Burzovní kalendář (19. 9. - 23. 9. 2022)

Makléř - ilustrační foto
Obrázek: Isifa

Pozornost investorů se v nadcházejícím týdnu zaměří na měnověpolitická jednání Fedu, Bank of England a Bank of Japan. Na makrodata týden bohatý nebude, významnější údaje v podobě předběžných zářijových indexů nákupních manažerů budou ve světě vycházet až v jeho závěru. Na pražské burze budou investoři vyhodnocovat kvartální a pololetní hospodářská čísla zbrojovky Colt CZ Group.

Ohlédnutí

Ve Spojených státech za uplynulý týden index Dow klesl o 4,1 %, širší S&P 500 ztratil 4,8 % a index technologického trhu Nasdaq Composite se propadl o 5,5 %. Dow tak vykázal nejvýraznější týdenní pokles od srpna a S&P 500 a Nasdaq Composite od června. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl za týden o 1,58 %, britský FTSE 100 se snížil o 1,56 %, německý DAX odepsal 2,65 % a francouzský CAC 40 přišel o 2,17 %.

"V uplynulém týdnu se trh upínal k jednání ministrů zemí EU ohledně cen energií pro omezení nepříznivého vlivu vysokých cen zemního plynu a elektřiny na ekonomiku i společnost jako celek a na americká inflační data. Z jednání vzešel návrh na omezení výnosů výrobců elektřiny z jiných než plynových zdrojů. Rozdíl mezi prodejní cenou a stanoveným stropem na úrovni 180 EUR/MWh by výrobci odváděli do státních rozpočtů. Celá situace se nadále vyvíjí a i jednotlivé země čekají na konkrétní a finální návrhy. Konečný dopad na dotčené sektory je tak stále nejistý," napsal analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

ČEZ - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
13. 9. 2022 10:15
Analytici: Vláda zastropuje ceny elektřiny a plynu. Co to (ne)znamená pro akcie ČEZ?

"V týdnu se nedařilo akciím ani dluhopisům. Důvodem byla vyšší než očekávaná inflace v USA, která bude velice pravděpodobně mít ten důsledek, že Fed bude nadále poměrně svižně zvyšovat úrokové sazby, což se minimálně akciovým investorům líbit nemůže, a to zejména u akcií s 'dlouhou durací', tedy obecně růstovým titulům a konkrétně například akciím z technologického sektoru. Ve finále nejširší globální akciový index MSCI All Country World poklesl o výrazných 4,1 % a od začátku roku již ztrácí 20,8 %. Přitom největší ztráty zaznamenaly největší americké technologické společnosti, jejichž index NYSE FANG+ odepsal 5,6 %. Nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond v týdnu odepsal na dluhopisy významných 0,9 % a od začátku roku již ztrácí 17,3 %," shrnul dění na trzích stratég Michal Stupavský ze společnosti Conseq Investment Management.

Vývoj na trzích v týdnu do 16. 9. 2022

Z makrodat se investoři zaměřili mimo jiné na britskou průmyslovou výrobu, nezaměstnanost, inflaci a maloobchodní tržby, německou inflaci, index důvěry investorů v německou ekonomiku od ZEW, dále na americkou spotřebitelskou a výrobní inflaci a maloobchodní tržby, průmyslovou výrobu, obchodní bilanci a inflaci za eurozónu nebo čínskou průmyslovou výrobu a maloobchodní tržby.

Týden do 16. září na amerických trzích

Týden do 16. září na evropských trzích

Týden do 16. září na pražské burze

Kvartální hospodářská čísla zveřejnily ve Spojených státech v uplynulém týdnu společnosti Adobe a Oracle a v Evropě mimo jiné Industria de Diseno Textil.

Z korporátních zpráv týkajících se firem s akciemi obchodovanými na pražské burze zaujala ta, že Avast a NortonLifeLock informovaly o dokončení fúze k 12. září. Společnosti oznámily, že akcionáři Avastu držící 36,5 % akcií si vybrali takzvaně akciovou variantu protiplnění ze strany NortonLifeLock, zatímco držitelé 63,5 % akcií zvolili hotovostní variantu. NortonLifeLock tak bývalým akcionářům Avastu vydá 94,2 milionu nových akcií a zaplatí 5,97 miliardy USD. Pro společnost NortonLifeLock to bude znamenat navýšení počtu akcií o asi 16,5 %. Sloučená společnost bude nyní fungovat pod jménem NortonLifeLock, brzy ovšem plánuje představit nové jméno, s nímž se změní i burzovní ticker. S akciemi sloučené firmy se má obchodovat i na parketu v Rybné.

Crash test, překážka, náraz, nehoda - ilustrační foto
Premium
Obrázek: Wikimedia Commons
12. 9. 2022 12:37
Zdráhají se věřit v další rally. Experti z bank i proslulí medvědi varují před pokračováním propadů cen akcií

Americký akciový trh je letos stále ve výrazné ztrátě a po letním oživení je opět jednoznačně v sestupném trendu. Co den...

Výhled

"Příští týden bude o středečním zasedání FOMC, kde se očekává zvýšení sazeb o 75 bazických bodů a další jestřábí vystoupení šéfa Fedu Jeromea Powella. Potvrzení pokračování relativně ostré monetární restrikce v USA na trh zřejmě opětovně vrátí prodejce, kteří budou přehodnocovat valuace finančních aktiv. Z tohoto důvodu jsme nadále obezřetní a očekávali bychom nepříznivou reakci trhu. V Anglii bude v pondělí mimořádné volno z důvodu pořádání pohřbu královny Alžběty II., což omezí tržní likviditu," říká Vaníček.

Z makrodat v nadcházejícím týdnu vyjdou ve světě předběžné zářijové indexy nákupních manažerů ve výrobě a ve službách a dále například japonská inflace nebo spotřebitelská důvěra v eurozóně. Měnověpolitická jednání centrálních bank se budou kromě Spojených států konat také v Číně a Británii.

"Klíčovou událostí bude zasedání FOMC, na kterém podle nás i trhu dojde ke zvýšení úrokových sazeb o 75 bazických bodů. Tempo jejich růstu by následně mělo zpomalit. I tak by sazby mohly v první polovině příštího roku vystoupat nad 4 %. Rozhodnout o zvýšení úrokových sazeb by ve čtvrtek měla i Bank of England, od které čekáme zvednutí úroků o 50 bazických bodů. V závěru týdne budou zveřejněny zářijové předstihové indikátory z eurozóny. Jak spotřebitelská důvěra, tak předběžné PMI podle nás zůstanou v pásmu, které indikuje mírný pokles ekonomické aktivity," říká ekonom Jaromír Gec z Komerční banky.

Recese - ilustrační foto
Premium
Obrázek: Profimedia
14. 9. 2022 6:20
10 signálů toho, že se v USA opravdu schyluje k recesi a akcie mohou spadnout o další desítky procent

Spojené státy čeká recese, je přesvědčený Jon Wolfenbarger, zakladatel Bullandbearprofits.com. Zkraje září sepsal hned...

Index S&P 500 je nadále v medvědím trendu. Historicky je druhá polovina září pro akcie nejhorším obdobím za celý rok, v novém týdnu navíc zasedá FOMC, aby rozhodl o měnové politice. To bude nejspíše určující moment pro celý následující týden, případně i ty další. Index také již od 8. dubna soustavně uzavírá pod 200denním klouzavým průměrem. Jde o nejdelší takové období od medvědího trendu během velké finanční krize. Říká se, a letošní obchodování to jen potvrzuje, že se pod ním pro býky jen málokdy děje něco pozitivního.

S&P 500 - technická analýza (16. 9. 2022, denní).png
Zdroj: StockCharts.com

Kvartální hospodářské výsledky zveřejní v příštím týdnu ve Spojených státech mimo jiné společnosti General Mills, Lennar a Costco Wholesale, v západní Evropě například firmy Kingfisher a Smiths Group a na pražské burze zbrojovka Colt CZ Group.

"Od Colt CZ Group očekáváme za první pololetí upravený zisk EBITDA 1,76 miliardy Kč (meziročně +46 %), kde hlavním důvodem je akvizice společnosti Colt z května 2021. Na růstu se dále podílí rovněž plnění kontraktu pro Armádu ČR a zakázek v dalších evropských zemích. Očekáváme, že společnost potvrdí výhled zisku EBITDA pro letošní rok (3,0-3,3 miliardy Kč), a předpokládáme, že trh se zaměří na komentáře k vývoji poptávky, především v USA," uvádí Milan Vaníček.

Analytik Bohumil Trampota z Komerční banky očekává od Colt CZ Group za samotné druhé čtvrtletí nárůst tržeb o 30 % na 3,5 miliardy Kč. Kvůli očekávané inflaci nákladových položek ale podle něj v meziročním srovnání zisk EBITDA klesne na 524 milionů Kč (meziročně -4,7 %). "Čistý zisk čekáme na úrovni 213 milionů korun, což je meziroční pokles o 32 %," uvedl Trampota.

"Od Colt CZ Group za druhý kvartál roku 2022 očekáváme 33% meziroční nárůst celkových tržeb díky první konsolidaci Coltu, dodávkám pro českou armádu a rostoucím cenám částečně kompenzovaným ochlazováním civilního trhu v USA. Růst upraveného EBITDA zisku očekáváme kolem 6 %, výrazně pod tempem růstu tržeb, protože rostoucí ceny materiálů, energií a vliv zásob vedou ke snižování marží. Společnost již naznačila, že během druhého až čtvrtého kvartálu zaznamená nižší marže, než byly v prvním kvartálu, kvůli rostoucím nákladovým tlakům. Očekáváme potvrzení výhledu společnosti na fiskální rok 2022 s meziročním růstem tržeb o 15 % na 14,4 až 14,8 miliardy Kč (na pro-forma bázi) a růstem EBITDA zisku o 19 % na 3 až 3,3 miliardy Kč," doplnili analytici z České spořitelny.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
16. 9. 2022 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. září

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 19. září a jaké zisky v rámci indexů S...

Makroekonomický kalendář

Pondělí nabídne dopoledne data o stavební výrobě v eurozóně a odpoledne index amerického realitního trhu od NAHB.

V noci na úterý vyjde v Japonsku inflační zpráva a čínská centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. Dopoledne na trh pošle Německo index výrobních cen a eurozóna výsledek běžného účtu. Odpoledne se pak trh ve Spojených státech zaměří na statistiky vydaných stavebních povolení a zahájené výstavby.

Středeční dopoledne významnější makroekonomické údaje nenabídne. Odpoledne budou investoři ve Spojených státech vyhodnocovat zprávu o prodejích starších domů a ve 20.00 SELČ skončí měnověpolitické zasedání americké centrální banky.

Ve čtvrtek nad ránem skončí měnověpolitické zasedání japonské centrální banky a ve 13.00 SELČ oznámí výsledek měnověpolitického zasedání centrální banka Spojeného království. Spojené státy na trh odpoledne pošlou pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti nebo index průmyslové aktivity kansaského Fedu a Evropská komise přidá ještě index spotřebitelské důvěry.

Pátek bude dnem předběžných zářijových indexů nákupních manažerů a Spojené království zveřejní ještě index spotřebitelské důvěry od GfK.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Spanilá jízda Fedu pokračuje. Ve středu očekáváme již třetí zvýšení úrokových sazeb o 75 bazických bodů v řadě. K tomu povede nejen nadále napjatý trh práce v USA, ale i svižný růst jádrových spotřebitelských cen. Tempo zvyšování sazeb podle nás následně zpomalí. Terminální sazbu aktuálně předpokládáme nad 4 %, kam by se sazby mohly dostat v první polovině příštího roku. Zaměstnanost a inflace by do té doby měly dostatečně zmírnit, k čemuž přispěje i restriktivní působení měnové politiky. Do konce roku 2023 poté očekáváme stabilní sazby a jejich pokles by mohl začít s rokem 2024. Nová makroekonomická prognóza Fedu nejspíše přinese další revizi k nižšímu ekonomickému růstu a vyšší inflaci v letošním roce.
  • Předběžné PMI za září v eurozóně zřejmě zůstanou těsně pod 50 body. To zároveň znamená, že budou nadále indikovat mírný mezičtvrtletní pokles HDP. PMI ve zpracovatelském průmyslu by se v září měl ustálit pod 50, ve službách by měl vzrůst o 0,1 bodu na 49,9 bodu, což povede ke zvýšení kompozitního PMI na 48,9 bodu. Slabý sentiment nákupních manažerů pramení hlavně z obav o nepříznivé dopady energetické krize. K poklesu indexu PMI ve zpracovatelském průmyslu však přispívá rovněž inverzní vztah mezi PMI a dodacími lhůtami. Pokud jde o výhled na přelom roku, zmírnění překážek v dodávkách a pokles cen neenergetických komodit a ropy mohou částečně kompenzovat destrukci poptávky způsobenou zvýšenými cenami elektřiny a plynu. Výhled nicméně obklopuje velká nejistota, která závisí na tom, jak chladná bude zima, do jaké míry budou k dispozici alternativní zdroje plynu nebo zda je nahradí ropa a uhlí a podobně.
  • Důvěra spotřebitelů v eurozóně se v září nepatrně zlepšila, zůstala však na velice nízkých úrovních. Spotřebitelský sentiment se lehce zlepšil již v srpnu, a to z -27 na -24,9 bodu, což ale bylo stále 1,7 směrodatné odchylky pod dlouhodobým průměrem a nedaleko historického minima. Průsak zhoršeného sentimentu do spotřeby by nicméně měly alespoň zčásti tlumit stále vysoká úroveň naakumulovaných úspor domácností (7,0 % HDP ve 2Q2022), zrychlení růstu mezd v důsledku historicky napjatého trhu práce a podpůrná vládní opatření.
  • Z měnověpolitického hlediska budou zajímavá veřejná vystoupení (v pondělí a ve středu) viceprezidenta ECB Luise de Guindose.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
24. 9. 2022 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Napětí na trzích nepolevuje, investory děsí geopolitika i riziko…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: HYDROGEN2
24. 9. 2022 13:39
HYDROGEN2: Fond kvalifikovaných investorů, který myslí na vodíkovou budoucnost a sází na ni ve…
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
23. 9. 2022 12:29
Jak reagovat na (příští) krizi? Šetřit a rozumně investovat, říká ekonom
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
21. 9. 2022 10:00
Petr Novotný (Investiční web): Toto jsou hlavní argumenty pro medvědí scénář (nejen) do konce roku
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat