to 34 %. Nejaktivnějšími zahraničními investory byli v roce 2019 Němci se 17 uzavřenými transakcemi následováni Američany a Rakušany.
Přes celkový pokles počtu transakcí proti minulému roku se v roce 2019 zvýšil apetit finančních investorů. Ti se podíleli na celkovém počtu transakcí z jedné třetiny a počet jimi uzavřených transakcí tak proti předchozímu roku vzrostl o více než pětinu. Mezi deseti největšími transakcemi však výrazně převládají investoři se strategickým záměrem s účastí českých miliardářů a jejich finančních skupin.
Nejaktivnějším investorem v roce 2019 byla skupina CPI se sedmi transakcemi, následována skupinou ČEZ se šesti obchody. Aktivní byla také IT skupina Solitea s pěti a EPH se čtyřmi transakcemi. Největší transakcí bylo, když Sazka Group získala 68,19% podíl v řecké společnosti OPAP.
Z hlediska oborů se po nemovitostech a technololgiích na předních místech tradičně umístily sektory výroby, spotřebního zboží a energetiky, kde důležitou roli hrají dva z dlouhodobě nejaktivnějších hráčů na trhu, a to ČEZ a EPH.
Právě ze sektoru energetiky jsou další dvě největší transakce roku 2019. Za více než dvě miliardy USD se konsorcium vedené společností Macquarie Infrastructure and Real Asset stalo stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Grid Holding. Druhou významnou transakcí byla akvizice stoprocentního podílu ve společnosti Alpiq Generation CZ společností Sev.en Energy vlastněnou Pavlem Tykačem. Hodnota této transakce byla 313 milionů dolarů.
Naopak poloviční pokles aktivity nastal v sektoru médií a zábavního průmyslu. I navzdory tomu se v ČR odehrálo několik zajímavých transakcí. Tou největší je akvizice společnosti CME, do které spadá například česká televize Nova, vlastněná skupinou PPF miliardáře Petra Kelnera. Druhou transakcí je prodej společnosti Warhorse Studio, která vyvinula úspěšnou hru Kingdome Come, švédské herní firmě THQ Nordic.
V bankovnictví se dvě transakce zařadily do seznamu deseti největších. První byla akvizice Českomoravské stavební spořitelny, která nyní patří ČSOB. V rámci druhé transakce MONETA akvírovala Wüstenrot stavební spořitelnu a Wüstenrot hypoteční banku.
Zdroj: ČTK
Aktuality
