Co musíte ráno vědět (28. října)

Jak dopadlo čtvrteční obchodování na burzách v Evropě a za oceánem, jak se v třetím čtvrtletí dařilo americké ekonomice, jakým výsledkem skončilo zasedání ECB a o kolik letos na tržní kapitalizaci přišla americká velká pětka technologických akcií? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve čtvrtek uzavřely smíšeně, cenné papíry Meta Platforms spadly o čtvrtinu
Americké akciové indexy uzavřely čtvrteční obchodování nejednotně. Investoři vyhodnocovali ekonomická data a hospodářské výsledky významných společností. Index Dow si připsal 0,61 % a uzavřel na 32 033,28 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,61 % na 3 807,30 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,63 % na 10 792,67 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,40 % na 27,39 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o bezmála devět bazických bodů na 3,927 %.
2. Evropské akcie ve čtvrtek uzavřely smíšeně, Credit Suisse odepsala přes 18 %
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo smíšeně. Hlavní zprávou bylo očekávané zvýšení úrokových sazeb ze strany Evropské centrální banky. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal nepatrných 0,03 % na 410,19 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,25 % na 7 073,69 bodu, německý DAX zpevnil o 0,12 % na 13 211,23 bodu a francouzský CAC 40 korigoval o 0,51 % na 6 244,03 bodu. Propadákem dne byly akcie švýcarské banky Credit Suisse, které pod tíhou oznámené ztráty za třetí kvartál odepsaly více než 18 %.
3. Pražská burza ve čtvrtek mírně posílila, dařilo se rakouským finančním titulům a skupině ČEZ
Index PX pražské burzy ve čtvrtek vzrostl o 0,44 % na 1 184,14 bodu. Navázal tak na středeční posílení a uzavřel na nejvyšší hodnotě od 22. září. Dařilo se akciím banky Erste a pojišťovny VIG. Na středeční růst navázaly také akcie skupiny ČEZ. Komerční banka naopak oslabovala. Čtvrtek byl pro tuzemské akcie tentokrát posledním obchodním dnem týdne, v pátek zůstane pražská burza kvůli státnímu svátku zavřená. Index PX během zkráceného obchodního týdne posílil o 1,7 %, rostl ve třech ze čtyř obchodních dní.
4. Očekávané události
V noci na pátek bude japonská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky a z makrodat bude v zemi vycházejícího slunce zveřejněna inflace. Německo zveřejní dopoledne zprávu o HDP a odpoledne ještě inflační data a Eurostat dopoledne odtajní sérii indexů důvěry v ekonomiku eurozóny. Ve Spojených státech odpoledne dojde na osobní příjmy a výdaje, finální říjnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a rozjednané prodeje domů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Americká ekonomika se v třetím čtvrtletí vrátila k růstu, anualizovaně se HDP zvýšil o 2,6 %
Ekonomika Spojených států v třetím čtvrtletí v přepočtu na celý rok vzrostla o 2,6 % po poklesu o 0,6 % v druhém kvartálu. V předběžné zprávě to ve čtvrtek oznámilo americké ministerstvo obchodu. Největší ekonomika světa se tak vrátila k růstu po dvou čtvrtletích poklesu za sebou. V prvním čtvrtletí se hrubý domácí produkt snížil o 1,6 %.
6. ECB na říjnovém zasedání zvýšila základní úrokovou sazbu na 2 %, počítá s dalším utahováním měnové politiky
Evropská centrální banka na říjnovém zasedání podle očekávání navázala na zářijové utažení měnové politiky a zvýšila úrokové sazby o 75 bazických bodů. Základní sazba se tak posunula na 2,00 %, nejvyšší úroveň od roku 2009, a depozitní sazba stoupla na 1,50 %. Banka uvedla, že do budoucna počítá s dalším zvyšováním úroků, zároveň ale zdůraznila, že při rozhodování o nastavení sazeb bude vycházet z výhledu inflace a hospodářského vývoje.
7. S&P: Ekonomiky Asie a Tichomoří budou v roce 2023 dominovat globálnímu růstu
Ekonomiky v Asii a Tichomoří budou v příštím roce dominovat globálnímu ekonomickému růstu, zatímco Evropa a Spojené státy budou pravděpodobně čelit recesi. Uvedla to v novém výhledu agentura S&P Global Market Intelligence. Současně snížila prognózu růstu globálního reálného hrubého domácího produktu na příští rok o 0,6 procentního bodu na 1,4 %.
8. Čistý zisk Monety za první tři čtvrtletí roku vzrostl meziročně o více než dvě pětiny na 4,12 miliardy Kč
Čistý zisk Monety Money Bank za první tři čtvrtletí letošního roku stoupl meziročně o 42,3 % na 4,12 miliardy korun. Provozní výnosy bance vzrostly o 11,6 % na 9,11 miliardy korun. Provozní zisk Monety za prvních devět měsíců roku stoupl o 22,3 % na 4,96 miliardy korun. Návratnost hmotného kapitálu dosáhla 20,6 % v porovnání s 14,4 % za stejné období loňského roku. Dobré hospodářské výsledky podpořily pozitivní vývoj úrokových sazeb, stabilní provozní náklady a příznivé náklady na riziko.
9. Google se odvolá proti rekordní pokutě v EU, regulátoři vyšetřují Google Play
Americká internetová společnost Google se odvolá proti rekordní pokutě 4,125 miliardy eur, kterou má v Evropské unii zaplatit za zneužití dominantního postavení na trhu u svého operačního systému Android. Firma ve čtvrtek také oznámila, že evropští antimonopolní regulátoři začali vyšetřovat její obchod s aplikacemi Google Play. Podnik by tak mohl čelit další pokutě, uvedla agentura Reuters.
10. Musk se v otevřeném dopise obrátil na reklamní zákazníky Twitteru
Miliardář a šéf automobilky Tesla Elon Musk se v otevřeném obrátil na reklamní zákazníky společnosti Twitter. Vysvětluje v něm, proč se rozhodl firmu koupit, a vyvrací obavy o její budoucí vývoj pod jeho vedením. Twitter by se neměl stát "místem hrůzy", kde lze říci cokoli bez následků, uvedl Musk ve svém tweetu. Platforma musí být "vřelá a příjemná pro každého". Musk už dříve chystané převzetí firmy zdůvodnil přáním posílit svobodu slova.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Velká pětka technologických akcií letos přišla na tržní kapitalizaci o tři biliony dolarů
Velká pětka technologických akcií, do které patří Alphabet, Amazon, Apple, Microsoft a Meta Platforms, spolu s Teslou letos dohromady ztratily na tržní hodnotě tři biliony dolarů. Většinu ztrát vykázalo šest firem bez Applu, který ztratil na tržní hodnotě asi 35 miliard dolarů, v přehledu největších technologických hráčů jej však nelze opomenout. Celkové ztráty by ale byly ještě mnohem větší, pokud by se nevzpamatovaly akcie Netflixu. Ty zpevňují po nedávné zprávě, že firma v třetím čtvrtletí zastavila odliv předplatitelů.
Aktuality
