Akcie (téměř) v bublině: Toto je 6 signálů začátku dalšího medvědího trendu

Bank of America na základě dalšího růstu svého "Bull & Bear" indikátoru varuje, že investoři hledají rozumná zdůvodnění pro stále méně rozumný vývoj cen amerických akcií, a vyjmenovává šest signálů toho, že další medvědí trend může být na spadnutí.
Nálada investorů se posunula do velice býčího teritoria. Případný růst indikátoru Bank of America nad 8 by znamenal extrémní optimismus ohledně dalšího růstu cen akcií. Pro srovnání, v březnu byl indikátor na nule. Investoři věří v silnou podporu ekonomiky (fiskální i monetární) a oživení ziskovosti firem a ospravedlňují si tím aktuálně od fundamentů naprosto odtržené ceny akcií.
Podle banky lze čekat další růst optimismu v únoru a březnu, a tedy i atakování zmíněné osmibodové hranice. "Do konce prvního čtvrtletí bude jasno v tom, zda je na akciovém trhu bublina," říká stratég Michael Hartnett z Bank of America. Za velké riziko přitom považuje růst výnosů 10letých vládních dluhopisů USA, který může vzít vítr z plachet zejména růstovým akciím.
Hartnett doporučuje sledovat mimo jiné následujících šest faktorů, které mohou v souvislosti s rostoucími výnosy zarazit současný býčí trend.
1. iShares' iBoxx $ Investment Grade Corporate Bond ETF klesne pod 133 USD (a) nebo banky začnou více půjčovat.
2. Americký dolar začne nečekaně posilovat, protože oživení ekonomiky v Evropě a Asii zaostane za očekáváními.
3. Čínská měna i akcie začnou padat a výnosy porostou kvůli slabšímu růstu tamní ekonomiky.
4. Vzroste inflace. Například potraviny zdražily za osm měsíců o pětinu.
5. Vyšší výnosy povedou ke ztrátám spekulativních hitů typu Tesly a bitcoinu.
6. Začnou ztrácet klasické sázky na nízké sazby, například SPDR S&P Homebuilders ETF nebo PHLX Semiconductor Sector.
Vedle možnosti samotné bubliny na akciovém trhu a možnosti růstu výnosů stratég z Bank of America varuje před majetkovou nerovností, politickou a společenskou polarizací, obrovským objemem finančních aktiv v USA (zhruba šestinásobek HDP země), divokým cenovým vývojem na trhu s IPO a SPAC. Chladným ho nenechává ani prudký růst ceny bitcoinu.
Michael Hartnett samozřejmě není se svým varováním před přílišným optimismem na Wall Street žádnou výjimkou. Poznámky na téma přehnané nákupní nálady až euforie vydávají i další banky a makléřské společnosti, zpravidla je ovšem doprovázejí seznamy doporučení na "ty pravé" tituly pro současné prostředí, zdůraznění potřeby "výběru kvality za rozumnou cenu" a podobně.
Nakonec tedy v průměru doporučují dále investovat do akcií, čemuž odpovídají i vysoké cílové hodnoty hlavních burzovních indexů. Že to společně s varováními před vysokými valuacemi a přehnaně pozitivní náladou investorů zní jako protimluv? Vítejte na Wall Street!
Zdroj: Bank of America