US MARKETOtevírá za: 0 h 2 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

4 důvody, proč by růst čínské ekonomiky v roce 2022 mohl příjemně překvapit

Růst čínské ekonomiky dlouhodobě zpomaluje a ani vyhlídky většiny analytiků pro rok 2022 nepočítají se zásadním zvratem. Jedněmi z těch, kteří neztrácejí optimismus, jsou ovšem analytici z Morgan Stanley. Jejich predikce růstu HDP o 5,5 % je nad úrovní konsenzu. Svůj výhled stavějí mimo jiné na následujících čtyřech faktorech.

1. Pauza ve zpřísňování regulace

Čínské úřady ubraly plyn ve zpřísňování regulace řady odvětví a v posledních týdnech trhy potěšily uvolněním v oblasti monetární i fiskální politiky. Ekonomové z Morgan Stanley v této souvislosti připomínají mimo jiné dvojí snížení požadavků na rezervy finančních institucí a rovněž nabádání úřadů, aby více prostředků směřovalo k malým a středně velkým firmám.

2. Uvolnění napětí v realitním sektoru

V druhé polovině roku 2021 zasáhla čínský realitní sektor dluhová krize. Peking začal uplatňovat takzvanou politiku tří červených linií, která je jakousi firemní dluhovou brzdou. Pokud zadlužení společnosti začne vykazovat známky neudržitelnosti, je podnik omezen v možnostech dalšího zadlužování se. To sice může některým firmám působit problémy, na druhou stranu by to podle Morgan Stanley mělo přispět ke kultivaci developerského byznysu, který celé roky stavěl na stále větším objemu půjčených peněz.

3. Realističtější energetické cíle

Mezi spouštěče čínské energetické krize patřily mimo jiné zákaz dovozu australského uhlí, směřování k omezování emisí ze spalování fosilních paliv a prudký růst vývozu. Čína si podle Morgan Stanley jednoduše stanovila cíle, jejichž ambicióznost není v souladu s plány v oblasti hospodářského růstu. Čínští zákonodárci se nicméně v této záležitosti ukázali být pragmatiky a na nedostatek uhlí rychle a efektivně zareagovali. Mezi zásadní kroky patřilo obnovování těžby v neaktivních dolech či umožnění zvýšení cen energií pro potřebu pokrytí dražších vstupů. Rok 2022 by podle Morgan Stanley mohl přinést "celkový restart energetických cílů".

4. Vývozu se bude nadále dařit

Experti z Morgan Stanley připomínají, že politika nulové tolerance covidu-19 se ukazuje být účinným nástrojem ve snaze zabránit plošným lockdownům, a udržet tak ekonomickou aktivitu na co nejvyšší úrovni. Současně však analytici upozorňují na "riziko" v podobě zvládnutí pandemie v západním světě, které by přispělo k obnovení narušených dodavatelských řetězců, a tedy snížení konkurenční výhody Číny v globálním obchodě.

Zdroj: CNBC, Morgan Stanley

Asijská ekonomikaČínaEmerging marketsHDPHospodářský růstInvestiční a ekonomický výhledVýhled na rok 2022
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika