Burzovní kalendář (10. 1. - 14. 1. 2022)

Druhý lednový týden nabídne investorům záplavu důležitých dat z ekonomiky v čele s americkou inflací a maloobchodními tržbami, čínskou obchodní bilancí nebo prvním odhadem vývoje HDP za celý loňský rok v Německu. Lze také očekávat pokračování reakcí trhu na předpokládaný vývoj měnové politiky Fedu a epidemie covidu-19, vedle toho čísla některých velkých firem zahájí výsledkovou sezónu za loňský čtvrtý kvartál.

Ohlédnutí

První obchodní týden roku 2022 se kvůli částečnému uzavření některých trhů rozjížděl spíše pozvolna. Sledovaná byla některá makrodata, zejména indexy nákupních manažerů nebo americká nezaměstnanost, nejvíce pozornosti na sebe ale ve středu strhl zápis z prosincového zasedání FOMC.

Ten nabídl nové, pro akciový trh minimálně krátkodobě nepříznivé náznaky dalšího vývoje měnové politiky v USA. Kromě potvrzení ukončení programu odkupu aktiv do března 2022 a zřejmě trojího zvýšení sazeb o 25 bazických bodů v letošním roce bankéři diskutovali také o snižování bilance Fedu, které by mohlo přijít dříve, než se dosud očekávalo. Členové FOMC rovněž více akcentovali zvýšenou inflaci, kterou vnímají jako riziko, oproti aktuálnímu stavu trhu práce. Právě komentáře amerických centrálních bankéřů o možném snižování bilance Fedu vyvolaly na trhu silnější prodejní tlak, zejména v růstových a technologických segmentech trhu.

"Začátek týdne byl na světových trzích poněkud nezáživný, ve středu se ovšem objevily informace o možném pokusu o převrat v Kazachstánu a Fed zveřejnil svůj zápis. Od té doby většina indexů v USA a Asii ztrácela. Protože se v Kazachstánu nachází asi 18 % výpočetní síly, která pohání bitcoinovou síť, a vláda vypnula internet, reagovala tato kryptoměna propadem o více než 10 %. Tato středoasijská země je také zodpovědná za 40 % celosvětové těžby uranu, cena za libru tohoto radioaktivního prvku od středy stoupla o více než 7 %,“ upozornil Martin Luňáček z investiční robo-advisory platformy Portu.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: ECB
4. 1. 2022 10:09
Aleš Michl: Kvantitativní uvolňování je vynucený standard. Kupuje čas zemím, které jej (zatím) příliš nevyužily

Předpokládám, že uklidnění v dodavatelsko-odběratelských vztazích a pokles cen komodit pomohou v roce 2022 dostat...

Americký akciový index S&P 500 byl tažen dolů především sektory technologií a zdravotní péče, dařilo se naopak energetice. Společnost Apple se v pondělí stala první na světě, jejíž tržní kapitalizace přesáhla tři biliony dolarů. Kvůli ztrátám ve zbytku týdne její hodnota klesla. V závěsu jsou Microsoft a Alphabet. V top desítce je osm technologických společností, saúdskoarabský těžební gigant Saudi Aramco a Berkshire Hathaway, kterou řídí Warren Buffett (a jež by mohla být jedním z burzovních favoritů současného tržního prostředí).

Čínská vláda se rozhodla regulovat technologické giganty bezprecedentním krokem. Vytvořila pravidla pro používání algoritmů, které společnosti využívají například pro doporučování svých produktů potenciálním zákazníkům na sociálních sítích. Tato nová pravidla se dotknou největších čínských technologických společností jako Tencent nebo Alibaba.

Za celý týden americké akcie odepsaly okolo dvou procent a v záporu oproti konci loňského roku uzavřely v souhrnu i evropské akcie, ačkoli indexy v Německu, Británii i Francii vzrostly. Pražská burza na úvod roku zakončila na zelené nule, index PX se zvedl o 0,07 %. Nejvíce rostoucím titulem týdne byly akcie Pilulky Lékárny (+5,6 %), nejhlubší pokles zaznamenaly opět akcie ČEZ (-1,9 %), když diskuze ohledně zařazení jádra a plynu mezi čisté zdroje v rámci EU stále nemají jasný výsledek a zároveň se uklidňuje situace na trhu s elektřinou.

Týden do 7. ledna na amerických trzích

Týden do 7. ledna na evropských trzích

Týden do 7. ledna na pražské burze

Evropská komise zveřejnila návrh, podle kterého by jádro a plyn měly být přechodně zařazeny mezi čisté zdroje energie. "I přes přísné podmínky, které se k tomu vážou, se jedná o pozitivní zprávu pro ČEZ. Zařazení mezi čisté zdroje bude v budoucnu výrazně ovlivňovat náklady na financování investic do těchto zdrojů a také celkové vnímání společnosti z hlediska ESG," uvedl analytik Milan Vaníček z J&T Banky. Titul nicméně zakončil týden slabší o 1,9 %. Šéf ČEZ Daniel Beneš vyjádřil obavy z návrhu komise.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: BCPP
5. 1. 2022 6:42
ČEZ za 1 200 Kč, Komerční banka za 1 000 Kč a index PX dravější než STOXX 50? Letos nic není nemožné, říká Tomas Michálek

Pro českou ekonomiku bude důležité, aby spolu komunikovaly ČNB a vláda, aby jedna z nich nešlapala brzdu, zatímco ta...

Společnost Pilulka Lékárny uvedla, že v loňském roce její neauditované tržby dosáhly 2,4 miliardy Kč, což je zhruba o 33 % meziročně více. Výsledek je nad sníženým výhledem 2,3 miliardy Kč (původně 2,5 miliardy Kč). Hlavním motorem růstu byl on-line segment, který vzrostl o 50 %, podobně jako v předchozím roce. Pilulka rovněž franšízuje další kamenné lékárny jiným subjektům, přičemž zde se tržby loni meziročně mírně snížily z 1,3 na 1,2 miliardy Kč. Tato čísla se však nezahrnují do konsolidovaných tržeb. Pilulka zveřejní auditované výsledky hospodaření během první poloviny roku. Titul zakončil týden silnější o 5,6 %.

Podle tisku počítají první návrhy kritérií ESG (environmental, social and corporate governance) v EU se zařazením zbrojní výroby mezi částečně společensky škodlivé činnosti. Zbrojní výroba by měla být ve stejné skupině jako například provozování hazardních her či výroba tabáku. Tato takzvaná sociální taxonomie by následně měla sloužit investorům a finančním institucím k orientaci mezi společnostmi. Výrobci zbraní se prý obávají, že taková taxonomie omezí financování firem ze strany bank, přičemž první takové kroky finančních institucí jsou již v EU patrné. V ČR vidí možný negativní dopad na financování Lubomír Kovařík, který je předsedou dozorčí rady České zbrojovky Group a předsedou Sekce obranného průmyslu Hospodářské komory. CZG zakončila týden o 0,4 % níže.

Výhled

Také v druhém lednovém týdnu budou investoři vyhodnocovat data přicházející z ekonomiky a vývoj epidemie v jednotlivých zemích. K těmto významným tržním faktorům se pak přidá výsledková sezóna.

Právě výsledky hospodaření velkých firem se mohou stát zásadním tématem příštích několika týdnů. Makroekonomické vlivy jsou důležité, dokud ale dokážou firmy své případné vyšší náklady promítat i do prodejních cen, a tedy udržovat marže na vysokých úrovních, akciový trh může na firemní zprávy reagovat pozitivně. Důležité budou i případné výhledy na letošní rok, které mohou být naopak opatrnější. V týdnu oznámí své výsledky Delta Air Lines a také několik velkých bank (JPMorgan, Citigroup, Wells Fargo, BlackRock).

"Podle posledních průzkumů jsou očekávání analytiků spíše opatrná s ohledem na vývoj pandemie, což by mohlo přinést pozitivní překvapení a pomoci udržet vysoké úrovně cen rizikových aktiv. S ohledem na změny v měnové politice Fedu (v týdnu veřejně vystoupí řada představitelů centrální banky, ostatně i té evropské) budou výsledky firem o to více sledované a jakákoli zaváhání mohou vyvolat vybírání zisků. První týden výsledkové sezóny je ale ve znamení čísel bank, kterým vyšší sazby prospívají, a tak by se mohl i týden na burze nést v lehce pozitivním duchu," uvedl Milan Vaníček z J&T Banky.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
7. 1. 2022 15:30
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. ledna

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. ledna a jaké zisky v rámci indexů...

"První týden roku 2022 uzavřel index S&P 500 se sytě červenou svíčkou s hodnotou -1,87 %. Santa Claus rally ale v pondělí ještě posunula zavírací cenu indexu na nový rekord, v úterý ještě trh posunul intradenní maximum. Další dny pak již ale byly ve znamení očekávání růstu sazeb v USA, zápis z prosincového zasedání FOMC navíc naznačil i možnost brzkého snižování objemu dluhopisy nafouknuté bilance centrální banky. Graf indexu S&P 500 zůstává navzdory poklesu v býčím nastavení. Index se vrátil do pásma 4 500 až 4 700. V pátek zavřel na 50denním klouzavém průměru, který je i prvním supportem. Druhý, důležitý support je na 4 500, tedy asi 3,8 % od aktuální hodnoty. Jeho případné prolomení by změnilo nastavení grafu a celkovou náladu na trzích," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Index S&P 500 na úvod roku ztratil bezmála dvě procenta. Akciový trh zpomalil a ztrácí momentum. Týdenní růsty se střídají se ztrátami, což připomíná celkem 'normální' tržní vývoj. Toho by nakonec mohli využít medvědi. Začíná výsledková sezóna za loňské čtvrté čtvrtletí, v týdnu oznámí čísla mimo jiné první velké banky. Těm by vyšší výnosy dluhopisů měly prospívat, trh s tím ale samozřejmě počítá. Dokážou překvapit?" doplnil Košťál.

S&P 500 - technická analýza (7. 1. 2022)

"Týden bude především o prosincových mírách inflace. Ta tuzemská podle nás opět meziročně zrychlila, a to z listopadových 6,0 % na 6,6 %. Čekáme silný příspěvek jádrové složky, zatímco potraviny a pohonné hmoty by měly meziměsíční zdražení spotřebitelských cen brzdit. V USA podle našeho odhadu inflace akcelerovala pouze o desetinu procentního bodu na 6,9 %. Mimo inflace bude finanční trh sledovat statistiky maloobchodních tržeb a průmyslové produkce. Tuzemský maloobchod tentokrát podle nás podpořily zejména prodeje automobilů, které odrážely zmírnění problémů s dodávkami materiálů v automobilovém průmyslu. To by se mělo pozitivně projevit i v celoevropském ukazateli průmyslové produkce," uvedli analytici z Komerční banky.

Makroekonomický kalendář otevře v pondělí nezaměstnanost v České republice i eurozóně, ze Spojených států odpoledne dorazí informace o velkoobchodních zásobách a inflačních očekáváních.

V úterý Austrálie oznámí maloobchodní tržby a obchodní bilance, Itálie zveřejní maloobchodní tržby, Španělsko průmyslovou výrobu a Brazílie inflaci. V Česku začne schůze Poslanecké sněmovny, na které by měla být vyjádřena důvěra vládě Petra Fialy. V USA vyjde index ekonomické nálady malých firem a zásoby ropy a šéf Fedu Jerome Powell vystoupí v Kongresu, kde se bude projednávat jeho nominace do čela centrální banky na další čtyři roky.

V polovině týdne představí Jižní Korea zprávu z trhu práce a Čína zveřejní zprávy o výrobní a spotřebitelské inflaci. Německo oznámí velkoobchodní ceny, eurozóna a Indie průmyslovou produkci a Rusko a Česko inflaci (s následným komentářem ČNB). V USA bude nejsledovanější také zpráva o inflaci a vyjdou také pravidelné zprávy z hypotéčního trhu a o zásobách ropy.

Čína, zlatá kočka - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
6. 1. 2022 12:30
4 důvody, proč by růst čínské ekonomiky v roce 2022 mohl příjemně překvapit

Růst čínské ekonomiky dlouhodobě zpomaluje a ani vyhlídky většiny analytiků pro rok 2022 nepočítají se zásadním zvratem...

Ve čtvrtek Korea odhalí ceny v zahraničním obchodě, v Česku vyjdou maloobchodní tržby a v Itálii průmyslová výroba. V Americe bude nejsledovanější index cen výrobců, oznámeny budou také týdenní statistiky z pracovního trhu.

Na konci týdne budou podstatné výrobní ceny v Japonsku, prodeje aut v Číně a hlavně obchodní bilance druhé největší ekonomiky světa. O měnové politice rozhodne korejská centrální banka. Británie zveřejní měsíční statistiky HDP, průmyslovou výrobu a obchodní bilanci, Francie a Španělsko inflaci a Německo první odhad vývoje HDP za loňský rok. Obchodní bilanci zveřejní eurozóna a Indie a z Brazílie dorazí data z maloobchodu. Spojené státy doplní makroekonomický obrázek statistikami maloobchodních tržeb, průmyslové produkce a předběžných dat o spotřebitelské důvěře, vyjdou také ceny v zahraničním obchodě a podnikové zásoby.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Druhý lednový týden nabídne především prosincové míry inflace. Meziroční růst spotřebitelských cen v tuzemsku podle našeho odhadu dále zrychlil z listopadových 6,0 % na 6,6 %. To je zároveň i medián tržních odhadů. Meziměsíčně očekáváme zvýšení cen v průměru o 0,4 %. Přispět by k němu měla zejména jádrová složka, do které se nadále promítají jak rychle se zvyšující náklady prodejců zboží a služeb, tak přetrvávající robustní poptávka. V meziročním vyjádření by jádrová inflace měla podle nás vzrůst ze 7,8 % na 8,5 %. Meziměsíční nárůst spotřebitelských cen by měly naopak brzdit potraviny a pohonné hmoty, které podle týdenních šetření ČSÚ oproti listopadu mírně zlevnily. Otázkou také je, jak se v inflaci projevil postupný přechod klientů zkrachovalých distributorů energií od dodavatelů poslední instance na standardní tarify.
  • Ač prosincová míra inflace bude jistě ostře sledovaným ukazatelem, ještě důležitější bude ta lednová. Ta totiž do velké míry nastaví úroveň meziročního tempa růstu spotřebitelských cen pro celý letošní rok. Zásadní bude především to, jak silný v současném proinflačním prostředí bude efekt tradičního lednového přecenění. Letos se navíc v inflaci plně projeví vysoké ceny energií, jejichž vliv byl v posledních dvou měsících roku 2021 tlumen odpuštěním plateb DPH. V prvním letošním čtvrtletí tak očekáváme, že se tuzemská inflace přiblíží k 8 %.
  • Pro globální finanční trhy bude důležitější inflace v USA. Ta by podle nás měla v meziročním vyjádření vzrůst z 6,8 % na 6,9 %. Tržní medián je pak ještě o desetinu bodu vyšší. Oproti listopadu byly americké spotřebitelské ceny podle našeho odhadu v prosinci vyšší o 0,4 %. Očekáváme významný vliv zdražení potravin. V tom se mimo jiné promítají zmíněné vysoké ceny energií a v uplynulých měsících jsme již byli svědky poměrně výrazného zdražování na straně zemědělských výrobců.
  • To, že zdražení potravin může být poměrně silné, ukázala v posledním týdnu zveřejněná data o polské inflaci. Potraviny zde v prosinci zaznamenaly vzestup cen o 2,1 %. Vyšší ceny potravin jsou tak i rizikem naší prognózy tuzemské inflace, a to přesto, že týdenní šetření ČSÚ ukazují na jejich mírný pokles.
  • Podobně jako v ČR by měl být také v USA růst cen tlumen meziměsíčním snížením cen pohonných hmot. Výraznější akceleraci by v USA měla doznat jádrová inflace, pro kterou čekáme zvýšení z 4,9 % na meziročních 5,3 %. Přispět by k tomu mělo pokračující zvyšování cen automobilů a nákladů spojených s bydlením.
  • Vedle inflace budou tržními aktéry sledovány také statistiky o vývoji maloobchodních tržeb a průmyslové produkce. Celkové tuzemské tržby v oblasti maloobchodu podle našeho odhadu vzrostly v listopadu meziročně o 9,3 %. V porovnání s mediánem trhu 6,4 % jde o relativně optimistický odhad. Na zvyšování tržeb by tentokrát měly působit především vyšší prodeje osobních automobilů, v případě kterých očekáváme meziměsíční nárůst o 3 %. V tomto směru ukazují zvýšení počtu nových registrací i v pátek zveřejněná data o vývoji tuzemského průmyslu a zahraničního obchodu. Zmírňující se obtíže s dodávkami vstupů v automobilovém průmyslu by se měly pozitivně odrazit rovněž v celoevropském ukazateli průmyslové produkce. Tržby bez prodejů aut podle nás v ČR vzrostly meziročně o 13,8 %, avšak pouze díky nízké srovnávací základně z loňského roku. Meziměsíčně totiž počítáme vlivem nižší spotřebitelské důvěry, ať už působením omikronu, či vysoké inflace, s poklesem těchto tržeb o 0,8 %.
  • Maloobchodní tržby budou zveřejněny také v USA. Zde to bude již údaj za prosinec, který by měl ukázat na jejich pokračující mírný meziměsíční růst.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Investiční web
15. 8. 2022 9:30
Štěpán Hájek (XTB): Argumenty na medvědí straně trhu jsou stále silné, v září navíc Fed více utáhne…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
12. 8. 2022 10:17
Pilíšek (ZLATÉ REZERVY): Recesi se nejspíše nevyhneme, zlato v českých korunách je mimořádně…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
11. 8. 2022 18:13
Zajíc (Amundi AM): Akciový trh má skvělý track record, dokázal zatím překonat všechno. Méně…
Akciový trh
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Likvidita
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
10. 8. 2022 10:16
Petr Vomastek: Ekonomická situace se zatím do realitního trhu ve větší míře nepropsala, dominuje…
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat