Co musíte ráno vědět (29. dubna)

Image
Káva v kelímku - ilustrační foto
Obrázek: Flickr

Jak si v polovině týdne vedly akcie na obou stranách Atlantiku, kolik budou muset v podobě dědické daně odvést nástupci šéfa jihokorejského konglomerátu Samsung a co je podle tuzemských podnikatelů největší absurditou letošního roku? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu klesly, investoři čekali na Bidenův projev

Americké akcie ve středu oslabily poté, co americká centrální banka ponechala měnovou politiku beze změny. Fed připustil, že ekonomika Spojených států nabírá na síle, zároveň však upozornil, že přetrvávají negativní hospodářské dopady pandemie covidu-19. Index Dow ztratil 0,48 % a uzavřel na 33 820,38 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,08 % na 4 183,18 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,28 % na 14 051,03 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,59 % na 17,28 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden a půl bazického bodu na 1,609 %.

Americké akcie: Býčí trend není v ohrožení, jsou pro to minimálně tyto čtyři argumenty

Coinbase: Býčí scénář je srozumitelný, ve hře jsou ale i medvědí varianty

2. Evropské akcie ve středu zpevnily, cenné papíry Deutsche Bank po výsledcích vyskočily o téměř 11 %

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v zelených číslech. Z jednotlivých titulů se dařilo akciím Deutsche Bank, které v reakci na silné kvartální výsledky přidaly téměř 11 %. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,02 % na 439,92 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,27 % na 6 963,67 bodu, německý DAX zpevnil o 0,28 % na 15 292,18 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,53 % na 6 306,98 bodu.

Rusko: Riziko spojené se sankcemi a centrální banka, která nespí

ALTER EKOnomické fórum: Svět po covidu? Nepůjde (jen) o ekonomiku, hlupáku!

3. Pražská burza ve středu potřetí za sebou vzrostla, index PX se vrátil nad 1 100 bodů

Pražská burza ve středu potřetí za sebou vzrostla a index PX po více než týdnu zakončil den nad 1 100 body, když stoupl o 0,66 % na 1 103,71 bodu. Více než dvě procenta přidaly akcie Komerční banky, vzhůru o více než procento šly cenné papíry energetické skupiny ČEZ a vývojáře antivirových programů Avast.

Termín pro podání daňového přiznání se blíží. Důchodci ani studenti přitom nemají výjimku

Jiný pohled na kauzu Vrbětice aneb Co a proč (téměř) chybí v mediálním mainstreamu

4. Očekávané události

Čtvrteční dopoledne mohou rozhýbat data o německé a španělské nezaměstnanosti a inflaci, Evropská centrální banka zveřejní statistiky z evropského úvěrového trhu a vyjdou také ukazatele důvěry spotřebitelů a v průmyslu. Největší pozornost se ale upře na Spojené státy, kde vedle týdenních dat z trhu práce a rozjednaných prodejů domů vyjde také první odhad vývoje ekonomiky v prvním čtvrtletí. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. dubna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed na dubnovém zasedání potvrdil nastavení měnové politiky

Měnový výbor americké centrální banky v dubnu ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %. V prohlášení Fed zopakoval, že je připraven k dosažení svých cílů využívat všechny nástroje, které má k dispozici. Měnová autorita připustila, že ekonomika Spojených států nabírá na síle, zároveň však upozornila, že přetrvávají negativní hospodářské dopady pandemie covidu-19.

6. Dědici Samsungu zaplatí rekordní dědickou daň, v přepočtu 232 miliard Kč

Rodina bývalého šéfa jihokorejského konglomerátu Samsung Group musí zaplatit rekordní dědickou daň přes 12 bilionů wonů (232 miliard Kč). Jižní Korea má jednu z nejvyšších dědických daní na světě. Předseda správní rady firmy I Kun-hi zemřel loni v říjnu ve věku 78 let. Vývoj pečlivě sledují investoři, neboť by mohl ovlivnit podíl rodiny dědiců v Samsungu. Akcie jednotlivých divizí jihokorejského konglomerátu reagovaly na zprávu nejednoznačně.

7. GfK: Nálada německých spotřebitelů se nečekaně zhoršuje

Spotřebitelská důvěra v Německu se nečekaně zhoršila. Růst počtu nově nakažených nemocí covid-19 způsobil, že se opět zpřísnila omezení pro nákupy, cestování i veřejný život v mnoha oblastech země, která je největší ekonomikou v Evropě. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky ve středu zveřejnil institut GfK.

8. Saúdská Arábie jedná o prodeji jednoho procenta v ropné firmě Saudi Aramco zahraniční společnosti

Saúdská Arábie jedná o prodeji jednoho procenta ve státní ropné firmě Saudi Aramco přední globální energetické společnosti. Řekl to v televizním rozhovoru saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán.

9. Šéfka ECB čeká díky očkování silné ožití ekonomiky eurozóny

Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová ve druhé polovině letošního roku očekává silné ožití ekonomiky eurozóny, protože se zvyšuje tempo očkování proti covidu-19 a život se začíná vracet k normálu. Lagardeová to ve středu uvedla na internetovém fóru, které uspořádala organizace Aspen Institute.

10. Indická firma zaměřená na rozvoz jídla Zomato chce vstoupit na burzu

Indická společnost zabývající se rozvozem jídla Zomato požádala o povolení k primární veřejné nabídce akcií v hodnotě až 82,5 miliardy rupií (23,9 miliardy Kč). Firma tak chce využít zájmu o objednávky jídla přes internet, který podpořila pandemie. Zomato podporuje čínská finančně-technologická společnost Ant Group.

BONUS

Absurditou roku 2021 se stalo zavírání malých obchodů

Absurditou roku 2021 zvolili podnikatelé zavírání malých obchodů v souvislosti s epidemií covidu-19. Druhou příčku obsadila káva v pytlíku a stupně vítězů doplnily zmatky kolem závodního stravování. Výsledky ve středu vyhlásili organizátoři ankety, jejímž odborným garantem je Hospodářská komora ČR. Letošní ročník ovlivnila koronavirová epidemie, která podle organizátorů přinesla také řadu těžko pochopitelných administrativních opatření.

Například drobní živnostníci si podle organizátorů kladli dotaz, jaký protiepidemický smysl dávalo zavření stovek drobných železářství, obchodů s oblečením nebo třeba s kancelářskými potřebami, kam přichází najednou několik málo lidí, a přesunutí prodeje všeho sortimentu do obřích internetových obchodů, kde se při vyzvedávání na jednom místě hromadily desítky lidí. Připomněli i otevřená květinářství v době, kdy byl zákaz svateb a veškerých akcí. Za grotesku označili výjimku, která platila pro prodej zbraní a střeliva, když dětem nebylo možné vybrat oblečení ani obuv.

Poukázali i na zákaz prodeje všech nápojů s sebou do kelímků, což mělo zabránit popíjení na veřejnosti. "To, že si lidé berou kelímky a jdou na náměstí, je spojeno s pivem nebo svařákem. Nealkoholické nápoje jako například kávu si ale lidé berou spíše cestou do práce, takže potenciál shlukování tady viděl asi málokdo," uvedli organizátoři. Zákaz stravování v závodních jídelnách nevydržel sice ani jeden den, ale tím spíše je podle pořadatelů ukázkou absurdnosti některých vládních postupů.

Anketa je součástí podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku a MONETA Živnostník roku. Jejím smyslem je snaha o zlepšení podnikatelského prostředí v ČR. Absurdita roku má za cíl upozornit na zbytečné a často nesmyslné administrativní povinnosti a nařízení, které úřady ukládají podnikatelům. Loni absurditou roku zvolili podnikatelé tři sazby DPH na pivo.

Za dobu existence přispěla anketa k odstranění řady zbytečných zákonů a vyhlášek. Ze zrušených absurdit je to třeba povinnost vést evidenci o kontrolách na zdravotní nezávadnost, i když tuto evidenci mají povinnost vést kontrolní úřady, nebo vládní nařízení určující firmám, kdy mají vymalovat, či vyhlášku ukládající fyzioterapeutům mít v ordinaci velké zrcadlo.

Musíte vědět
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
8. 5. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): V technologickém sektoru bych nyní preferoval nejen vysoký růst,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat