Co musíte ráno vědět (27. ledna)

Phising, kyberzločin, kyberbezpečnost, hacker - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia

Jak si ve čtvrtek vedly akcie na burzách v Evropě a v USA, jak se na konci loňského roku dařilo americké ekonomice a jaký úspěch mají nově na kontě němečtí a američtí kriminalisté? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek posílily díky zprávě o výkonu ekonomiky USA v posledním loňském čtvrtletí

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Zpráva amerického ministerstva obchodu ukázala, že ekonomika Spojených států loni v čtvrtém čtvrtletí pokračovala v růstu, třebaže jeho tempo ke konci roku kleslo. Nejvýrazněji posílil index technologického trhu Nasdaq Composite, zčásti díky dobrým hospodářským výsledkům automobilky Tesla. Investoři vyhlížejí zasedání americké centrální banky, které se bude konat příští týden. Index Dow stoupl o 0,61 % na 33 949,41 bodu, širší S&P 500 si připsal 1,10 % na 4 060,43 bodu a Nasdaq Composite se zvýšil o 1,76 % na 11 512,41 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,83 % na 18,73 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři a půl bazického bodu na 3,506 %.

Číslo 10, top 10, deset - ilustrační foto
Premium
Obrázek: Wikimedia Commons
26. 1. 2023 12:37
10 plus 10 akcií, které letos podle Goldman Sachs mají tvořit základ portfolia

Stratégové z investiční banky Goldman Sachs vidí pro letošní rok 33% riziko recese v USA. Pokud Spojené státy prodělají...

2. Evropské akcie ve čtvrtek posílily, zisky hlavních indexů se vešly do tři čtvrtě procenta

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek uzavřely v zelených číslech, zisky hlavních indexů ale byly umírněné. Investoři se zaměřili na sérii amerických dat v čele s prvním odhadem vývoje ekonomiky USA v posledním loňském čtvrtletí a snažili se z nich odhadnout další kroky centrální banky Spojených států v oblasti úrokových sazeb. Panevropský index STOXX Europe 600 se zvýšil o 0,42 % na 453,98 bodu, britský FTSE 100 uzavřel se ziskem 0,21 % na 7 761,11 bodu, německý DAX zpevnil o 0,34 % na 15 132,85 bodu a francouzský CAC 40 si připsal 0,74 % na 7 095,99 bodu.

6, šest, šestka - ilustrační foto
Obrázek: Freeimages.com
25. 1. 2023 17:08
Šest strategických investorských předsevzetí (nejen) pro rok 2023

Po roce ve znamení války v Evropě, uzavřené čínské ekonomiky, vysoké inflace a prudkého zpřísňování měnové politiky...

3. Pražská burza také ve čtvrtek posílila, index PX přidal přes procento

Pražská burza ve čtvrtek pokračovala v růstu, index PX posílil o 1,34 % na 1 320,41 bodu. Hlavním motorem růstu parketu v Rybné byly nadále akcie ČEZ. Od začátku roku si na vlně spekulací o chystané vládní restrukturalizaci energetického sektoru v ČR připisují již 18,83 %, k čtvrtečnímu růstu přispěly zejména zprávy o připravovaném návrhu zákona o přeměnách obchodních společností, který by vládě umožnil snadnější prosazení rozdělení skupiny.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Freeimages.com
26. 1. 2023 16:56
Birtová (Realitní Shaker): Jak je na tom český trh s byty, komu je nakloněné současné prostředí a na co nezapomenout v souvislosti s daněmi?

V prostředí vysokých úrokových sazeb mají na trhu s byty navrch kupující, kteří nepotřebují úvěrové financování. Nabídka...

4. Očekávané události

V noci na pátek v Japonsku vyjdou inflační data pro oblast Tokia. Odpoledne pak Spojené státy zveřejní zprávy o osobních příjmech a výdajích a rozjednaných prodejích domů a finální lednový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
20. 1. 2023 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. ledna

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 23. ledna a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Anualizovaný růst americké ekonomiky loni v čtvrtém čtvrtletí zpomalil na 2,9 %

Americká ekonomika v čtvrtém čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý rok o 2,9 %. Tempo růstu tak kleslo z 3,2 % v třetím čtvrtletí. Vyplývá to z předběžné zprávy, kterou ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. Hlavním motorem růstu byly spotřebitelské výdaje, které v USA tvoří více než dvě třetiny ekonomické aktivity. Ekonomiku ale brzdí negativní vliv vysokých úrokových sazeb, který zdražuje úvěry a snižuje poptávku.

6. Hlavním konkurentem Tesly bude podle Muska patrně některá z čínských automobilek

Hlavním konkurentem Tesly se patrně stane některá z čínských automobilek. Analytikům to po zveřejnění hospodářských výsledků amerického výrobce elektromobilů řekl šéf Tesly Elon Musk. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Bloomberg.

7. Největší evropská softwarová firma SAP hodlá zrušit 3 000 pracovních míst

Největší evropská softwarová společnost SAP hodlá v rámci restrukturalizace zrušit asi 3 000 pracovních míst. To představuje zhruba 2,5 % její celkové pracovní síly. Firma se tím připojila k řadě dalších technologických podniků, které snižováním počtu zaměstnanců reagují na zhoršené hospodářské vyhlídky.

8. Nálada mezi německými exportéry se v lednu dostala na nejlepší úroveň za téměř rok

Nálada mezi německými exportéry se v lednu čtvrtý měsíc za sebou zlepšila a dostala se na nejlepší úroveň za téměř rok. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky ve čtvrtek zveřejnil mnichovský výzkumný institut Ifo. Index očekávání německých exportérů vzrostl na 4,3 bodu z prosincových dvou bodů. Vyšplhal se tak na nejvyšší úroveň od loňského února.

9. Německo důrazně odmítlo návrhy na nový společný dluh Evropské unie

Německé ministerstvo financí ve čtvrtek důrazně odmítlo návrhy na nový společný dluh Evropské unie. Krok, který podporují Francie, jihoevropské země či předseda Evropské rady Charles Michel, není podle Berlína potřebný a vyslal by trhům špatný signál.

10. Čínská společnost CATL otevřela v Německu závod na baterie pro elektromobily

Čínská společnost Contemporary Amperex Technology (CATL) ve čtvrtek v německém městě Arnstadt oficiálně otevřela jednu z největších evropských továren na výrobu bateriových článků pro elektromobily. Celková investice do tohoto závodu by podle firmy měla činit zhruba 1,8 miliardy eur.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kriminalisté rozbili hackerskou síť Hive, která stála za 1 500 útoky na firmy

Němečtí a američtí kriminalisté rozbili hackerskou síť Hive, která za poslední rok a půl stála za více než 1 500 těžkými kybernetickými útoky na firmy a zařízení po celém světě. Na výkupném si pak podle německé veřejnoprávní televize ARD přišla na asi 130 milionů dolarů. Celkové škody ale podle vyšetřovatelů dosahují miliard dolarů.

Hackerská skupina byla aktivní od poloviny roku 2021 a podle agentury AP se zaměřovala na širokou škálu firem a institucí, zejména ale těch, které jsou činné v oborech kritické infrastruktury a zdravotnictví. Hackeři při útocích šifrovali data napadených společností a posléze požadovali peníze za jejich opětovné zpřístupnění. Navíc vyhrožovali zveřejněním citlivých údajů.

Jako příklad jednoho z trestných činů skupiny ve čtvrtek americký ministr spravedlnosti Merrick Garland zmínil útok na americkou nemocnici, kvůli němuž pak nemohla přijímat nové pacienty a navíc ztratila přístup k elektronickým datům o těch stávajících.

Kolem 70 napadených společností bylo z Německa. A právě díky jednomu z útoků v této zemi bylo možné dostat se hackerům na stopu. Policisté nakonec dokázali zablokovat stránku skupiny na darknetu, tedy obtížně přístupné, anonymní části internetu, a zabavit řadu serverů patřících hackerům. Dostali se také k informacím o hackerech.

K podobným hackerským útokům dochází opakovaně také v Česku. Zřejmě nejznámější je případ nemocnice v Benešově, kterou na konci roku 2019 hackerský útok zcela ochromil a způsobil jí škodu ve výši téměř 60 milionů korun.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
1. 4. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Lukáš Novotný (WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 4. 2023 13:28
Regionalizace vs. globalizace aneb Proč bude byznys napříště sázet na (ne)přátelské režimy
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
28. 3. 2023 20:30
Petr Novotný (Investiční web): Dluhopisový trh je přesvědčený, že se USA nevyhnou recesi. Akcie ale…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
29. 3. 2023 12:07
Proč se (ne)bát pádů malých bank v USA, když jsou ve slevě Komerční banka nebo Erste?
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat