US MARKETOtevírá za: 14 h 34 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Zdráhají se věřit v další rally. Experti z bank i proslulí medvědi varují před pokračováním propadů cen akcií

Americký akciový trh je letos stále ve výrazné ztrátě a po letním oživení je opět jednoznačně v sestupném trendu. Co den, to nové názory analytiků i stratégů, na trhu jsou ale i zarputilí pesimisté jako Burry, Grantham nebo Roubini, pro něž je vývoj v posledních kvartálech po letech růstu cen něco jako voda pro žíznivé na poušti.

Než přejdeme k těžkým vahám, podívejme se na některé opatrné komentáře těch, které Wall Street živí tak řečeno na denní bázi. Katie Stockton ze společnosti Fairlead Strategies na to jde technicky a varuje, že v případě poklesu indexu S&P 500 pod 3 815 bodů se otevře další velký prostor pro pokles cen akcií. Trend na trhu od konce léta je podle ní jasně sestupný a není radno se dávat do boje s ním ve velkém.

S&P 500

Peter Boockvar, investiční ředitel Bleakley Financial Group, sleduje ocenění akcií. To sice po výrazných ztrátách indexů a při současném nadále pozitivním růstu zisků firem (jak dlouho ještě může trvat, nechme nyní stranou) kleslo, index S&P 500 ale stále není levný. "Medvědí trend pokračuje a S&P 500 se obchoduje okolo P/E 17,5. Neumím si dost dobře představit, že by se nálada na trhu definitivně otočila bez toho, aby P/E kleslo na 15 a níže," říká.

P/E indexu S&P 500 a inflace v USA

V prostředí rostoucích sazeb Fedu a obecného odklonu od rizika je jasným vítězem posledních měsíců americký dolar. Ten obecně nepřeje růstu cen amerických akcií. Podle stratéga Brendana McKenny z Wells Fargo Securities přitom centrální banky jinde ve světě nebudou moci zvyšovat sazby tak rychle jako ta americká, a proto by dolar mohl ještě dále posílit.

Velcí medvědi mají jasno: Akciové propady ani zdaleka nekončí

Michael Burry, Jeremy Grantham, Nouriel Roubini, Robert Kiyosaki a Harry Dent. Pět mužů, kteří dali v poslední době jasně najevo, že si na ně s nějakou krátkodobou rally amerických akcií nepřijdete. Propady na burze budou pokračovat, vysílají do světa jasný vzkaz. Důvody jsou různé, byť související – přefouknutá cenová bublina po letech zalévání trhu novými penězi, nadále vysoké valuace, vysoká inflace doléhající na spotřebitele, riziko recese, narušení dodavatelských vztahů v důsledku pandemie a možné prohlubování energetické, ale třeba i potravinové krize.

Michael Burry již loni označil americký akciový trh za obrovskou bublinu, která vyústí v "matku všech propadů". A nedávno v jednom ze svých tweetů naznačil, že nechápe, proč někdo považuje současný vývoj za cokoli jiného než začátek právě takového propadu. Index S&P 500 podle něj může zamířit až k úrovni 2 000 bodů.

Burry o začátku propadu akciového trhu

Jeremy Grantham již delší dobu mluví o superbublině napříč trhy, tedy od akcií přes dluhopisy po nemovitosti. A tato bublina podle něj nyní teprve začíná praskat. Americké akcie mohou podle něj z maxim na přelomu roku odepsat až polovinu hodnoty.

Podle Nouriela Roubiniho může vysoká inflace přimět Fed zvýšit základní sazbu až na 5 %. To je úroveň, se kterou trh aktuálně jednoznačně nepočítá. V silně zadlužené americké ekonomice by to přitom mělo silný dopad nejen na akcie, ale také na dluhopisy, realitní trh (hypotéky), firemní úvěry i oblast private equity. Konkrétně pro akcie aktuálně Doktor Zkáza vyhlíží pokles o dalších zhruba 35 %, investoři podle něj mohou hledat útočiště ve zlatě, bitcoinu nebo nemovitostech, pokud mají dostatečný kapitál na jejich nákup.

Robert Kiyosaki již loni varoval před největší tržní bublinou v dějinách, která může vyústit v historicky drtivý propad. A tento kolaps podle něj právě začíná. Připomíná zároveň, že ve výprodejích budou k mání mimořádně zajímavé příležitosti, na kterých bude možné poměrně rychle zbohatnout (což je ostatně Kiyosakiho dlouhodobé téma).

Harry Dent se věnuje historii finančních trhů a komentuje dění v současnosti. Letní oživení cen akcií bylo podle něj předzvěstí dalších (a hlubších) ztrát. "První vlna poklesu skončila v létě, po oživení lze očekávat druhou, podobně silnou sestupnou fázi. Pro investory to bude vynikající nákupní příležitost," podotýká, jako kdyby to měl být poslední hlubší propad na řadu let. Alespoň něco optimistického na závěr.

Ekonomická nejistota roste a realitní trh chladne. JPMorgan nabízí tři indikátory toho, zda akcie mají v takovém prostředí potenciál sílit

Ekonomická nejistota roste a realitní trh chladne. JPMorgan nabízí tři indikátory toho, zda akcie mají v takovém prostředí potenciál sílit

Zdroj: CNBC, Insider, RichDad.com, GMO, eToro

Americké akcieInvestiční bublinyInvestiční guruJeremy GranthamMedvědí trhNouriel RoubiniS&P 500
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa