US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

S&P Global koupí v největší letošní akvizici firmu IHS Markit

Americký poskytovatel finančních informací S&P Global převezme zhruba za 44 miliard dolarů firmu IHS Markit. Transakce se uskuteční formou výměny akcií a zahrnuje i převzetí dluhu. V letošním roce je to největší fúze, uvedla v pondělí agentura Reuters.

Redakce IW
Redakce IW
30. 11. 2020 | 12:31
Americké akcie

S&P Global vlastní mimo jiné přední ratingovou agenturu S&P Global Ratings. Poskytuje také informace z kapitálových a komoditních trhů po celém světě. Aktivity IHS Markit pak sahají od prodeje dat o automobilovém a technologickém sektoru po vydávání časopisu o vojenských a firemních záležitostech Jane's Defence Weekly.

Současní akcionáři S&P Global budou mít podle dohody ve sloučené firmě podíl zhruba 67,75 %, držitelům akcií IHS Markit pak připadne asi 32,25 %.

Společnost IHS Markit vznikla v roce 2016, kdy americká IHS koupila britskou Markit. Tržní hodnota IHS Markit, která sídlí v Londýně, se pohybuje kolem 37 miliard dolarů. Tržní hodnota S&P je zhruba 82 miliard dolarů.

Zpráva je mimo jiné znamením, že firmy zrychlují akvizice, protože díky vývoji vakcíny proti nemoci covid-19 hledí do budoucna s optimismem. Protože je ale trh s finančními informacemi velmi konkurenční, je pravděpodobné, že transakci podrobí přísnému přezkumu orgány pro kontrolu hospodářské soutěže. Firmy očekávají, že transakci završí ve druhé polovině příštího roku. Schválit ji musejí akcionáři obou firem a některé úřady.

Akcie IHS v reakci na oznámení přidávaly před zahájením obchodování na burze v New Yorku více než sedm procent. Akcie S&P Global naopak ztrácely, ztráty ale postupně smazávaly.

Trh s finančními daty v posledních dvou desetiletích raketově vzrostl, zrychlilo jej mimo jiné počítačové investování. Katalyzátorem změn se v 80. letech stala společnost Bloomberg, která přišla s elektronickým zobrazováním cen dluhopisů. Záhy se objevili konkurenti, kteří se také snažili prodávat investorům informace o trzích, píše deník The Wall Street Journal. Ten také na chystanou transakci upozornil.

Tyto nové firmy v posledních letech začaly fúzovat, až vznikla hrstka dnešních gigantů. Musely totiž čelit snahám samotných velkých burz, které se začaly snažit své finanční informace zpeněžit, aby vyrovnaly výpadek z poklesu obchodních provizí. V roce 2018 tak skupina Blackstone koupila většinový podíl ve finanční divizi společnosti Thomson Reuters. O rok později ji už přejmenovanou na Refinitiv prodala majiteli londýnské akciové burzy.

Zdroj: ČTK

Americké akcieFúze a akvizice
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná