Burzovní kalendář (22. 11. - 26. 11. 2021)

Investoři za sebou mají relativně klidný týden. A další takový podle všeho před sebou. Ve Spojených státech bude nadcházející týden kratší o čtvrtek, kdy se bude slavit Den díkůvzdání, v pátek pak bude obchodování na Wall Street zkrácené. Náladou na trzích mohou zahýbat dozvuky výsledkové sezóny či makrodata v čele s PMI a sérií údajů z USA.

Ohlédnutí

Uplynulý týden se obešel bez výraznějších globálních impulzů, a tak investoři věnovali pozornost postupně dobíhající výsledkové sezóně a v rámci Evropy více rezonovaly opětovně informace o další vlně pandemie covidu-19. "Výsledková sezóna ve Spojených státech již jen potvrzovala konečné pozitivní vyznění s více než 80 % pozitivních překvapení na úrovni čistého zisku a 68 % u tržeb v rámci indexu S&P 500," říká analytik z J&T Banky Milan Vaníček.

Ve Spojených státech index Dow za celý týden přidal 1,38 %, širší S&P 500 se zvýšil o 0,32 % a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 1,24 %. Panevropský index STOXX Europe 600 za týden klesl o 0,14 %, britský FTSE 100 se snížil o 1,69 %, německý DAX naopak získal 0,41 % a francouzský CAC 40 posílil o 0,29 %. Pražská burza podle indexu PX v týdnu, který byl kratší o středeční svátek, stagnovala.

Týden do 19. listopadu na amerických trzích

Týden do 19. listopadu na evropských trzích

Týden do 19. listopadu na pražské burze

Z makroekonomických dat se investoři zaměřili na HDP Japonska a eurozóny, průmyslovou výrobu a maloobchodní tržby v Číně a v USA, obchodní bilanci eurozóny, britskou nezaměstnanost, inflaci a maloobchodní tržby a inflaci v eurozóně.

Video thumbnailplay-btn
18. 11. 2021 17:14
Brožka (KB): Pandemie je pro ECB šancí vrátit měnovou politiku do normálnější podoby

ECB si již léta tak trochu zahrává se svou kredibilitou, když ani v delším horizontu své prognózy nepodniká kroky...

Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí představily ve Spojených státech mimo jiné společnosti Tyson Foods, Home Depot, Walmart, Target, NVIDIA, Cisco Systems, Kohl's nebo Macy's. V západní Evropě výsledkovou mozaiku doplnila čísla firem Vodafone Group, Royal Unibrew či thyssenkrupp a Royal Mail a na pražské burze zprávy o hospodaření zveřejnily CTP Group, Vienna Insurance Group a O2 Czech Republic.

Rakouské pojišťovnické skupině Vienna Insurance Group v prvních devíti měsících letošního roku stoupl čistý zisk o 56,9 % na 274,6 milionu eur. Zisk před zdaněním dosáhl 376,1 milionu eur, a byl tak meziročně vyšší o 41,2 %. Ve výhledu společnost zopakovala, že na úrovni zisku před zdaněním čeká za celý rok až 500 milionů eur. Hrubé předepsané pojistné společnosti stouplo na 8,39 miliardy eur ze 7,99 miliardy eur ve stejném období loňského roku. V Česku bylo pojistné vyšší o 8,4 % a dosáhlo 1,41 miliardy eur.

Developer logistických a průmyslových parků CTP Group v prvních devíti měsících letošního roku vydělal 317,8 milionu eur. Loni společnost za stejné období vykázala zisk 165,8 milionu eur. Čistý příjem z nájmu se zvýšil na 239,9 milionu eur z 203,9 milionu eur a tržní podíl společnosti v regionu střední a východní Evropy narostl na 25,4 %. Anualizovaný příjem z nájmů se společnosti ke konci třetího kvartálu zvýšil na 407 milionů eur z 380 milionů eur ke konci června. Obsazenost pronajímaných ploch dosahovala v třetím čtvrtletí nadále velice vysokých 95 %. Zisk na akcii podle standardů EPRA vzrostl meziročně na 0,38 eura z 0,29 eura.

Operátor O2 Czech Republic zvýšil za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 12,9 % na 4,89 miliardy korun. Provozní výnosy firmě stouply o 2,9 % na 30,08 miliardy korun. Hlavními zdroji růstu byly výnosy z O2 TV, mobilních dat, informačních a komunikačních technologií a růst výnosů na Slovensku. V České republice se provozní výnosy v prvních devíti měsících roku zvýšily o 2,6 % na 24,38 miliardy Kč. Výnosy v mobilním segmentu stouply o 1,6 % na 15,1 miliardy Kč. Ve fixním vzrostly o 4,3 % na 9,28 miliardy Kč. Na Slovensku se celkové provozní výnosy zvýšily meziročně o 3,3 % na 5,79 miliardy. Kč. Konsolidované kapitálové výdaje stouply o 44 % na 1,99 miliardy Kč.

Cenami akcií na pražské burze v průběhu týdne hýbaly i další kurzotvorné zprávy, a sice prodej 2,3 % akcií České zbrojovky Group bývalými akcionáři Coltu ve zrychleném úpisu, schválení fúze vývojáře antivirového softwaru Avast s americkou firmou NortonLifeLock akcionáři českého podniku i britským obchodním soudem či oznámení dohody stran nového modelu financování pro spojení Monety Money Bank s finančními aktivy PPF.

BCPP, pražská burza, Burzovní palác - ilustrační foto
20. 11. 2021 14:21
Pražská burza: Co je nového na trhu START? I menší firmy cítí dopady globálních problémů

Analytici z České spořitelny shrnuli vše podstatné, co na říjnové prezentaci pro investory zveřejnily společnosti, s...

Výhled

Nadcházející týden by měl být poznamenán slabší aktivitou investorů. Ve čtvrtek zůstanou burzy ve Spojených státech zavřené kvůli Dnu díkůvzdání, v pátek pak bude obchodování na Wall Street zkrácené (do 19.00 SEČ). "Investoři se tak budou věnovat dozvukům výsledkové sezóny a zápisu ze zasedání FOMC zveřejněnému ve středu. Zápis by měl na trh přinést připomínku, že Fed již začal s utlumováním programu kvantitativního uvolňování, což při očekávané nízké likviditě po zbytek týdne může přinést mírně zvýšenou volatilitu," uvedl Milan Vaníček z J&T Banky.

"Očekáváme, že do čtvrtka americký prezident Joe Biden oznámí jméno nového šéfa Fedu. Předpokládáme, že v únoru nastoupí do svého dalšího funkčního období Jerome Powell, poslední dobou ale rostou i šance stávající členky nejvyššího vedení Fedu Lael Brainardové. Finanční trhy budou jinak sledovat především zprávy o další pandemické vlně," uvedli analytici z Komerční banky.

Na poli makrodat budou investoři vyhodnocovat mimo jiné předběžné listopadové indexy nákupních manažerů, indexy podnikatelské nálady Ifo pro Německo, americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby nebo zprávy o vývoji ekonomik Spojených států a Německa a německou spotřebitelskou důvěru.

Inflace v USA, znehodnocení dolaru - ilustrační foto
18. 11. 2021 12:36
Tyto grafy signalizují, že se vysoká inflace v USA celkem zabydluje

Meziroční inflace ve Spojených státech v říjnu vystoupila na 6,2 % a jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny...

Procento - ilustrační foto
16. 11. 2021 10:06
Stratég z Deutsche Bank: Reálné sazby patrně zůstanou záporné po zbytek mé kariéry

Reálné úrokové sazby zůstanou ještě mnoho let záporné, domnívá se analytik z Deutsche Bank Jim Reid. Zdůvodňuje to...

Pátek bude na pražské burze posledním obchodním dnem pro akcie likérky Stock Spirits. Společnost oznámila, že obdržela souhlas antimonopolních orgánů EU s akvizicí ze strany Sunray Investments Luxembourg ze skupiny CVC Funds. Ve čtvrtek 25. listopadu se bude konat soudní jednání, které by výsledek hlasování na valné hromadě a podmínky transakce mělo potvrdit. Ve čtvrtek budou rovněž akcionáři Erste Group Bank schvalovat dividendu ve výši jednoho eura na akcii (asi 2,6% hrubý dividendový výnos). Posledním obchodním dnem s nárokem na tuto dividendu bude 29. listopad.

Hospodářské výsledky zveřejní ve Spojených státech mimo jiné společnosti Zoom Video Communications, Best Buy, Dollar Tree, Gap, Dell Technologies nebo HP, v západní Evropě Rémy Cointreau či ROCKWOOL International a na pražské burze ve středu Kofola ČeskoSlovensko a ve čtvrtek Česká zbrojovka Group.

Analytik z Komerční banky Bohumil Trampota očekává, že výsledky České zbrojovky Group za prvních devět měsíců roku budou v meziročním srovnání podstatně lepší, jednak díky velmi silné poptávce, jednak díky zahrnutí Coltu (od 21. května) do výsledků. "Tahounem výsledků je trh v USA, v prvním pololetí pocházelo z USA 62,5 % tržeb (spolu s Kanadou 66 %). Zlepšit by se měly výnosy domácího trhu, kdy v druhém pololetí mělo dojít k zahájení dodávek pro Armádu ČR. Vzhledem k zahrnutí Coltu porostou všechny nákladové položky (například materiál, personální náklady). Významně vzrostou také náklady na služby, které budou obsahovat poradenské náklady na akvizici Coltu. Celkové tržby za prvních devět měsíců roku by měly v meziročním srovnání vzrůst o 52 % na 7,6 miliardy Kč. Téměř 70 % celkových výnosů by měly generovat zámořské trhy. Zisk EBITDA odhadujeme na 1,5 miliardy Kč, což značí meziroční růst o 33 %. Čistý zisk by měl dosáhnout 765 milionů Kč (meziročně +60 %). Podle projekcí vedení CZG by se celoroční tržby měly pohybovat v intervalu 10,34 až 10,64 miliardy Kč a zisk EBITDA mezi 1,99 a 2,19 miliardy Kč. Reportované výsledky za první polovinu roku a naše odhady pro třetí čtvrtletí tvoří asi 72 % tržeb a 71 % EBITDA, předpokládáme tedy, že cíle společnosti budou potvrzeny," říká Trampota.

Také analytici z J&T Banky očekávají, že čísla CZG za prvních devět měsíců roku potvrdí pokračování vysoké dynamiky růstu, nyní poháněné především akvizicí amerického Coltu. "Očekáváme meziroční růst tržeb o 57 % na 7,8 miliardy Kč a podobně rychlý růst zisku EBITDA (o 52 % na 1,688 miliardy Kč)," napsal Milan Vaníček.

Čtvrtletní výsledky Kofoly podle Trampoty čísla za loňský třetí kvartál nepřekonají. Loňské třetí čtvrtletí bylo nejlepší v historii a letos firma čelila prudkému růstu cen vstupů. Firma je ale podle Trampoty na dobré cestě splnit celoroční cíle. "Kofola by měla za letošní třetí čtvrtletí reportovat tržby 2,10 miliardy Kč. To znamená mírný růst (+0,8 %) ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Jak Kofola naznačovala, během roku dochází ke zdražování vstupů. Očekáváme také růst personálních nákladů. Na rozdíl od tržeb zisk EBITDA loňskou úroveň nepřekoná. EBITDA odhadujeme na 503,2 milionu Kč, to značí 9,6% pokles. Čistý zisk odhadujeme na 252,8 milionu Kč (meziročně -18,9 %). Potvrzení celoročního cíle bude důležitá informace a naznačí hospodaření na konci roku. Na konci října navrhlo představenstvo kofoly dividendu 13,50 Kč na akcii. Stalo se tak až po skončení letní sezóny, kdy má Kofola dobrou vizibilitu do konce roku. Vzhledem k tomu, že zadlužení má být na konci roku pod 3,5násobkem čistého dluhu k EBITDA a v pololetí bylo na 3,3, tak by ho dividenda neměla podstatně zvýšit. Konec roku by tedy měl být z pohledu hospodaření slušný. Cílem pro tento rok je dosáhnout EBITDA v rozmezí 1,08 miliardy a 1,15 miliardy Kč. Naše odhady pro třetí čtvrtletí a reportovaná čísla za první polovinu roku tvoří 87 % celoročního cíle," napsal Trampota.

Podle Vaníčka Kofola oznámí za třetí čtvrtletí nárůst tržeb o 2 % na 2,122 miliardy Kč. "Nicméně od poloviny roku zrychlila nákladová inflace (ceny cukrů, plastů a dalších), což podle nás oslabí marži. EBITDA tak podle nás klesne o 7,3 % na 515,9 milionu Kč z loňské rekordní úrovně," uvedl.

Akcie - ilustrační foto
19. 11. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. listopadu

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. listopadu a jaké zisky v rámci...

"Index S&P 500 se dva týdny drží u maxim a svíčkový graf j v silně býčím nastavení. Denní svíčky mají malé rozpětí a až další dny ukážou, zda převáží růstové momentum, nebo přijde sestup. V posledním ryze listopadovém týdnu nás ale čekají Den díkůvzdání a Černý pátek, které většinou posunou trhy výše. Začíná jimi navíc závěrečná fáze roku, k akciovým býkům historicky štědrá," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

S&P 500 - technická analýza (19. 11. 2021, denní).png

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělí na makrodata bohaté nebude. Ve Spojených státech vyjdou ze zajímavějších údajů jen prodeje starších domů a index aktivity chicagského Fedu a v eurozóně předběžný listopadový index spotřebitelské důvěry od Evropské komise. V noci na pondělí bude ještě čínská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky.

Úterý bude dnem předběžných listopadových indexů nákupních manažerů. Ve Spojených státech pak odpoledne vyjde ještě index průmyslové aktivity richmondského Fedu.

Středeční dopoledne bude patřit indexům podnikatelské nálady Ifo pro Německo a odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, obchodní bilanci, velkoobchodní zásoby, prodeje nových domů, statistiku osobních příjmů a výdajů, zpřesněnou zprávu o vývoji ekonomiky USA v třetím čtvrtletí a pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Večer ještě ekonomická data doplní zápis z posledního měnověpolitického zasedání americké centrální banky.

Čtvrtek bude bez amerických dat, ve Spojených státech se totiž bude slavit Den díkůvzdání. V Evropě budou investoři vyhodnocovat německý HDP a vývoj spotřebitelské důvěry v největší evropské ekonomice.

Pátek nabídne zprávu o vývoji spotřebitelských cen v oblasti Tokia, australské maloobchodní tržby nebo zprávu o změně počtu aktivních ropných vrtů ve Spojených státech od společnosti Baker Hughes.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Zhoršující se pandemická situace v Evropě a solidní americká data, to je kombinace nahrávající silné americké měně. Před čtvrtečním Dnem díkůvzdání bude zřejmé, že je za co děkovat. Dočkáme se totiž vzestupné revize dat o HDP za 3Q2021, silných objednávek zboží dlouhodobé spotřeby za říjen a po slabé spotřebě amerických domácností během třetího kvartálu budeme svědky robustního vstupu do závěrečného čtvrtletí roku.
  • Naopak evropské předstihové indikátory v podobě PMI v průmyslu a službách zaznamenají pokles, i když z vysokých úrovní. Problémem je pro producenty zejména nedostatek některých vstupů pro výrobu. Na straně služeb přetrvávají problémy zejména v oblasti dopravy. Služby navíc mohou být více ohroženy nastupující zhoršenou pandemickou situací. Německý index podnikatelské nálady Ifo by měl zaznamenat zlepšení, ovšem po čtyřech měsíčních poklesech v řadě.
  • Středoevropské měny budou tento týden ve vleku globálních událostí. Regionální ekonomický kalendář je nezajímavý; pouze ve středu se z domova dočkáme listopadového konjunkturálního průzkumu. Pozornost bude po událostech v uplynulém týdnu směřovat k aktuální covidové situaci v Evropě a regionu především. Zvyšující se riziko lockdownů v kombinaci se siným dolarem regionálním měnám nahrávat nebude. Korunu sice chrání úrokový diferenciál, ale ten aktuálně spíše pouze zmírňuje tlaky na oslabování, plně eliminovat je však nedokáže.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
2. 12. 2021 6:49
Filip Kejla a Petr Novotný, jak je nejspíše ještě neznáte
Akciový trh
Přestat sledovat
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
30. 11. 2021 10:20
Analytik: Inflace v Česku v roce 2022 zpomalí, k 2% cíli se ale ani nepřiblíží
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
30. 11. 2021 6:34
Semotan (J&T Banka): V roce 2022 se na burzách oddělí zrno od plev, investory bude více zajímat…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
29. 11. 2021 12:00
Investorský magazín: Tržní rok 2022 ve výhledu Pavla Kohouta a inflační (ne)bezpečí spojené s…
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat