High yield: Dluhopisy s vysokým výnosem letos mezi hvězdami, opatrnost je ale namístě
|

High yield: Dluhopisy s vysokým výnosem letos mezi hvězdami, opatrnost je ale namístě

Dluhopisy s vysokým výnosem se v lednu dostaly na nejlepší hodnoty od začátku roku 2016, ty americké dokonce od roku 2009. Podpořila je prudká změna rizikového sentimentu. Je ale stále nutná opatrnost, protože úvěrový cyklus postupuje.

Dluhopisový trh Firemní dluhopisy

Pro americké dluhopisy s vysokým výnosem byl leden nejlepším měsícem od roku 2009. Těžily z celkově značně rizikového prostředí, které poháněly politika Fedu a oživení cen ropy. Americké bondy s vysokým výnosem zaujaly celkovým měsíčním výnosem přes 4,5 %, což byl jeden z nejlepších měsíčních výkonů od roku 2009.

Značná váha energetických titulů na trhu s těmito dluhopisy v USA byla jednou z hlavních hnacích sil lednového vývoje. Úvěrové spready se zmenšily o téměř 100 bazických bodů, přičemž kopírovaly předchozí rozšiřování, které nastalo v prosinci 2018. Nyní ke konci ledna byly na úrovni z poloviny listopadu.

V nejbližší době bude výkonnost této třídy aktiv ovlivněna rostoucí poptávkou po výnosech, ale i tím, nakolik holubičí postoj zaujme americká centrální banka a jak se budou vyvíjet ceny ropy. Úvěrový cyklus ale pokračuje, a tak je potřeba počítat s výraznější volatilitou.

Optimistické tržní podmínky vyvolaly určité oživení na trhu s emisemi bondů. Při velkém objemu refinancování, který se letos na trhu čeká, by ale větší nabídka mohla omezovat výnosy.

Evropské dluhopisy s vysokým výnosem získaly v lednu 2,6 %, ale zaostávaly za americkou konkurencí jak z pohledu celkového výnosu, tak na úrovni spreadů. Tuto třídu aktiv ovlivní v příštích několika týdnech vývoj v Itálii, blížící se termín brexitu a květnové evropské volby. Vzhledem k horším výkonům ve srovnání s jinými regionálními trhy neposkytují evropské bondy s vysokým výnosem dostatečnou kompenzaci za rizika v Evropě.

Zdroj: Fidelity International