Dow: Na body zapomeňte

Index Dow Jones Industrial Average na začátku prosince za jediný den odepsal bezmála 800 bodů, v únoru se mu dokonce dvakrát "povedlo" ztratit bodů přes tisíc. Je to hodně? V médiích to ten den večer vypadá hrozivě, šlo přece o nejhlubší bodové propady v historii. Taková katastrofa to ale nebyla.
Únorové propady indexu Dow znamenaly v procentuálním vyjádření ztrátu více než 4 %. Za jeden den je to sice hodně, ale nešlo o žádné rekordy a trhy se z toho vlastně celkem rychle otřepaly. Propady o 1 175 bodů a dalších 1 032 bodů během února vypadaly hrozivě. Když je srovnáme s poklesem z 30. července 1914, kdy index klesl o 5,3 bodu, skoro by se jeden vylekal. Propad v roce 1914 byl ale mnohem hlubší (-6,91 %). Bodový propad v době, kdy se index přehoupl přes 20 000 bodů, nemá až tak velký význam.
V budoucnu se můžeme klidně dožít i propadů o 5 000 bodů za den. Pokud by akciový trh rostl v následujících 45 letech v průměru o 7 % ročně, byl by index Dow nad 500 000 body. Pak by propad o 5 000 bodů znamenal ztrátu 1 %, tedy nic výjimečného.
Dnes už si na důvody únorových propadů o více než 1 000 bodů za den skoro nikdo nevzpomene, všichni se soustředí na současnost. Tehdy propad vyvolaly obavy z růstu výnosů 10letých státních dluhopisů USA z lednových 2,5 % na téměř 3 %. Do konce listopadu výnosy vzrostly až k 3,25 %, aby opět klesly pod 3% hranici.
Nyní se řešil propad o zhruba 800 bodů (asi -3,1 %). V pátek Dow přidal ztrátu dalších více než 550 bodů. Investoři mají obavy z obchodní války USA a Číny a jejího dopadu na americké firmy, ale za pár měsíců si dost možná nikdo nevzpomene, proč že jsme to v prosinci zaznamenali čtvrtý nejhorší bodový propad v historii indexu Dow. Takových zapomenutých jednodenních propadů je plná historie, i ta nedávná.
Zdroj: The Belle Curve