US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Co musíte ráno vědět (20. května)

Fiat Topolino
Zdroj: Stellantis

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak se vyvíjí inflace v Evropě a jaká auta se zabavují v Itálii? Nejen to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

Redakce IW
Redakce IW
20. 5. 2024 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek zakončily smíšeně, Dow poprvé v historii uzavřel nad 40 000 body. Za celý týden indexy vzrostly

Akcie ve Spojených státech se v pátek na směru neshodly, ale za celý týden uzavřely v zelených číslech. Hlavní indexy tak mají za sebou čtvrtý ziskový týden v řadě. Dow (opět) přepisoval dějiny, když poprvé v historii uzavřel nad hladinou 40 000 bodů. Nejlépe si vedly akcie energetických společností, největší ztráty zaznamenaly cenné papíry v technologickém sektoru. Index Dow v pátek posílil o 0,34 % na 40 003,59 bodu a širší S&P 500 zpevnil o 0,12 % na 5 303,27 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite mírně korigoval o 0,07 % na 16 685,97 bodu. Index volatility VIX se snížil o 3,46 % na 11,99 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o čtyři bazické body na 4,422 %. Cena ropy stoupla téměř o 1 %, zlato si připsalo 1,5 % a stříbro výrazně zdražilo o více než 6 %. Bitcoin má za sebou solidní týden, během kterého posílil téměř o 9 %. Jen během pátku zpevnil o 2,5 % a na konci dne se obchodoval těsně pod 67 000 USD. Za celý týden Dow posílil o 1,24 %, S&P 500 zpevnil o 1,54 % a Nasdaq Composite přidal 2,11 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Spanilá býčí jízda pokračuje, index S&P 500 je na novém rekordu

Týden na trzích podle burzovních grafů: Spanilá býčí jízda pokračuje, index S&P 500 je na novém rekordu

Inflační rizika (stále ještě) mohou Fedu zkřížit plány

Inflační rizika (stále ještě) mohou Fedu zkřížit plány

2. Evropské akcie v pátek oslabily, jednotlivé trhy klesly i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pátek skončilo v červených číslech a ztrátový byl pro jednotlivé burzy na západě kontinentu i celý týden. V pátek se nedařilo akciím z odvětví utilit, v plusu skončil sektor základních materiálů. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek klesl o 0,13 % na 522,94 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,22 % na 8 420,26 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,18 % na 18 704,42 bodu a francouzský CAC 40 oslabil o 0,26 % a skončil na 8 167,50 bodu. Za celý týden STOXX Europe 600 zpevnil o 0,42 %, FTSE 100 ale odepsal 0,16 %, DAX přišel o 0,36 % a CAC 40 se snížil 0,63 %.

Kostelec 2024: Problémem Evropy je nadbytek státu. Co může napříště podpořit unijní ekonomiku?

Kostelec 2024: Problémem Evropy je nadbytek státu. Co může napříště podpořit unijní ekonomiku?

3. Pražská burza v pátek smazala část čtvrteční ztráty, za týden index PX přidal 0,7 %

Index pražské burzy PX v pátek smazal část čtvrteční ztráty a zpevnil o 0,30 % na 1 561,39 bodu. Posílil hlavně díky akciím Erste Group Bank a VIG, výraznějšímu růstu bránil především ČEZ. Z jedenácti emisí ovlivňujících hodnotu indexu PX uzavřely páteční obchodování se ziskem čtyři. Za týden PX vzrostl o 0,7 %.

Photon Energy v prvním čtvrtletí zvýšila tržby na 17,38 milionu eur a reportovala čistou ztrátu 1,32 milionu eur

Photon Energy v prvním čtvrtletí zvýšila tržby na 17,38 milionu eur a reportovala čistou ztrátu 1,32 milionu eur

4. Očekávané události

V pondělí rozhodne čínská centrální banka o sazbách, Španělsko oznámí obchodní bilanci a spotřebitelskou důvěru a v Česku budou zveřejněny výrobní ceny. Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné Palo Alto Networks, Zoom Video Communications nebo Ryanair. V 10 hodin se můžete těšit na expertní tržní výhled v podání makléře Vladimíra Vávry z WOOD & Company. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. května

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. května

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Světová rada pro zlato: Česko bylo v prvním čtvrtletí na pátém místě na světě v nákupech zlata centrálními bankami

Česko bylo za první čtvrtletí letošního roku na pátém místě na světě v nákupech zlata centrálními bankami. Česká národní banka ho nakoupila pět tun, loni za stejné období skončila šestá se dvěma tunami. Centrální banky byly už tradičně největšími nákupčími zlata vůbec. Světová rada pro zlato to uvedla ve svém dokumentu, který shrnuje první letošní kvartál na světovém trhu se zlatem.

6. Míra inflace v EU podle finálních dat Eurostatu v dubnu zůstala na 2,6 %, v eurozóně setrvala na 2,4 %

Spotřebitelské ceny v Evropské unii se v dubnu meziročně zvýšily o 2,6 %, a inflace tak zůstala na březnové úrovni. Před rokem přitom meziroční růst spotřebitelských cen činil 8,1 %. V České republice se inflace zvýšila z 2,2 % na 3,1 %. V konečné zprávě to v pátek uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Ten používá harmonizované údaje, které se liší od výpočtů Českého statistického úřadu.

7. Provozovatel skiareálů TMR vydá nové akcie, získat chce až 120 milionů eur

Slovenská skupina Tatry Mountain Resorts, která provozuje lyžařské areály a dalších atrakce ve střední Evropě včetně České republiky, vydá nové akcie. Díky nim by mohla získat nový kapitál až 120 milionů eur. Tyto peníze firma plánuje použít ke snížení dluhu a k dalšímu rozvoji.

8. Ruský soud vedle banky UniCredit zabavil majetek i Deutsche Bank a Commerzbank

Ruský soud ve sporu kolem plynárenského projektu nedokončeného kvůli protiválečným sankcím zablokoval majetky nejen italské bance UniCredit, ale také německým Deutsche Bank a Commerzbank. Informují o tom světová média, podle kterých objem zabaveného majetku dohromady činí nejméně 700 milionů eur. Arbitrážní soud v Petrohradu rozhodl na základě stížností jedné z dceřiných společností ruské plynárenské skupiny Gazprom, která se na neuskutečněném projektu podílela.

Studie: Většina zahraničních společností pokračuje ve svém podnikání v Rusku

Firma Danone potvrdila odchod z ruského trhu, uvedla média

9. Průzkum Kantar CZ pro ČT: Pro zavedení sektorové daně je 70 % lidí

Pro zavedení sektorové daně v Česku by bylo 70 % dospělých, čtvrtina lidí se staví proti. Ukázal to průzkum agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Na přelomu dubna a května odpovídalo 1 200 dotázaných. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v pořadu Otázky Václava Moravce řekl, že koalice o tématu vede nyní debatu, sám ale neplánuje sektorovou daň navrhovat. ČR zavedla takzvanou windfall tax pro energetické, petrochemické a těžební firmy a velké banky. Očekávalo se, že veřejné rozpočty získají 85 miliard korun. Podle údajů ministerstva financí stát loni na zálohách dostal 39,1 miliardy korun a letos za první kvartál 13 miliard korun.

10. Odbory v ocelárnách Thyssenkrupp varovaly, že nepodpoří prodej Křetínskému

Největší německý odborový svaz pohrozil, že nepodpoří ohlášený prodej 20% podílu ocelářského podniku společnosti Thyssenkrupp investiční skupině EP Corporate Group českého miliardáře Daniela Křetínského. Odbory žádají záruky ohledně investic a zachování pracovních míst, řekl listu Welt am Sonntag jeden z odborářských šéfů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Italská policie zabavila přes 130 fiatů z Maroka kvůli nálepce v barvách vlajky

Italská policie zabavila více než 130 vozů značky Fiat dovezených z Maroka na základě podezření, že nálepka v barvách italské vlajky na dveřích vozidel by mohla svádět k mylné domněnce o jejich původu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na mluvčího koncernu Stellantis, pod který značka Fiat spadá.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie