Co musíte ráno vědět (15. ledna)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a ve Spojených státech, co řekl o zablokování twitterového účtu Donalda Trumpa šéf sociální sítě Jack Dorsey a která populární webová stránka dnes slaví dvacáté výročí vzniku? To vše musíte ráno vědět.

Image
Wikipedia - ilustrační foto

1. Americké akcie ve čtvrtek klesly, Joe Biden představil návrh dalších podpůrných opatření

Americké akciové indexy skončily ve čtvrtek pod nulou. Index Dow klesl o 0,22 % na 30 991,52 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,38 % na 3 795,54 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,12 % na 13 112,64 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,68 % na 23,25 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil zhruba o čtyři bazické body na 1,127 %. Nastupující americký prezident Joe Biden představil návrh dalšího balíku opatření v objemu 1,9 bilionu USD na podporu ekonomiky USA. Ten by měl zahrnovat přímou platbu 1 400 USD většině Američanů, čímž by celková platba lidem měla po zahrnutí nedávno schválených 600 USD narůst na 2 000 USD. Dodatečný příspěvek nezaměstnaným by se měl zvýšit na 400 USD týdně, přičemž by měl být vyplácený do konce září. Dojít by mělo rovněž například ke zvýšení minimální hodinové mzdy či na další peníze na podporu testování na covid-19, očkování či na prostředky pro vzdělávací instituce.

Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA

Akcie (téměř) v bublině: Toto je 6 signálů začátku dalšího medvědího trendu

2. Evropské akcie ve čtvrtek rostly, náladu na trzích podpořilo očkování a naděje na silnější stimuly v USA

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve čtvrtek v plusu. Mezi investory převážil optimismus díky pokračujícímu očkování a také díky naději, že administrativa budoucího prezidenta USA Joea Bidena prohloubí programy na podporu ekonomiky. Panevropský index STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 0,72 % na 412 bodech, britský benchmark FTSE 100 přidal 0,84 % na 6 801,96 bodu, německý DAX zpevnil o 0,35 % na 13 988,70 bodu a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,33 % na 5 681,14 bodu. Z jednotlivých sektorů se dařilo cestovnímu ruchu a firmám z odvětví volného času. V minusu naopak skončily utility.

Anketa: Co by (ne)mělo chybět ve vítězném portfoliu na rok 2021

Krize, jaká tu ještě nebyla: Fiskální i měnová politika se mění. Není to zadarmo, varuje ekonom

3. Pražská burza ve čtvrtek uzavřela obchodování s červenou nulou

Pražská burza ve čtvrtek nepatrně oslabila, index PX klesl o 0,09 % na 1 075,61 bodu. Z hlavních titulů zaznamenaly nejvýraznější pokles akcie České zbrojovky Group, naopak se dařilo cenným papírům likérky Stock Spirits nebo firmě O2 Czech Republic.

Plojhar (ČS): Možnost letošního zvyšování sazeb v Česku nelze smést ze stolu

O popularitě populismu a trhlině v jeho verzi reality

4. Očekávané události

V noci na pátek vyjde v Číně index cen domů, dopoledne na trh Spojené království pošle data o obchodní bilanci a průmyslové výrobě. O výsledku obchodní bilance bude informovat také Eurostat a odpoledne se investoři v USA zaměří na maloobchodní tržby, index cen výrobců nebo průmyslovou výrobu, podnikové zásoby, předběžný lednový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State index). Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. ledna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Šéf Twitteru hájil blokaci účtu Trumpa, i tak podle něj ale byla selháním

Zablokování účtu prezidenta Donalda Trumpa na sociální síti Twitter v souvislosti s nepokoji z minulého týdne v sídle Kongresu bylo správným rozhodnutím, které však přináší nebezpečný precedens. V noci na čtvrtek to v sérii příspěvků napsal šéf společnosti Twitter Jack Dorsey. Twitter trvale zablokoval Trumpův účet s 88 miliony sledujících minulý týden. Společnost rozhodnutí odůvodnila hrozbou toho, že prezident bude prostřednictvím platformy nadále podněcovat svoje přívržence k násilnostem.

6. Německá ekonomika loni kvůli pandemii klesla o pět procent

Hrubý domácí produkt Německa se loni kvůli pandemii covidu-19 snížil o pět procent. V předběžné zprávě to ve čtvrtek oznámil spolkový statistický úřad. Německá vláda v říjnu předpověděla na letošek růst o 4,4 %, ministr hospodářství Peter Altmaier ve čtvrtek ale varoval, že růst bude patrně slabší. Vývoj koronavirové krize je totiž teď mnohem nepříznivější, než se předpokládalo. Propad HDP za loňský rok byl mírnější než po globální finanční krizi.

7. Seznam Zprávy: Křetínský s Tkáčem navýšili podíl ve Foot Lockeru

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče navýšil podíl v americkém prodejci sportovních bot Foot Locker z 10 % na současných 12,4 %. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Fond se již loni v listopadu stal největším akcionářem Foot Lockeru, od začátku prosince pak oba investoři koupili akcie za 29,7 milionu dolarů, přičemž poslední obchod se uskutečnil na začátku ledna. Seznam Zprávy to zjistily z regulatorních oznámení pro americkou Komisi pro cenné papíry.

8. Výrobce čipů TSMC má za sebou nejlepší kvartál v historii

Tchajwanský výrobce polovodičů Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) zvýšil ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk meziročně o 23 % na 142,8 miliardy tchajwanských dolarů (téměř 110 miliard Kč). Byl tak stejně jako tržby rekordní. Firma to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Podnik, který je největším smluvním výrobcem počítačových čipů a dodává součástky mimo jiné i americkému Applu, těžil z růstu poptávky po výkonných čipech do laptopů a telefonů, které v době pandemie umožňují práci z domova.

9. Vývoz z Číny loni navzdory pandemii covidu-19 vzrostl

Export Číny se v loňském roce navzdory pandemii zvýšil o 3,6 % na 2,6 bilionu dolarů, oznámil ve čtvrtek čínský celní úřad. Růst exportu tak zrychlil z 0,5 % v roce 2019, kdy se čínští vývozci potýkali mimo jiné s negativními dopady celní války mezi Washingtonem a Pekingem.

10. Hypoteční trh v ČR loni stoupl o 38 % na rekordních 250 miliard Kč

Hypoteční trh v Česku loni stoupl o 38 %, když banky v ČR poskytly hypotéky za rekordních zhruba 250 miliard korun. Vyplývá to z odhadů skupiny ČSOB, která o tom informovala na čtvrteční on-line tiskové konferenci. Silný zájem o úvěry podle banky přetrvá i letos, nicméně odhady ČSOB počítají v tomto roce se zhruba desetiprocentním poklesem trhu. Banka zároveň letos očekává pozvolný růst úrokových sazeb a stabilizaci cen nemovitostí.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Wikipedia slaví 20 let, je jednou z nejpopulárnějších webových stránek

Internetová encyklopedie Wikipedia slaví 20leté výročí. Založena byla 15. ledna 2001 a dnes jde o jednu z nejpopulárnějších webových stránek. Její podobu vytvářejí sami uživatelé-dobrovolníci. Nyní nabízí na 55 milionů článků v 310 jazycích, měsíčně ji navštíví na 1,7 miliardy lidí.

Nejrozsáhlejšími verzemi jsou anglická (6,2 milionu článků, přes 11 % celkového počtu článků Wikipedie), cebuánská (jeden z jazyků na Filipínách, na 5,1 milionu článků), švédská (3,5 milionu článků), německá (2,5 milionu článků), francouzská (2,3 milionu článků) a nizozemská (přes 2 miliony článků). Česká verze, která zahájila činnost v květnu 2002, dnes čítá téměř 470 000 článků (podle počtu článků je 27. v pořadí). U zrodu české Wikipedie stát brněnský esperantista Miroslav Malovec.

Wikipedia, která dostala název od havajského výrazu "wiki" (rychlý), se 15. ledna 2001 zrodila poměrně nenápadně. Za její otce jsou považováni Jimmy Wales a Larry Sanger. Za měsíc měla 200 hesel, zhruba po roce jich bylo už 18 000, v listopadu 2006 přes 5,6 milionu, v dubnu 2008 již přes 10 milionů a v lednu 2019 téměř 50 milionů.

Původně měla Wikipedia jen podporovat jiný projekt nazvaný Nupedia - tradičněji pojatou encyklopedii tvořenou profesionály a přístupnou zdarma na internetu. Nakonec se ale ukázalo, že na nadšencích založená encyklopedie má větší potenciál.

Wikipedii provozuje nezisková Wikimedia Foundation, založená v roce 2003 podle zákonů amerického státu Florida. Vedle encyklopedie provozuje i další projekty - Wikislovník, Wikicitáty, Wikiknihy, Wikidata či Wikicesty. Nadace je financovaná ze sponzorských darů.

Musíte vědět
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat