Historie hovoří jasně: Akcie by měly ke konci roku posilovat
|

Historie hovoří jasně: Akcie by měly ke konci roku posilovat

Globálním akciovým trhům se zatím letos příliš nedaří. Index MSCI All Country World je přibližně v 5% ztrátě a rozvíjející se trhy od začátku roku ztrácejí bezmála 20 %. Bude lépe?

Světové akcie Sezónnost trhů Burzovní almanach

Mezi klíčové důvody poklesů cen akcií patří zpomalující růst světové ekonomiky, obchodní války mezi USA a Čínou, zpomalující růst čínské ekonomiky, která přispívá k růstu světového HDP jednou třetinou, měnové krize v Argentině a Turecku, obavy z neřízeného brexitu a nejistota ohledně italského rozpočtu a obrovského zadlužení.

Co ale od akcií očekávat do konce roku? S jakou výkonnosti lze v listopadu a prosinci "počítat"? Pokud se podíváme na historické statistiky od roku 1988, průměrná měsíční výkonnost se pohybuje okolo +0,5 %. Průměrná výkonnost v listopadu se pohybuje na úrovni +0,7 % a v prosinci, druhém nejsilnějším měsíci po dubnu, na úrovni +2,0 %.

Konec roku je tedy pro akcie obvykle velice příznivý, čtvrté čtvrtletí bývá nejsilnějším obdobím roku (krizový rok 2008 byl nepříjemnou výjimkou). Pokud by se historie opakovala a na globálních finančních trzích by nedošlo k zásadnějšímu zvýšení rizikové averze, letošní listopad a prosinec by mohly znamenat nápravu letošní výkonnosti.