7 akcií, na které se ptáte

V rámci pravidelných expertních tržních výhledů se často ptáte na konkrétní akcie. Protože se na mnohé z nich nedostane, předáváme je ke komentáři domácím burzovním expertům. Toto je sedm titulů pohledem analytika Petra Lajska ze společnosti Colosseum.

American Express

Společnost American Express se jeví v současnosti poměrně zajímavě, její akcie se stále obchodují výrazně pod únorovým maximem. Firma navíc získala jako první zahraniční poskytovatel platebních služeb licenci pro čínský trh a již letos by v zemi měla začít zpracovávat platby. Čína je přitom největším světovým trhem platebních karet, ke konci roku 2019 tam bylo v oběhu 8,5 miliardy karet.

American Express exceluje ve zpoplatnění tržeb prodejců prostřednictvím kreditních karet. Má také výsadní postavení mezi movitou klientelou v USA, které nabízí speciální služby. Zámožnější klientela má menší sklon ke změnám ve spotřebě během recesí, a tak má American Express výhodu proti ostatním poskytovatelům platebních služeb. Titul má mimo jiné v oblibě Warren Buffett, který podíl v ní drží od roku 1993.

Mírně negativně může působit aktuálně vysoká závislost firmy na americkém trhu, který obstarává většinu tržeb společnosti. American Express působí jen ve 40 zemích, zatímco Visa a Mastercard mají skutečně globální dosah a nejsou do takové míry závislé na jednom trhu. V příštích měsících lze navíc očekávat větší opatrnost Američanů v rámci osobní spotřeby, nezaměstnanost je stále vysoká a ekonomika klesá. Důležitá proto bude další podpora ekonomiky ze strany vlády.

zdroj: Google Finance

BP

Akcie BP se stále obchodují hluboko pod maximy z ledna. Po březnovém propadu sice mírně zpevnily, s koncem léta ale opět oslabily. Pozitivem pro investory je dividenda, kterou BP nadále vyplácí. Z dlouhodobého hlediska se však jedná o značně nejistou investici, jejíž úspěšnost se bude odvíjet zejména od cen ropy a finančního zdraví firmy. Hospodaření BP je přitom alarmující. Mezi konkurenty má nejvyšší ukazatele debt-to-equity a debt-to-capital. Byznys společnosti je tedy jednoznačně založen na dluhovém financování.

Finanční zdraví společnosti se přitom letos pravděpodobně příliš nezlepší, spíše naopak. BP by měla být zisková při ceně ropy brent okolo 55 USD za barel, což je od současných úrovní poměrně daleko. Společnost však alespoň pracuje na snížení nákladů pro rok 2021. Varováním byly i hospodářské výsledky za druhý kvartál, kdy se vedle očekávané hluboké ztráty také mezičtvrtletně prudce propadly tržby. Třetí kvartál by měl být pozitivnější, dosáhnout zisku bude složité. V současnosti se tedy celkově jedná o značně rizikovou investici.

zdroj: Google Finance

Simon Property

Společnost je jedním z největších vlastníků komerčních nemovitostí a obchodních center v USA. Ani tento segment neunikl dopadům koronavirové krize, a to kvůli uzavření obchodních center, snižování nájmů a výpovědím nájemníků. Není divu, že titul na burze ztratil desítky procent, stejně jako zisky a tržby ve druhém čtvrtletí.

To nejhorší by však již mělo být minulostí. Například v průběhu července se podařilo získat nájem od 73 % nájemníků a 91 % nájemníků již mělo otevřené své obchody. Tato čísla by měla postupně narůstat. Dalším pozitivem jsou současné nižší ceny komerčních nemovitostí v USA, které dovolují firmě akvizice za příznivější ceny. To by měla společnost zúročit v následujících letech. V souvislosti s firmou se také hovoří o akvizici zkrachovalých prodejců Brooks Brothers, J.C. Penney a Lucky Brand.

Simon Property Group by měla mít na účtech solidní objemy hotovosti. Zajímavá je také dividenda, která je i přes letošní nominální snížení po poklesu ceny akcií vysoce nadprůměrná. Titul tak může být zajímavý pro investory, kteří jsou odhodláni přečkat turbulence na realitním trhu v USA.

zdroj: Google Finance

Marathon Petroleum

Společnost zažívá krušné časy, ostatně jako celý ropný sektor. Akcie Marathonu se stále obchodují na méně než polovině ročních maxim, tržby se firmě ve druhém čtvrtletí propadly mezikvartálně o 40 % a společnost zapsala druhou ztrátu v řadě.

Společnost byla velice zadlužená (dluh přes 30 miliard USD), a tak přistoupila k prodeji sítě čerpacích stanic Speedway firmě 7-Eleven za 21 miliard USD. Marathon Petroleum by navíc měla do stanic Speedway nadále dodávat palivo.

Pozitivně působí aktuální dividendový výnos, firma navíc na rozdíl od řady konkurentů zatím výplatu nesnížila. Potenciál společnosti se bude odvíjet od růstu spotřeby pohonných hmot. V současnosti se tak jedná o poměrně rizikovou investici, která se může vyplatit spíše v delším období.

zdroj: Google Finance

Embraer

Letecké společnosti patří k poraženým koronavirové krize, a tak není divu, že se akcie brazilského výrobce letadel obchodují na zlomku lednových hodnot. Investorům nyní může firma připadat atraktivní z hlediska ceny, mnoho pozitiv však u ní nenajdeme. Embraer primárně vyrábí komerční a soukromá letadla, dále dodává bojové a transportní vojenské letouny. Právě o divizi komerčních letadel měl zájem Boeing, který chtěl koupit 80 % Embraer Commercial. Z koupě ovšem letos sešlo, Boeing má svých starostí dost.

Embraer v druhém kvartálu dodal pouze 17 letadel (loni ve druhém čtvrtletí 51). Společnost má stále objednávky v objemu zhruba 15 miliard USD, je však otázka, kolik jich bude dokončeno. Pozice společnosti z hlediska její struktury je tak nyní složitá. Tržby z prodeje armádních letadel jsou poměrně malou částí byznysu, trh komerčních letadel pak bude krizí negativně ovlivňován ještě mnoho měsíců, možná let. A podobně je na tom trh soukromých letadel. Embraer je tak v náročné situaci, jeho akcie jsou proto spíše možností při spekulanty.

zdroj: Google Finance

Apache Corporation

Apache Corporation má za sebou náročný rok. Její akcie se obchodují hluboko pod lednovým vrcholem, v březnu na tom ale byly výrazně hůře. Otázkou je ovšem potenciál firmy. Pro dlouhodobé investory je negativem snížení dividendy, letos na desetinu.

Podobně jako ostatní ropné společnosti se pravděpodobně Apache bude z koronavirové krize vzpamatovávat delší dobu. Pozitivně však působí velké naleziště ropy na pobřeží Surinamu, které společnost objevila spolu s Totalem. I díky tomu po březnovém propadu titul posiloval výrazněji než konkurence. Další vývoj bude závislý na cenách ropy, poptávce po pohonných hmotách a obecně vývoji ekonomiky. Jde tedy přinejlepším o dlouhodobou sázku spojenou s velkým rizikem.

zdroj: Google Finance

Occidental Petroleum

Většina akcií amerických těžařů ropy dosáhla dna v průběhu března, tedy ještě před krátkodobým pádem ceny ropy WTI do záporu. Od té doby cenné papíry většiny těžařů ropy posilovaly, a to včetně Occidental Petroleum. Od června však společnost zažila další propad a nyní se obchoduje prakticky na letošním minimu.

Hospodářské výsledky společnosti byly podle očekávání špatné, ve druhém čtvrtletí firma vykázala hlubokou ztrátu a propad tržeb o více než polovinu ve srovnání s prvním čtvrtletím. Ve zbytku roku se navíc zisku dočká jen těžko. Nepřekvapí proto, že společnost srazila dividendu prakticky na nulu. Za účelem snížení nákladů také začala rozprodávat práva na těžbu v některých státech USA.

Occidental Petroleum je nyní značně rizikovou a problémovou společností, potenciál však má. Po koupi firmy Anadarko Petroleum je největším těžařem v oblasti Permian Basin. Společnost sice prodala ropná pole v Kataru, stále však působí kromě USA také v Ománu, Libyi a Kolumbii. Ozdravný proces však bude trvat měsíce, možná roky. Na trhu je tak nyní několik amerických těžařů, kteří působí méně rizikově a stále nabízejí vysokou dividendu, za všechny jmenujme například Chevron.

zdroj: Google Finance

10 důvodů, proč akcie mohou dále posilovat. Mohou, ale nemusejí
Hlavní globální akciový analytik Goldman Sachs Peter Oppenheimer našel hned deset důvodů, proč by rally na americkém akciovém trhu nemusela být u konce. Ve světle současných výprodejů (především) technologických titulů snad odvážná myšlenka, snad jen snaha nahnat klienty do krátkodobě nevýhodných obchodů. U Goldmanů nikdy nevíte.
Americké akcie
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
American Express
Přestat sledovat
Těžba z břidlic
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Wikimedia Commons
8. 12. 2022 9:08
Petr Žabža (Air Bank): Dlouhodobě jednoznačně preferuji akcie, technologické tituly budou opět…
Americké akcie
Přestat sledovat
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
7. 12. 2022 6:06
Best & Novotný: Co, jak a kdy může přispět ke konci války na Ukrajině v roce 2023?
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
6. 12. 2022 17:06
Michálek (STARTer IP): Do roku 2023 půjdu s investičním portfoliem založeným na ETF. Jsou pro to…
Akciový trh
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
6. 12. 2022 6:43
Igor Pauer: V současném cyklu odhaduji pokles ceny bitcoinu na 8-12 tisíc USD. Kde a jak s ním…
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat