O americké akciové bublině nemá smysl se hádat. Stačí se podívat na tohle

Americký index Russell 2000 sdružující akcie malých firem se začátkem června dostal na nové rekordní maximum. Valuační ukazatele a pohled do portfolia burzovně obchodovaného fondu iShares Russell 2000 ale naznačují, že příběh, v jehož pozadí mnozí vidí přetrvávající víru v to, že se Donaldu Trumpovi podaří prosadit slibované reformy, nemusí skončit šťastně.
Ukazatel P/E (poměr ceny k zisku na akcii) indexu Russell 2000 se pohybuje kolem 82, v případě indexu S&P 500 je to "jen" 24. A teď to přijde. Mezi 20 největšími pozicemi fondu iShares Russell 2000 jsou tři akcie se záporným EPS a dále 11 akcií s P/E vyšším než 30, z toho osm akcií s P/E vyšším než 70. Akcie s P/E vyšším než 30 od začátku letošního roku zpevnily v průměru o přibližně 70 %, zatímco akcie s P/E nižším než 30 stouply jen o necelá dvě procenta.
iShares Russell 2000 - 20 největších pozic fondu
Mohlo by se zdát, že právě výkonnost akcií v první polovině roku vysoké valuace ospravedlňuje, podle Michaela Harrise z webu Price Action Lab jde ale jen o důkaz toho, že index nahoru žene chamtivost investorů. "Většina technických indikátorů v tomto případě nemá žádnou výpovědní hodnotu. Je klidně možné, že se bublina bude ještě nějaký čas přifukovat, medvědí trh tak může začít zítra, ale také až za několik let," říká Harris.
"Takzvaný zlatý kříž, který vznikl na grafu loni v květnu proražením linie 50denního klouzavého průměru křivkou 200denního klouzavého průměru směrem nahoru, sice nadále favorizuje býky, případná korekce ale může rozložení sil rychle otočit," dodává Harris.
Zdroj: priceactionlab.com