Goldman Sachs: 10 plus 10 akciových tipů
|

Goldman Sachs: 10 plus 10 akciových tipů

Americká investiční banka Goldman Sachs má týmy analytiků, které jí každý drobný investor může závidět. Aby se uživila ona i s těmito analytiky, chrlí seznamy doporučení a tipů, a to nejen akciových. Nicméně u podílů ve veřejně obchodovaných společnostech pro dnešek zůstaneme a podíváme se na něco pro investory takzvaně hodnotové i pro ty, kteří milují poněkud vyšší hladiny adrenalinu.

Americké akcie Investiční tipy Akciové tipy Hodnotové investování Spekulace

Goldman Sachs před pár dny nabídla hodnotovým investorům 10 tipů na akcie z košíku takzvaně hodnotových, které by do konce letošního roku měly svým výkonem překonat široký index S&P 500. Jde ve valné většině o firmy se silnými rozvahami, které by neměly mít problém přečkat očekávanou recesi, případně by dokonce měly těžit z některých posílených spotřebitelských preferencí (placení kartou, delší doba strávená na sociálních sítích ve společnosti všudypřítomné reklamy, videohry, potenciál objevení léků na COVID-19 a tak dále).

Samozřejmostí při hodnotovém doporučování by měly být alespoň relativně atraktivní valuace, investiční banka tomu trefně říká "kvalita za rozumnou cenu". Goldman Sachs využívá Altmanovu analýzu (Altman Z-Score), která kombinuje ziskovost, kapitál, tržby nebo tržní kapitalizaci.

Jak (ne)snadná je strategie "kup a drž"
Po prudkém propadu cen akcií o 30 % a více během pár týdnů nebude divu, když se začnou rojit hanlivé komentáře na adresu investiční strategie "kup a drž". Jistě se na ní dá najít spousta chyb, žádná ale není tak zásadní jako ta, kterou dělají ti, kdo její název nečtou pozorně až do konce.

O smysluplnosti držení zajímavě oceněných akcií v nějakém rozumně dlouhodobém horizontu asi pochybuje málokdo. Na trhu je ale také mnoho hráčů, kteří rádi (doslova) sázejí na krátkodobější vývoj. A i pro ně Goldman Sachs přichystala pro období historicky spojené s pranostikou "Sell in May and Go Away" (ke kterému jistě letos nezapomene dodat nové díly nekonečné série analýz o ne/platnosti podobných sezónních patternů) úhledný balíček.

Konkrétně sestavila seznam akcií firem, které mají za sebou opravdu drsné měsíce. Sektory jako produkce ropy, aerolinie nebo výletní lodě plní minimálně od března světová finanční média sytě červenými titulky. Goldman Sachs doporučuje a varuje zároveň: Tyto akcie jsou v současnosti to možná nejvíce rizikové, co na trhu můžete najít, ale ty firmy, které krizi přečkají a doklopýtají (třeba i se státní pomocí) do období nové hospodářské expanze, mohou předvést rally, která nechá akciový trh jako celek daleko za sebou.

I v případě tipů od slovutné banky z Wall Street platí, že by si investoři před případnou investicí do jakéhokoli aktiva měli dát práci a udělat si domácí úkoly, tedy si dané potenciální investice prověřit, zvážit vyhlídky jejich byznysu, obecnější ekonomickou situaci, vlastní finanční možnosti a cíle. A pak teprve mačkat "BUY".

Od čeho se trhy musejí odpíchnout a co dělají prozíraví investoři?
Světové akciové trhy se v druhé polovině března po prudkých propadech odrazily výše a napravily část ztrát. Ekonomika ale teprve odhaluje ztráty, které napáchala pandemie koronaviru a opatření přijímaná vládami ve snaze šíření viru zamezit. A právě vývoj pandemie bude v příštích týdnech a měsících určovat trend vývoje na trzích.
Zdroj: Goldman Sachs