Co musíte ráno vědět (17. září)

Jak dopadlo čtvrteční obchodování na akciových trzích v Evropě a ve Spojených státech, k jakému kroku se kvůli nedostatku čipů rozhodla automobilka Škoda a jak na rostoucí zájem o kryptoměny reaguje americký řetězec kin AMC? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy ve čtvrtek po kolísavém vývoji uzavřely okolo nuly, v plusu byl pouze Nasdaq

Americké akcie uzavřely smíšeně. Tři hlavní indexy amerického akciového trhy většinu seance oslabovaly, ke konci obchodování ale převážnou většinu ztrát smazaly, index Nasdaq Composite nakonec posílil. Nečekaný růst amerických maloobchodní tržeb potvrdil sílu oživení americké ekonomiky, což vedlo ke zvýšení výnosů dluhopisů americké vlády a k výprodeji akcií technologických firem. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 0,18 % na 34 751,32 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 0,16 % na 4 473,75 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, stoupl o 0,13 % na 15 181,92 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 2,81 % na 18,69 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA narostl o více než tři bazické body na 1,336 %.

Zadlužení, dluh
16. 9. 2021 6:51
Globální zadlužení je rekordní, centrální banky nemají velký prostor pro zpřísňování měnové politiky

Institut mezinárodních financí zveřejnil pravidelnou kvartální analýzu, která se věnuje celkové globální zadluženosti...

2. Evropské akcie ve čtvrtek posílily, přidaly zhruba půl procenta

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo v zelených číslech. Investoři se nenechali znepokojit ani zprávou, podle které většina strojírenských firem v Německu očekává citelné až vážné problémy způsobené narušením dodavatelských řetězců. Určitou podporou jsou trhům na starém kontinentu mimo jiné americká ekonomická data signalizující, že inflace už možná dosáhla vrcholu. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,44 % na 465,95 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,16 % na 7 027,48 bodu, německý DAX zpevnil o 0,23 % na 15 651,75 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,59 % na 6 622,59 bodu.

Video thumbnailplay-btn
15. 9. 2021 17:06
Daně, covid-19, inflace a další faktory, které (za)hýbou ekonomikami zemí střední a východní Evropy

S koronavirem se ekonomiky naučily do značné míry fungovat, očkování se přitom ukazuje (naštěstí) jako opravdu silný...

3. Pražská burza se ve čtvrtek vrátila k růstu, podruhé v týdnu pokořila 11leté maximum

Index PX pražské burzy ve čtvrtek posílil o 0,53 % na 1 301,98 bodu, a dosáhl tak nového jedenáctiletého maxima. Dařilo se významným titulům, posílily skupina ČEZ, Erste Group Bank i Komerční banka. Nejlepší výkon podaly akcie Kofoly ČeskoSlovensko, jejich cena se oproti středečnímu závěru zvýšila o 2,86 % na 324 korun.

Burzovní palác
15. 9. 2021 6:46
ČS: Zářijová strategie pro české akcie

Jak vnímají domácí akciový trh v polovině září analytici z České spořitelny?

4. Očekávané události

V pátek se Británie pochlubí maloobchodními tržbami a eurozóna vedle běžného účtu zveřejní finální srpnovou inflační statistiku. Ze Spojených států pak dorazí naopak předběžný index spotřebitelské důvěry sestavovaný Michiganskou univerzitou. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
10. 9. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. září

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. září a jaké zisky v rámci indexů S...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Škoda Auto zastaví od 27. září kvůli nedostatku čipů na týden výrobu

Automobilka Škoda Auto od 27. září zcela zastaví na týden výrobu ve všech třech svých závodech v České republice. Důvodem je nedostatek čipů, které se používají v palubní elektronice. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář.

6. ČR: Ceny průmyslových výrobců v srpnu meziročně vzrostly nejvíce za 28 let

Meziroční růst cen průmyslových výrobců v ČR v srpnu zrychlil z červencových 7,8 % na 9,3 %, což bylo nejvíce od dubna 1993. Ve čtvrtek to uvedl Český statistický úřad, podle kterého zrychlil růst cen i v dalších oblastech. V zemědělství byly ceny proti loňskému osmému měsíci vyšší o 7,9 %, stavební práce zdražily o 6,6 % a tržní služby pro podniky o 1,2 %. Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

7. Microsoft zpřístupnil všem uživatelům přihlašování k účtům bez hesla

Společnost Microsoft zpřístupnila všem uživatelům svých služeb nebo operačního systému Windows účty bez hesla. Nové řešení umožňuje uživatelům odstranit ze svých účtů všechna hesla a místo toho se přihlásit za pomoci autentizační aplikace nebo jiného řešení. Microsoft tuto službu nabízel podnikům již od března. Upozornil, že nový, bezpečnější systém pro firemní účty již používají skoro všichni jeho zaměstnanci.

8. Strojírenské firmy v Německu čekají kvůli narušení dodávek potíže

Většina strojírenských firem v Německu očekává citelné až vážné problémy způsobené narušením dodavatelských řetězců. Ukázal to průzkum, jehož výsledky ve čtvrtek zveřejnil strojírenský svaz VDMA. V příštím roce se to podle něj projeví zpomalením růstu výroby z letošních deseti na pět procent.

9. Belgie prohrála spor o daňové výhody, které poskytla nadnárodním firmám

Belgie prohrála spor o daňové výhody, které poskytla nadnárodním firmám. Soudní dvůr Evropské unie totiž ve čtvrtek rozhodl, že Evropská komise měla pravdu, když výhody označila za nedovolenou státní pomoc a nařídila Belgii, aby od firem vymohla daňové nedoplatky. Celkem jde zhruba o 700 milionů eur. Belgie daňové zvýhodnění poskytla více než třiceti nadnárodním podnikům.

10. UniCredit Bank: Výhodnost nákupu rezidenčních nemovitostí v ČR dále výrazně klesla

Výhodnost investic do tuzemských rezidenčních nemovitostí se v srpnu dále výrazně snížila. Vyplývá to z ukazatele UniCredit Bank. V srpnu klesl meziměsíčně o 14 bodů na -0,42 %, čímž se nadále zúžila příležitost vydělávat na rozdílu relativně drahých nájmů a nízkých úrokových sazeb.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Řetězec kin AMC začne prodávat lístky za kryptoměny včetně bitcoinu

Americký řetězec kin AMC Entertainment Holdings začne do konce roku prodávat lístky za bitcoiny, etherea, litecoiny a bitcoiny cash. Na Twitteru to ve středu oznámil ředitel podniku Adam Aron. Firma reaguje na rostoucí oblibu kryptoměn, záměr začít přijímat bitcoin společnost oznámila už v srpnu.

O AMC se v poslední době hovořilo zejména v souvislosti s oblibou jejích akcií u části drobných investorů. Ty se díky sociální síti Reddit zájmu těšily spolu s akciemi prodejce videoher GameStop. "I když si nemyslím, že by to vedlo k tomu, že by některý z těchto coinů ve výsledku zaznamenal parabolický pohyb, je to pro mě jen další úžasný krok v globálním přijetí kryptoměn jako celku," napsal na tuto síť jeden z jejích uživatelů.

Zájem o kryptoměny projevuje stále více amerických firem. Pro mnohé jsou ale spíše než možným platidlem jen investičním a často také marketingovým nástrojem. Analytici vyjadřují pochybnosti ohledně schopnosti kryptoměn sloužit jako každodenní prostředek směny kvůli jejich velkým kurzovým výkyvům.

Tento týden se v médiích objevila zpráva, že litecoiny začne přijímat maloobchodní řetězec Walmart. Tato informace se ale později ukázala jako vymyšlená a řetězec ji popřel.

Musíte vědět
Přestat sledovat
26. 10. 2021 20:30
SLEDOVALI JSME: Představení Indexu investiční gramotnosti
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Zlato jako opravdu bezpečný přístav aneb Proč (ne)řešit nákupní cenu
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
23. 10. 2021 20:00
Lukáš Novotný (WOOD & Company): Začátek výsledkové sezóny na Wall Street vyzněl slibně, čísla bank…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
23. 10. 2021 14:29
Blíží se první SPAC v Česku. Jaké jsou její výhody?
Evropské akcie
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat