1. 4. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Lukáš Novotný (WOOD & Company)
Jak si ve čtvrtek vedly akcie na burzách v Evropě a v USA, jak se na konci loňského roku dařilo americké ekonomice a jaký úspěch mají nově na kontě němečtí a američtí kriminalisté? To vše musíte ráno vědět.
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Zpráva amerického ministerstva obchodu ukázala, že ekonomika Spojených států loni v čtvrtém čtvrtletí pokračovala v růstu, třebaže jeho tempo ke konci roku kleslo. Nejvýrazněji posílil index technologického trhu Nasdaq Composite, zčásti díky dobrým hospodářským výsledkům automobilky Tesla. Investoři vyhlížejí zasedání americké centrální banky, které se bude konat příští týden. Index Dow stoupl o 0,61 % na 33 949,41 bodu, širší S&P 500 si připsal 1,10 % na 4 060,43 bodu a Nasdaq Composite se zvýšil o 1,76 % na 11 512,41 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,83 % na 18,73 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři a půl bazického bodu na 3,506 %.
Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek uzavřely v zelených číslech, zisky hlavních indexů ale byly umírněné. Investoři se zaměřili na sérii amerických dat v čele s prvním odhadem vývoje ekonomiky USA v posledním loňském čtvrtletí a snažili se z nich odhadnout další kroky centrální banky Spojených států v oblasti úrokových sazeb. Panevropský index STOXX Europe 600 se zvýšil o 0,42 % na 453,98 bodu, britský FTSE 100 uzavřel se ziskem 0,21 % na 7 761,11 bodu, německý DAX zpevnil o 0,34 % na 15 132,85 bodu a francouzský CAC 40 si připsal 0,74 % na 7 095,99 bodu.
Pražská burza ve čtvrtek pokračovala v růstu, index PX posílil o 1,34 % na 1 320,41 bodu. Hlavním motorem růstu parketu v Rybné byly nadále akcie ČEZ. Od začátku roku si na vlně spekulací o chystané vládní restrukturalizaci energetického sektoru v ČR připisují již 18,83 %, k čtvrtečnímu růstu přispěly zejména zprávy o připravovaném návrhu zákona o přeměnách obchodních společností, který by vládě umožnil snadnější prosazení rozdělení skupiny.
V noci na pátek v Japonsku vyjdou inflační data pro oblast Tokia. Odpoledne pak Spojené státy zveřejní zprávy o osobních příjmech a výdajích a rozjednaných prodejích domů a finální lednový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Americká ekonomika v čtvrtém čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý rok o 2,9 %. Tempo růstu tak kleslo z 3,2 % v třetím čtvrtletí. Vyplývá to z předběžné zprávy, kterou ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. Hlavním motorem růstu byly spotřebitelské výdaje, které v USA tvoří více než dvě třetiny ekonomické aktivity. Ekonomiku ale brzdí negativní vliv vysokých úrokových sazeb, který zdražuje úvěry a snižuje poptávku.
Hlavním konkurentem Tesly se patrně stane některá z čínských automobilek. Analytikům to po zveřejnění hospodářských výsledků amerického výrobce elektromobilů řekl šéf Tesly Elon Musk. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Bloomberg.
Největší evropská softwarová společnost SAP hodlá v rámci restrukturalizace zrušit asi 3 000 pracovních míst. To představuje zhruba 2,5 % její celkové pracovní síly. Firma se tím připojila k řadě dalších technologických podniků, které snižováním počtu zaměstnanců reagují na zhoršené hospodářské vyhlídky.
Nálada mezi německými exportéry se v lednu čtvrtý měsíc za sebou zlepšila a dostala se na nejlepší úroveň za téměř rok. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky ve čtvrtek zveřejnil mnichovský výzkumný institut Ifo. Index očekávání německých exportérů vzrostl na 4,3 bodu z prosincových dvou bodů. Vyšplhal se tak na nejvyšší úroveň od loňského února.
Německé ministerstvo financí ve čtvrtek důrazně odmítlo návrhy na nový společný dluh Evropské unie. Krok, který podporují Francie, jihoevropské země či předseda Evropské rady Charles Michel, není podle Berlína potřebný a vyslal by trhům špatný signál.
Čínská společnost Contemporary Amperex Technology (CATL) ve čtvrtek v německém městě Arnstadt oficiálně otevřela jednu z největších evropských továren na výrobu bateriových článků pro elektromobily. Celková investice do tohoto závodu by podle firmy měla činit zhruba 1,8 miliardy eur.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Němečtí a američtí kriminalisté rozbili hackerskou síť Hive, která za poslední rok a půl stála za více než 1 500 těžkými kybernetickými útoky na firmy a zařízení po celém světě. Na výkupném si pak podle německé veřejnoprávní televize ARD přišla na asi 130 milionů dolarů. Celkové škody ale podle vyšetřovatelů dosahují miliard dolarů.
Hackerská skupina byla aktivní od poloviny roku 2021 a podle agentury AP se zaměřovala na širokou škálu firem a institucí, zejména ale těch, které jsou činné v oborech kritické infrastruktury a zdravotnictví. Hackeři při útocích šifrovali data napadených společností a posléze požadovali peníze za jejich opětovné zpřístupnění. Navíc vyhrožovali zveřejněním citlivých údajů.
Jako příklad jednoho z trestných činů skupiny ve čtvrtek americký ministr spravedlnosti Merrick Garland zmínil útok na americkou nemocnici, kvůli němuž pak nemohla přijímat nové pacienty a navíc ztratila přístup k elektronickým datům o těch stávajících.
Kolem 70 napadených společností bylo z Německa. A právě díky jednomu z útoků v této zemi bylo možné dostat se hackerům na stopu. Policisté nakonec dokázali zablokovat stránku skupiny na darknetu, tedy obtížně přístupné, anonymní části internetu, a zabavit řadu serverů patřících hackerům. Dostali se také k informacím o hackerech.
K podobným hackerským útokům dochází opakovaně také v Česku. Zřejmě nejznámější je případ nemocnice v Benešově, kterou na konci roku 2019 hackerský útok zcela ochromil a způsobil jí škodu ve výši téměř 60 milionů korun.