Americké volby: Případná výhra Bidena může být příležitostí pro zelené akcie

Navzdory tomu, že ceny takzvaně zelených akcií v poslední době stoupají, nepřestáváme věřit, že tyto cenné papíry mají nadále dobré dlouhodobé vyhlídky, a že by je proto měli dlouhodobí investoři zahrnout do svých portfolií. Jejich politický kapitál se bude postupně dále zvyšovat, což přispěje k odklonu ekonomiky od vysokých objemů uhlíkových emisí směrem k zelené budoucnosti. Tento trend ještě podtrhuje velký plán Joea Bidena na podporu čisté energie. Zaměřili jsme se proto na 28 akciových titulů, které mohou investorům zajistit podíl na rostoucí oblibě čisté energie.

Pokud jde o listopadové americké prezidentské volby, demokratický kandidát Joe Biden má podle preferencí nadále určitý náskok před Donaldem Trumpem. Veřejné mínění se obrátilo proti současné administrativě kvůli její neschopnosti zvládnout pandemii covidu-19.

Vedle toho se nyní také čeká, že Demokratická strana získá převahu i v Senátu a po volbách ovládne obě komory Kongresu. V takovém případě mohou mít USA před sebou čtyři roky drastických politických reforem.

Jedním z pilířů Bidenových plánů je klimatická politika. Tu Trumpova administrativa odstavila na vedlejší kolej, když odstoupila od Pařížské dohody z roku 2016 a zrušila řadu zákonů na ochranu životního prostředí z let Obamovy vlády (například o obnově zdrojů). Biden na sjezdu Demokratické strany představil takzvanou Clean Energy Revolution, tedy revoluci v oblasti čisté energie, která počítá s tím, že se v následujících deseti letech vynaloží na klimatickou politiku kromě peněz jednotlivých států a soukromého sektoru také 1,7 bilionu dolarů z federálního rozpočtu. Součástí plánu je dosáhnout ekonomiky 100% poháněné čistou energií a nulových celkových emisí do roku 2050. V případě veřejných služeb má být tohoto cíle dosaženo dokonce již v roce 2035.

V případě převzetí moci demokraty čekají některé americké sektory velké změny. Ztráty utrpí zejména ropný a plynárenský průmysl, regulací se pravděpodobně jen tak nezbaví ani finanční sektor. Na původní hodnoty se asi vrátí daň z příjmů právnických osob, kterou Donald Trump snížil v roce 2017. Jasnými vítězi by pak byly firmy a odvětví nabízející řešení, která urychlí cestu USA k ekonomice 100% poháněné čistou energií. Šlo by o podporu pro výrobce elektromobilů, solární a větrné zdroje, odpadové hospodaření, recyklaci, efektivní využití vody a podobně.

Počátkem roku jsme zveřejnili nazvanou Zelené akcie jako příští akciový megatrend. Naše předpovědi ohledně rostoucí popularity zelených akcií se od té doby začaly naplňovat. Koš akciových titulů uvedený v této studii posílil v průběhu roku 2020 o 44 %, od ledna 2015 dokonce o 230 %, což jsou výsledky jednoznačně se vymykající zbytku globálního akciového trhu.

Pokud jde o přechod k zelené ekonomice, zůstáváme v dlouhodobém horizontu optimističtí, protože v nadcházejících letech zjistíme, že koronavirová krize je ve srovnání s dlouhodobými dopady klimatické změny bezvýznamná. Bude mobilizován politický kapitál a proti uhlíkové ekonomice se zvedne stejný odpor jako proti tabákovému průmyslu. Ropa i zemní plyn však budou nadále důležité a sehrají klíčovou roli při přechodu společnosti k budoucnosti s čistšími zdroji. Ceny ropy tak pravděpodobně výrazně porostou s tím, jak bude postupně klesat hladina zásob a narůstat volná kapacita.

Dlouhodobí investoři by podle nás měli zvážit nákup akcií spojených s čistou energií. V tabulce je přehled 28 titulů z indexu S&P Global Clean Energy. Jde o výrobce čisté energie a dodavatele vybavení a technologií potřebných pro její generování. Třeba mezi nimi najdete tituly, které by dobře zapadly do zodpovědně sestaveného portfolia.

Prezident Joe: Biliony na ekologii a zdravotnictví. Dobře, a dál?
Dědictví Donalda Trumpa je patrné již nyní. Kampaň před prezidentskou volbou nedává voličům žádné vodítko k představě, jak bude její vítěz od ledna vládnout. O Joeu Bidenovi, jenž je aktuálně favoritem listopadového souboje, to platí dvojnásob.
Americké akcie
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
23. 10. 2021 14:29
Blíží se první SPAC v Česku. Jaké jsou její výhody?
Evropské akcie
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 10. 2021 12:10
Šura: Amazon stále prudce roste, jeho akcie mám v portfoliu už roky
Akciové tipy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 21:00
Petr Novotný (Investiční web): Zůstávám věrný akciím, půdě a private equity. Věřím, že mé portfolio…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat