Co musíte ráno vědět (13. května)

Image
WhatsApp - ilustrační foto
Obrázek: flickr.com

Jak zamávaly středeční zprávy o inflaci akciovými trhy v Evropě a v zámoří, jak se v prvním čtvrtletí dařilo likérce Stock Spirits či developerovi CTP Group a what's up with WhatsApp? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu výrazně klesly, investory znepokojuje růst inflace

Americké akcie ve středu výrazně oslabily. Údaje o dubnovém vývoji inflace ve Spojených státech totiž prohloubily obavy, že americká centrální banka začne zvyšovat úrokové sazby dříve, než se dosud předpokládalo. Index Dow ztratil 1,99 % a uzavřel na 33 587,66 bodu, širší index S&P 500 klesl o 2,14 % na 4 063,04 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil dokonce o 2,67 % na 13 031,68 bodu. Index volatility VIX vystřelil o 26,33 % na 27,59 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o asi sedm bazických bodů na 1,695 %.

Bitcoin vs. Buffett: Na čí straně jste?

2. Pád evropských akcií se ve středu zastavil, všechny významné indexy uzavřely v plusu

Investoři do evropských akcií se ve středu zbavovali technologických titulů a nakupovali cenné papíry těžařů ropy a zemního plynu. Nejostřeji sledovaná byla makrodata týkající se aktuální výše inflace. V průběhu obchodování došlo k potvrzení předpokládaného vysokého růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech. Celoevropský index STOXX Europe 600 si připsal 0,30 % na 437,93 bodu, německý DAX získal 0,20 % na 15 150,22 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,82 % na 7 004,63 bodu a francouzský CAC 40 narostl o 0,19 % na 6 279,35.

Goldman Sachs: Rotace je teprve v polovině, těchto pět akciových sektorů bude dále překonávat průměr trhu

3. České akcie ve středu napravily úterní ztráty. Více než procento získaly Avast s Erste

Pražská burza po vzoru svých evropských kolegyň ve středu obrátila negativní trend. Index PX posílil o 0,39 % na 1 110,26 bodu, především zásluhou Avastu a Erste, které získaly více než procento. Z velkých titulů zakončily středeční obchodování v červených číslech jen Komerční banka, MONETA Money Bank a Česká zbrojovka Group.

Penzijní reforma, na kterou (nyní) nemáme

4. Očekávané události

Ve čtvrtek budou sledované dílčí statistiky z amerického pracovního trhu a také tamní výrobní ceny. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. května

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst cen v USA zrychluje, inflace je s 4,2 % nejvýše od září 2008

Růst cen ve Spojených státech citelně zrychlil, míra inflace v dubnu vystoupila na 4,2 % a je nejvyšší od září 2008. Ve středu to uvedlo americké ministerstvo práce. V březnu byla inflace na 2,6 %. Za růstem cen je hlavně vysoká poptávka v souvislosti s ústupem pandemie. V meziměsíčním srovnání pak ceny zrychlily růst na 0,8 % z březnových 0,6 %. Analytici podle společnosti Dow Jones čekali, že spotřebitelské ceny se v dubnu meziročně zvýší o 3,6 %. U meziměsíční změny analytici v anketě agentury Reuters předpokládali růst o 0,2 %.

6. Likérce Stock Spirits v prvním fiskálním pololetí vyskočil zisk o 91,6 % na 28,1 milionu eur, společnost vyplatí mezitímní dividendu 2,98 centu na akcii

Výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits Group vykázal za období od loňského října do letošního března (první pololetí finančního roku firmy) čistý zisk 28,1 milionu eur. V prvním pololetí finančního roku 2020 zaznamenala skupina zisk 14,7 milionu eur. Firma rovněž oznámila, že vyplatí mezitímní dividendu 2,98 centu na akcii oproti 2,77 centu na akcii před rokem.

7. Britská ekonomika v prvním čtvrtletí kvůli uzávěrám klesla o 1,5 %

Britská ekonomika v prvním čtvrtletí kvůli uzávěrám zavedeným v souvislosti s pandemií klesla. Hrubý domácí produkt se proti předchozím třem měsícům snížil o 1,5 %, oznámil ve středu britský statistický úřad. Británie má pátou největší ekonomiku světa a vývoj za první čtvrtletí odpovídá očekávání centrální banky.

8. Průmyslový developer CTP Group za první tři měsíce roku vykázal čistý zisk 98,5 milionu eur

Developer logistických a průmyslových parků CTP Group v prvním čtvrtletí letošního roku vydělal 98,5 milionu eur. Loni společnost za stejné období vykázala zisk 57,8 milionu eur. Čistý příjem z nájmu se zvýšil o rekordních 16,9 % na 78,09 milionu eur a tržní podíl společnosti v regionu střední a východní Evropy narostl na 24 %.

9. Američané se po výpadku potrubní sítě bojí nedostatku benzinu

Američané panicky skupují benzin v obavách, že ho bude kvůli výpadku potrubní sítě nedostatek. Zásoby paliva se tenčí už šestý den především na čerpacích stanicích ve velkých městech na jihovýchodě země. Důvodem je omezení dodávek způsobených problémy společnosti Colonial Pipeline, která je největším provozovatelem potrubní sítě pro přepravu ropných produktů ve Spojených státech.

10. Průmyslová výroba v EU i v zemích eurozóny v březnu vzrostla

Průmyslová výroba v Evropské unii i v zemích eurozóny v březnu vzrostla. V celé EU se meziměsíčně zvýšila o 0,6 %, v zemích platících eurem pak o 0,1 %. Oznámil to ve středu evropský statistický úřad Eurostat. V únoru přitom v obou regionech produkce průmyslu výrazně klesla.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

WhatsApp mění pravidla, kritici nabádají k obezřetnosti

Komunikační aplikace WhatsApp začne od soboty uplatňovat nové podmínky užívání. Máloco vzbudilo takovou pozornost jako tato dlouho připravovaná změna. WhatsApp tvrdí, že nové podmínky nijak nesníží ochranu soukromí uživatelů a že k nim přistupuje zejména proto, aby mohl rozšířit nabídku, hlavně komunikaci s podniky. Experti na ochranu soukromí ale nabádají k opatrnosti a upozorňují, že WhatsApp bude mít možnost snáze shromažďovat údaje o uživatelích a dělit se o ně se svou mateřskou společností Facebook.

WhatsApp chtěl změny prosadit už v únoru, po vlně kritiky ale od záměru ustoupil a datum posunul na květen. Vysvětlil to tím, že chce dát uživatelům dostatek času na posouzení změn. Kritiky okamžitě využila konkurence, zejména komunikační platformy Signal, Telegram a iMessage, a poukázala na to, že WhatsApp sbírá mnohem více dat o svých uživatelích.

"Pro mě jako pro bezpečnostního experta je těžké uživatelům doporučovat, aby aplikaci přestali používat. Tato komunikační platforma udělala pro popularizaci bezpečného zasílání zpráv více než kdokoli jiný," napsal analytik Zak Doffman, který patří k uznávaným expertům na bezpečnost v kybernetickém prostoru. "Jenomže ji převzal ten nejchamtivější stroj na světě zaměřený na sběr dat. A od začátku bylo jasné, že jednou přijde zúčtování," dodal s odkazem na to, že majitelem WhatsApp se stal Facebook, provozovatel stejnojmenné sociální sítě, kterou používá asi čtvrtina planety, respektive kolem dvou miliard lidí.

WhatsApp tvrdí, že jeho platforma je bezpečnější než ty konkurenční. "Ostatní aplikace tvrdí, že jsou lepší, protože znají méně informací než WhatsApp. My ale věříme, že lidé chtějí aplikace, které jsou spolehlivé a zároveň bezpečné, i když to znamená, že WhatsApp bude muset mít přístup k určitému omezenému objemu dat."

Podle Doffmana ale nemůže být ani řeč o tom, že jde jen o "omezený objem dat", jak WhatsApp tvrdí. "Je to celý seznam dat a všechna se týkají identifikace," upozorňuje. "Nikdo nikdy neřekl, že Signal, iMessage nebo Telegram jsou nespolehlivé nebo méně bezpečné aplikace, protože o uživatelích shromažďují méně informací," dodává.

WhatsApp je služba zdarma. Její vlastník má tedy plné právo jasně říct, že sbírá ta či ona data, aby mohl uživatelům zasílat reklamní nabídky, které se pro ně nejvíce hodí. "Určitě ale nemá právo mlžit a odmítat transparentnost s odkazem na to, že je to nezbytná součást služeb poskytovaných zdarma," upozorňuje Doffman.

Nejnovější úpravy textu podmínek použití služby WhatsApp ukazují, že firma je ochotna k dalším ústupkům. V původním textu chystaných změn totiž uváděla, že kdo nepřijme nové podmínky do 15. května, tomu bude omezena funkčnost aplikace. Tato část ale později z textu zmizela. "V důsledku změn po 15. květnu nikomu účet WhatsApp nezrušíme ani mu neomezíme žádné funkce," uvádí nejnovější text. Hned dál ale WhatsApp jen vágně upozorňuje, že pokud uživatel změny nepřijme ani v dalších týdnech od nabytí jejich účinnosti, funkčnost účtu mu nakonec omezena bude.

Obavy o ochranu soukromí WhatsApp dosud podle expertů ustál hlavně proto, že vyzdvihl své renomé poskytovatele šifrované komunikace, zatímco otázky kolem sběru dat a jejích sdílení s Facebookem ignoroval. "Metadata - tedy data o vašich datech - mají téměř takovou moc jako data samotná," upozorňuje hlavní bezpečnostní expert společnosti Cyjax Ian Thornton-Trump.

Doffman se také podivuje nad tím, jaká je souvislost mezi tak rozsáhlým sběrem osobních údajů uživatelů a spolehlivostí či bezpečností aplikace. "Pamatujte si, že když je nějaký produkt zdarma, pak vy sami se stáváte produktem. Není na tom nic složitého."

Facebook má snahu svým zákazníkům z řad podnikatelských subjektů umožnit, aby mohli s klienty snáze komunikovat přes WhatsApp. Zdůrazňuje ale, že je to pouze možnost - pokud o ni uživatel aplikace WhatsApp nestojí, nemusí ji využívat. Pokud ji ale používat začne, může být komunikace mezi ním a obchodníkem uložena i mimo WhatsApp, a tedy mimo jeho šifrované systémy, kterými se WhatsApp tolik chlubí u soukromé komunikace.

Pokud uživatel na nové podmínky použití přistoupí, není se podle expertů čeho bát. Ale neochota aplikace WhatsApp omezit sběr dat o uživatelích je známkou toho, že WhatsApp jasně plní požadavky Facebooku.

"Pro mnoho z nás je nereálné přestat WhatsApp úplně používat," připouští Doffman. "Ale u SMS zpráv to řada z nás udělala a je ironií, že jsme je nahradili právě aplikací WhatsApp. Je tedy vážně čas, abychom teď přestali používat WhatsApp? Tentokrát už ten čas možná opravdu nadešel."

Musíte vědět
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
15. 6. 2021 17:01
Pavel Hadroušek (Fio banka): Má smysl držet v portfoliu hotovost, šance na levné nákupy může přijít…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat